Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Na pozvání Knihovny Václava Havla přijíždí do Prahy pátá gruzínská prezidentka  03/04/25

Salome Zurabišviliová vystoupí během své návštěvy v Senátu a setká se s některými politickými představiteli. Ve středu 9. dubna ve 14:30 vystoupí v rozhovoru s Tomášem Sedláčkem na půdě Knihovny Václava Havla. Na veřejném setkání budou mluvit o nedávném vývoji v zemi, o sestupu demokracie a o geopolitickém významu Gruzie. Akce proběhne v angličtině bez tlumočení. Účast je podmíněna registrací v odkaze zde.

Kdy a kde?

Ilustrace

Knihovna Václava Havla připomíná 50. výročí napsání dopisu Václava Havla Gustávu Husákovi  02/04/25

Dopis Václava Havla tehdejšímu generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ a pozdějšímu prezidentovi Gustávu Husákovi je řazen mezi nejzásadnější Havlovy texty a základní dokumenty československého disentu. Předznamenal vznik Charty 77. Havel v něm analyzuje situaci, v níž se společnost nacházela po šesti letech od zahájení tzv. normalizace, popisuje ponížení lidí v komunistické společnosti, strach a pokrytectví. Knihovna Václava Havla k výročí připravila záznam debaty o tomto textu s ředitelem Knihovny Tomášem Sedláčkem, novinářem Seznam Zprávy Jindřichem Šídlem a programovou ředitelkou spolku Díky, že můžem Ester Valtrovou. Více

Videa

Ilustrace

Občané z Ostrovní #28 O tlumočení a podnikání  18/03/25

Jak se žije začínajícím tlumočnicím? Co tato profese obnáší? Hostkou dalšího dílu podcastu Občané z Ostrovní je tentokrát jedna z moderátorek Anna Klein. Anna vystudovala tlumočnictví na Univerzitě Karlově se zaměřením na konferenční tlumočení pro mezinárodní instituce. Své znalosti si prohloubila během několika studijních pobytů v zahraničí a tlumočila například při Evropské komisi v Bruselu. O tlumočení, ale i výhodách a úskalích práce na volné noze s ní mluví moderátorka Pavlína Kašparová.

Ilustrace

Vedení Knihovny Václava Havla se dnes ujal ekonom, filozof a spisovatel Tomáš Sedláček  03/03/25

"Jsem hrdý, že jsem získal důvěru rozvíjet a pečovat o odkaz Václava Havla a že se mohu přidat ke skvělému týmu Knihovny. Chci veškerou svou energií pomoci vystavět platformu světového formátu, která se bude dívat dopředu a bude atraktivní pro novou generaci lidí, kterým záleží na duchu Evropy. Chtěl bych vrátit do veřejného prostoru havlovský optimismus a jeho hodnoty. Právě nyní je to extrémně potřebné, a i proto svou novou roli vnímám také jako velký závazek," dodal ke svému jmenování ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček. Více

Program na Květen 2025<

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Knihovna VH na Záložce

Knihovna VH na Záložce

  • Kde: Hrad Litoměřice
  • Kdy: 1. květen 2025, 10:00 – 18:00

Druhý ročník knižního festivalu Záložka pořádají město Litoměřice a Knihovna Karla Hynka Máchy v Litoměřicích. Najdete tu mezi jinými také stánek Knihovny Václava Havla. 

Beseda s Jiřím Hynkem: Ruský Klondike v Česku

Beseda s Jiřím Hynkem: Ruský Klondike v Česku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. květen 2025, 19:00 – 21:00

Investigativní reportér webu Odkryto.cz Jiří Hynek, který přes 20 let mapoval v České televizi vliv ruských oligarchů na českém území, si posvítí na temné stíny ruských aktivit v ČR. Co se odehrává za zdmi nemovitostí s nejasným vlastnictvím i za oponou vztahů v pravoslavné církvi? Jak u nás ruští politici a vlivní magnáti prosazují své zájmy? Nejen to zjistíte během besedy ke knize Ruský Klondike v Česku, která odhaluje, jak je to i v době mezinárodních sankcí s ruským vlivem v Česku složité. 

Eugen Brikcius: Kraj náš vedlejší

Eugen Brikcius: Kraj náš vedlejší

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. květen 2025, 19:00 – 21:00

Básník, spisovatel, filozof a výtvarný umělec, oceněný Cenou Jaroslava Seiferta a rakouským čestným křížem za vědu a umění, Eugen Brikcius uvede svůj nový autobiograficko-mystifikační román Kraj náš vezdejší. Legendárního barda představí Jáchym Topol.

Disidenti u moci. Česká cesta ke svobodě a demokracii

Disidenti u moci. Česká cesta ke svobodě a demokracii

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. květen 2025, 19:00 – 21:00

Před 35 lety padla Berlínská zeď, začalo se hroutit sovětsko-ruské impérium a Češi vykročili na cestu ke svobodě. Jaká byla v tomto procesu úloha českého disentu a Charty 77? Co jsou největší úspěchy a chyby někdejších disidentů, kteří byli u moci během transformace totalitního státu v liberální demokracii? Jak se česká společnost vyrovnává s komunistickou minulostí? A čím může být disidentská zkušenost inspirativní pro nynější odpůrce autoritářských a totalitních režimů? To jsou otázky, jež reflektuje kniha esejů a rozhovorů s názvem Disidenti u moci. Česká cesta ke svobodě a demokracii, kterou jako editor připravil Petr Hlaváček. Zveme k debatě nad novou publikací, již vydalo nakladatelství Bourdon. 

Hosté: Eda Kriseová, Kamila Bendová, Daniel Kroupa, Jan Urban a Jan Dobrovský 

Diskuzí provede historik a filosof Petr Hlaváček (Collegium Europaeum / FORUM 24).

Amerika, Evropa, demokracie: dnes a zítra

Amerika, Evropa, demokracie: dnes a zítra

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. květen 2025, 17:00 – 18:30

O konci Západu, jak jej známe a o přístupu Donalda Trumpa k mezinárodní politice a ekonomice, budou hovořit dva naši Američané - předseda správní rady Knihovny Václava Havla a investor Gabriel Eichler a ekonom a vysokoškolský pedagog Jan Švejnar. Večerem provede ředitel Knihovny Tomáš Sedláček.

Gabriel Eichler vystudoval ekonomii a mezinárodní vztahy na univerzitách v USA a Kanadě, byl hlavním mezinárodním ekonomem Bank of America v San Francisku a ředitelem poboček v Evropě.  Byl šéfem Východoslovenských železáren a hlavním investorem a výkonným předsedou dozorčí rady společnosti AVG Technologies, kterou pomohl přivést jako první středoevropskou firmu na newyorskou burzu. Dnes je šéfem dozorčí rady Moneta Bank a řídí svoji investiční společnost Benson Oak.  

Jan Švejnar absolvoval Cornellovu univerzitu a postgraduální studium na Princetonské univerzitě. V letech 1994 až 2002 byl ekonomickým poradcem prezidenta Václava Havla, od srpna 1992 do června 1999 ředitelem Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. V letech 2005 až 2011 působil jako ředitel Centra pro mezinárodní politiku na Gerald R. Ford School of Public Policy na Michiganské univerzitě. Od roku 1991 je předsedou výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI. Od roku 2012 je profesorem mezinárodních a veřejných vztahů a ředitelem Centra pro globální ekonomickou správu na Kolumbijské univerzitě. 

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. květen 2025, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respekt a jejich hostů. Více podrobností a téma se dozvíte před konáním akce na www.vaclavhavel.cz      

In Conversation With… Semyon Bychkov

In Conversation With… Semyon Bychkov

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. květen 2025, 19:00 – 21:00

The Soviet-born American conductor Semyon Bychkov has been a key figure in Czech culture since becoming chief conductor and music director of the Czech Philharmonic, a position he will have held for a decade when his time with the country’s most prestigious orchestra ends after the 2027–28 season. This special edition of In Conversation With… – a series of occasional English-language talks helmed by Ian Willoughby of Radio Prague International – will provide a rare opportunity to hear the great conductor speak in person about his life and career, as well as his relationship to Czech music and Prague.

