Menu Prohledat web KVH EN

7. ročník konference Evropské dialogy Václava Havla: Jiná Evropa

Ilustrace
  • Kde: DOX+, Poupětova 3, Praha 7-Holešovice
  • Kdy: 27. duben 2020, 12:30 – 18:00

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla Moc bezmocných: Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout „bezmocným prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Dvojznačný název letošní konference Jiná Evropa odkazuje na šestidílný dokument natáčený v letech 1987–88 britskou televizí Channel Four, který zachytil rostoucí nespokojenost a aktivitu občanské společnosti v zemích Střední Evropy v posledních letech před pádem komunismu. Knihovna Václava Havla má k dispozici kompletní natočený materiál tohoto pořadu, obsahující výpovědi významných představitelů tehdejší protikomunistické opozice. Na konferenci chceme jeden panel věnovat těmto rozhovorům natočeným v letech 1987–1988 a pozvat i jejich protagonisty. Účast přislíbil bývalý starosta Budapešti Gábor Demszky. Panel bude moderovat autor a průvodce dokumentem Jiná Evropa Jacques Rupnik. Zván je i bývalý polský prezident Lech Walesa.

Zároveň se na konferenci chceme zamyslet nad skutečností, že se po třiceti letech od pádu Berlínské zdi a železné opony znovu rýsuje dělení na Evropu „starou“ a „novou“, „normální“ a „jinou“. Toto znepokojivé dělení se rýsuje jak mezi jednotlivými regiony a zeměmi Evropy, tak uvnitř společnosti každé z nich. V našich debatách se snažíme zkoumat možné spojitosti mezi těmito dvěma koncepty „jinakosti“ a možnosti, jak překonat takové dělení. Na tento panel nám zatím přislíbili účast bývalý slovenský prezident Andrej Kiska a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Na závěr konference vystoupí ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček.

Konference bude tlumočená z/do angličtiny.

Vstup na konferenci je zdarma.

Sdílet

Facebook | Twitter