Menu Prohledat web KVH EN

Krym: Sedm let okupace a co dál?

Ilustrace
  • Kde: on-line
  • Kdy: 10. březen 2021, 19:00 – 20:00

V noci z 26. na 27. února 2014 zabrali neznámí ozbrojenci budovu Nejvyšší rady Krymu a Úřad vlády Autonomní republiky Krym. Poloostrov obsadili vojáci v neoznačených uniformách. Zanedlouho i nad Krymem zavlála ruská vlajka. 18. března Krym připojen k Ruské federaci. 

Na okupovaném území byl nastolen tvrdý policejní režim, který pronásleduje projevy jakékoli „odlišnosti“, ať už politické nebo etnické. Nezávislí novináři a občanští aktivisté byli donuceni opustit poloostrov nebo skončili za mřížemi. V březnu 2014 tyto události přilákaly pozornost celého světa. Po sedmi letech okupace však zájem mezinárodní společnosti o události na Krymu stále klesá, nehledě na to, že tamní situace se pořád zhoršuje.

O aktuální situaci na poloostrově a vyhlídkách na možné vyřešení sporu o okupované území budou hovořit poslankyně Evropského parlamentu Markéta Gregorová, jež se zajímá o stav lidských práv na Krymu, seniorní analytik think-tanku Evropské hodnoty David Stulík, který dlouhodobě působil jako diplomat EU na Ukrajině, a analytik Výzkumného centra AMO Michal Lebduška.

Moderuje publicistka a ukrajinistka Lenka Víchová.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter