Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2020

- Kde: on-line
- Kdy: 19. duben 2021, 12:30 – 14:30
- Kde: www.havelchannel.cz
- Kdy: 19. duben 2021, 13:00 – 14:30
- Pořádá: Knihovna Václava Havla, Nadace Charty 77
- Partner: Forum 2000, Parlamentního shromáždění Rady Evropy
Mohlo by se na první pohled zdát, že pandemie nediskriminuje a postihuje všechny bez rozdílu. Boj s koronavirem by ale neměl zastírat naléhavost boje za lidská práva a už vůbec by neměl poskytovat zástěrku či omluvu jejich porušování. Dobu krize se mohou totiž tyranské režimy snažit využít a skrývat se za ni. Minulý rok byl v tomto ohledu varovný. Tvrdé potlačování lidských práv v Hongkongu, pokračující útisk Ujgurů, brutální pogromy barmského režimu proti lidem demonstrujícím za demokracii, či metastáze teroru islámského státu v některých afrických zemích nás má k tomu mít se na pozoru.
Ve všech těchto zápasech za důstojný a normální život hrají důležitou a často vůdčí roli ženy. Je proto víc než na místě, že právě ženy jsou letošní finalistky Ceny Václava Havla za lidská práva.
Všichni doufáme, že po konci pandemie se vrátí i právo na normální život. Ale v mnoha zemích světa, ať je to v Kongu, Saúdské Arábii či v Nepálu, ženy nechtějí a nemohou čekat, přejí si normální život už dnes.
PROGRAM
12.30 – 13.00 Přímý přenos ze zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku
13.00 – 13.10 Zahájení mezinárodní konference ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským
13.10 – 13.20 Keynote Kateřiny Šimáčkové, soudkyně Ústavního soudu ČR
13.20 – 13.30 Medailonky finalistek
13.30 – 13.40 Rozhovor s laureátkou ceny Václava Havla za lidská práva 2020
13.40 – 14.30 Panelová diskuse s finalistkami, moderuje Michael Žantovský
Finalistky Ceny Václava Havla za lidská práva 2020
Loujain al-Hathloul (Saúdská Arábie) je jednou z tamějších vůdkyň feministického hnutí. Loujain al-Hathloul je přední aktivistka hnutí za ženská práva, stojící v čele odporu proti zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii a saudskému systému mužského opatrovnictví. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.
Sestry z kláštera Amitabha Drukpa (Nepál) představují skupinu mladých buddhistických mnišek, které zastávají genderovou rovnoprávnost, udržitelnost životního prostředí a kulturní toleranci v horských vesnicích v Himálajích. Proslavily se dodáváním zásob do odlehlých vesnic po zemětřesení v oblasti Káthmandú v roce 2015. Sestry z kláštera Amitabha Drukpa také vyučují sebeobranu pro ženy a mají za sebou cestu více než 20 tisíc kilometrů na kole na protest proti obchodu se ženami a mladými dívkami.
Julienne Lusenge (Kongo) je konžská lidskoprávní aktivistka, která dokumentuje případy sexuálního zneužívání a násilí proti ženám v Kongu. Sehrála důležitou roli při usvědčení osob obviněných z rekrutování dětských vojáků před Mezinárodním trestním tribunálem a přispěla k usvědčení stovek pachatelů činů sexuálního násilí proti ženám v celonárodním měřítku. Kvůli její práci jí bylo častokrát vyhrožováno.
Související články
Související videa
- Václav Havel Human Rights Prize Conference 2020
- Václav Havel Human Rights Prize 2020: Interview with Julienne Lusenge
- Václav Havel Human Rights Prize 2020 nominee: JULIENNE LUSENGE
- Václav Havel Human Rights Prize 2020: Interview with the nuns of Drukpa order
- Václav Havel Human Rights Prize 2020 nominee: NUNS OF THE DRUKPA ORDER
- Václav Havel Human Rights Prize 2020: Interview with the nuns of Drukpa order
- Václav Havel Human Rights Prize 2020: Interview with Lina al-Hathloul
- Václav Havel Human Rights Prize 2020 nominee: LOUJAIN AL-HATHLOUL