Menu Prohledat web KVH EN

Cena Václava Havla za lidská práva – Ploty, zdi a příkopy: svoboda pohybu jako lidské právo?

Ilustrace
  • Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
  • Kdy: 12. říjen 2016, 08:30 – 17:00

Čtvrtého ročníku mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva se zúčastní tři letošní finalisté ceny a další významní hosté jako Michael Ignatieff, rektor Středoevropské univerzity, a Ales Bialiatski a Anar Mammadli, laureáti Ceny Václava Havla za lidská práva z let 2013 a 2014.

Tématem bude světový migrační fenomén a jeho vliv na politiku evropských institucí, vlád členských zemí i postoje veřejnosti.

Konference bude simultánně tlumočena do češtiny a angličtiny. Podrobný program a registrační formulář najdete na: http://www.vaclavhavel-library.org/cs/cena-vaclava-havla/2016-cvh

Cena Václava Havla za lidská práva je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy, Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 za mimořádný počin v oblasti obrany lidských práv a svobod ve světě. V roce 2015 se její držitelkou stala Ljudmila Alexejevová (1927, Rusko), která celoživotně intenzivně působí v oblasti ochrany lidských práv.

Finalisté roku 2016 byli vyhlášeni 30. srpna v Praze:

Gordana Igrić (Srbsko), novinářka a aktivistka na poli lidských práv, zakladatelka Balkánské sítě investigativních zpravodajců (BIRN) a v současnosti její regionální ředitelka, která se podílí na vzdělávacích programech sítě a dozoruje většinu projektů BIRN. Za svou činnost získala několik novinářských ocenění.

Mezinárodní institut lidských práv (Francie) / Institut international des droits de l'homme, IIDH (Francie), sdružení se sídlem ve Štrasburku založené René Cassinem z peněz za Nobelovu cenu míru z roku 1968. Zabývá se obranou lidských práv a svobod prostřednictvím vzdělávání a výzkumu, zhruba jeho 300 členů sestává z jednotlivců i skupin, včetně univerzit, výzkumníků a aktivistů na poli lidských práv.

Nadia Murad Basee Taha (Irák), příslušnice jezídské komunity, která přežila masakr vlastní rodiny a sexuální zotročení džihádisty z IS. V prosinci 2015 promluvila v Radě bezpečnosti OSN o útoku IS proti Jezídům a žádala o jejich mezinárodní ochranu, osvobození zajatců a zastavení genocidy a sexuálního zotročování jezídských žen.

Laureát pro rok 2016 bude slavnostně vyhlášen 10. října ve Štrasburku.

Související články

Sdílet

Facebook | Twitter