Menu Prohledat web KVH EN

Současný Vietnam a Matka Houba

Ilustrace
  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. září 2018, 19:00 – 21:00

V posledních letech se politická situace ve Vietnamu vyostřuje, téměř dvě stovky aktivistů jsou ve vězení a svobodná novinařina a angažovaná literatura je možná jen v podzemí. 

Součástí večera bude předpremiéra filmu Me Vang Nha – Když je Matka pryč o disidentce a blogerce Matce Houbě. Ta je jednou z dvě stě vietnamských vězňů svědomí, v roce 2016 byla odsouzena na deset let. Autorem dokumentu je Clay Pham, který se zaměřil především na osud rodinu politicky vězněné ženy, v tomto smyslu se ve vietnamském kontextu jedná o výjimečný dokumentární počin. 

Dne 12. června 2018 prošel návrh zákona o kybernetické bezpečnosti vietnamským Národním shromážděním a vstoupí v platnost 1. ledna 2019. Podle tohoto zákona, budou mimo jiné společnosti provozující ve Vietnamu sociální média muset odstranit ze svých platforem nežádoucí obsah do čtyřiadvaceti hodin poté, co je o to úřady požádají. Za těchto okolností se 28. června 2018 první a jediný dokumentární film Když je Matka pryč o rodině vězně svědomí představil divákům v Bangkoku. Druhé promítání bylo zrušeno thajskými úřady poté, co vietnamské úřady projevily nevoli. 

Akci moderuje Kateřina Procházková (Sinopsis). 

Vystoupí vietnamista Ondřej Slowik a členka spolku Văn Lang Mai Nguyenová.

Sdílet

Facebook | Twitter