Menu Prohledat web KVH EN

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2020

Ilustrace
  • Kde: on-line
  • Kdy: 19. duben 2021, 12:30 – 14:30
  • Kde: www.havelchannel.cz
  • Kdy: 19. duben 2021, 13:00 – 14:30
  • Pořádá: Knihovna Václava Havla, Nadace Charty 77
  • Partner: Forum 2000, Parlamentního shromáždění Rady Evropy

Mohlo by se na první pohled zdát, že pandemie nediskriminuje a postihuje všechny bez rozdílu. Boj s koronavirem by ale neměl zastírat naléhavost boje za lidská práva a už vůbec by neměl poskytovat zástěrku či omluvu jejich porušování. Dobu krize se mohou totiž tyranské režimy snažit využít a skrývat se za ni. Minulý rok byl v tomto ohledu varovný. Tvrdé potlačování lidských práv v Hongkongu, pokračující útisk Ujgurů, brutální pogromy barmského režimu proti lidem demonstrujícím za demokracii, či metastáze teroru islámského státu v některých afrických zemích nás má k tomu mít se na pozoru.

Ve všech těchto zápasech za důstojný a normální život hrají důležitou a často vůdčí roli ženy. Je proto víc než na místě, že právě ženy jsou letošní finalistky Ceny Václava Havla za lidská práva. 

Všichni doufáme, že po konci pandemie se vrátí i právo na normální život. Ale v mnoha zemích světa, ať je to v Kongu, Saúdské Arábii či v Nepálu, ženy nechtějí a nemohou čekat, přejí si normální život už dnes.

PROGRAM

12.30 – 13.00 Přímý přenos ze zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku

13.00 – 13.10 Zahájení mezinárodní konference ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským

13.10 – 13.20 Keynote Kateřiny Šimáčkové, soudkyně Ústavního soudu ČR

13.20 – 13.30 Medailonky finalistek

13.30 – 13.40 Rozhovor s laureátkou ceny Václava Havla za lidská práva 2020

13.40 – 14.30 Panelová diskuse s finalistkami, moderuje Michael Žantovský

Finalistky Ceny Václava Havla za lidská práva 2020

Loujain al-Hathloul (Saúdská Arábie) je jednou z tamějších vůdkyň feministického hnutí. Loujain al-Hathloul je přední aktivistka hnutí za ženská práva, stojící v čele odporu proti zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii a saudskému systému mužského opatrovnictví. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.

Sestry z kláštera Amitabha Drukpa (Nepál) představují skupinu mladých buddhistických mnišek, které zastávají genderovou rovnoprávnost, udržitelnost životního prostředí a kulturní toleranci v horských vesnicích v Himálajích. Proslavily se dodáváním zásob do odlehlých vesnic po zemětřesení v oblasti Káthmandú v roce 2015. Sestry z kláštera Amitabha Drukpa také vyučují sebeobranu pro ženy a mají za sebou cestu více než 20 tisíc kilometrů na kole na protest proti obchodu se ženami a mladými dívkami.

Julienne Lusenge (Kongo) je konžská lidskoprávní aktivistka, která dokumentuje případy sexuálního zneužívání a násilí proti ženám v Kongu. Sehrála důležitou roli při usvědčení osob obviněných z rekrutování dětských vojáků před Mezinárodním trestním tribunálem a přispěla k usvědčení stovek pachatelů činů sexuálního násilí proti ženám v celonárodním měřítku. Kvůli její práci jí bylo častokrát vyhrožováno.

Související články

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter