Menu Prohledat web KVH EN

Evropské dialogy Václava Havla
Praha, 27. dubna 2020

„Vše nasvědčuje tomu, že se nemusíme bát snít o zdánlivě nemožném, chceme-li, aby se zdánlivě nemožné stalo skutečností. Bez snění o lepší Evropě nikdy lepší Evropu nevybudujeme.“

Václav Havel, Projev v Radě Evropy, 10. května 1990

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodní projekt, který podporuje otevřenou diskusi o aktuálních tématech, ovlivňujících další směřování současné Evropy, s přihlédnutím k duchovnímu odkazu Václava Havla.

Kdy a kde

  • Datum: 27. dubna 2020
  • Místo konání: DOX+, Poupětova 3, Praha 7

Registrace

Dvojznačný název letošní konference Jiná Evropa odkazuje na šestidílný dokument natáčený v letech 1987–88 britskou televizí Channel Four, který zachytil rostoucí nespokojenost a aktivitu občanské společnosti v zemích Střední Evropy v posledních letech před pádem komunismu. Knihovna Václava Havla má k dispozici kompletní natočený materiál tohoto pořadu, obsahující výpovědi významných představitelů tehdejší protikomunistické opozice. Na konferenci chceme jeden panel věnovat těmto rozhovorům natočeným v letech 1987–1988 a pozvat i jejich protagonisty. Účast přislíbil bývalý starosta Budapešti Gábor Demszky. Panel bude moderovat autor a průvodce dokumentem Jiná Evropa Jacques Rupnik. Zván je i bývalý polský prezident Lech Walesa.

Zároveň se na konferenci chceme zamyslet nad skutečností, že se po třiceti letech od pádu Berlínské zdi a železné opony znovu rýsuje dělení na Evropu „starou“ a „novou“, „normální“ a „jinou“. Toto znepokojivé dělení se rýsuje jak mezi jednotlivými regiony a zeměmi Evropy, tak uvnitř společnosti každé z nich. V našich debatách se snažíme zkoumat možné spojitosti mezi těmito dvěma koncepty „jinakosti“ a možnosti, jak překonat takové dělení. Na tento panel nám zatím přislíbili účast bývalý slovenský prezident Andrej Kiska a místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Na závěr konference vystoupí ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček.

Konference bude tlumočená z/do angličtiny. Vstup je zdarma.