Menu Prohledat web KVH EN

Masakr na Náměstí nebeského klidu – 30 let poté

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. červen 2019, 19:00 – 21:00

Z noci na 3. na 4. června 1989 Čínská lidová armáda hermeticky uzavřela oblast v okolí Náměstí nebeského klidu a zaútočila na davy studentů, kteří se od dubna na náměstí scházeli a protestovali proti porušování lidských práv, nedostatku politických práv, vysoké míře korupce, inflaci, zastaralému přístupu ke vzdělávání a také narůstajícím sociálním rozdílům. Dodnes není přesně jasné, kolik protestujících během vojenské operace zahynulo. V Číně jsou veškeré informace o masakru na Náměstí nebeského klidu blokovány.

Co nasazení vojenských složek předcházelo? Proč se čínské vedení rozhodlo protesty potlačit? Jak se s odkazem protestů a jejich následného násilného potlačení současná Čína vyrovnává? Jsou podobné masové protesty v ČLR dnes vůbec možné? A je vůbec nějaká šance v současné době na demokratizační hnutí navázat?

Debatovat bude sinolog Martin Hála, Sinopsis, sinoložka Olga Lomová, FF UK, a novinář a dlouhodobý zpravodaj v Číně Tomáš Etzler.

Moderuje Kateřina Procházková. Úvodní slovo pronese Erik Black, kulturní atašé Velvyslanectví USA, který v minulosti působil na Velvyslanectví USA v Pekingu.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Sinopsis a Velvyslanectvím USA v Praze.

Související videa

Sdílet

Facebook | Twitter