Knihovna VH na Světu knihy

Knihovna VH na Světu knihy

  • Kde: Výstaviště Praha - Holešovice, Areál Výstaviště 67, 170 90 Praha 7
  • Kdy: 15. květen 2025, 09:30 – 18. květen 2025, 19:00

Náš stánek s knihami, plakáty a dalšími nezbytnostmi budete moci navštívit po celou dobu konání Světa knihy v montované hale A v areálu Výstaviště Praha. V pátek 16. května od 11 hodin v Sálu Václava Havla představí naši knižní novinku – sborník projevů Václava Havla Péče o stát – její editorka Anna Freimanová, ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček a další hosté. 

Večer s Broumovskými diskusemi. Kultura a vzájemnost

Večer s Broumovskými diskusemi. Kultura a vzájemnost

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. květen 2025, 19:00 – 21:00

Setkání představí téma letošní podzimní konference Broumovské diskuse a uvede jarní debatu v Praze. Jak politika ovlivňuje kulturu a jak kultura ovlivňuje politiku? Jakou roli hrají umělci ve společenské debatě? Je kultura zdrojem konfliktu, nebo porozumění? Jak má ke kultuře přistupovat stát? Dokáže být kultura hybatelem společenského či politického rozvoje? Jaké to je „dělat kulturu“ v regionech? A co pro nás dnes kultura vůbec znamená? Hosty budou náměstek ministra kultury David Kašpar, spisovatelka Petra Hůlová a pořadatel kulturních akcí Stanislav Pitaš. Moderuje publicistka Josefína Formanová

Večer je pořádán ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov, o. p. s.

Radomyr Mokryk: Ukrajina a Rusko – příběh kulturní kolonizace?

Radomyr Mokryk: Ukrajina a Rusko – příběh kulturní kolonizace?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. květen 2025, 17:00 – 18:30

Dobyvačná logika Putinova režimu je celkem srozumitelná a zakládá se na svérázném výkladu dějin a kultury. Zatímco na Ukrajině odstraňují Leninovy a Puškinovy sochy, na Západě se šíří přesvědčení, že kultura za válku nemůže. Jak je ve skutečnosti zneužívána kultura? Jakou roli ve válce hraje sovětská politika nebo historické koncepty? Jak vypadalo ukrajinské 20. století v sovětské říši a o co usiloval ukrajinský disent? Na tyto otázky bude odpovídat ukrajinský historik Radomyr Mokryk, který představí svoji připravovanou knihu Příběh kulturní kolonizace: Ukrajina v sovětském impériu.

Debatou provede Jáchym Topol.  

Návraty domů: Poválečné osudy přeživších holokaust

Návraty domů: Poválečné osudy přeživších holokaust

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. květen 2025, 19:00 – 21:00

Kulturní a historická paměť návratů přeživších holokaust je tématem, které propojuje zkušenosti jednotlivců i širší geopolitické souvislosti. Kulatý stůl se zaměří na osudy těch, kteří po válce čelili výzvám spojeným s repatriací, rekonstrukcí identity a společenským přijetím. Diskutovány budou rozdíly mezi návraty do Řecka a Československa na základě knih Homecoming: Holocaust Survivorsand Greece, 1941–1946 Kateřiny Králové a Rozpolcená doba, rozptýlené životy Daniely Grollové-Spenser.

Autorky představí své motivace, metodologii i klíčové otázky, jako je pluralita zkušeností holokaustu a význam historické paměti pro současnost. 

Večerem provede Pavlína Šulcová, ředitelka Centra paměti a dialogu Bubny. 

Jaroslav Spurný: Vrbětice: ruská operace

Jaroslav Spurný: Vrbětice: ruská operace

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. květen 2025, 19:00 – 21:00

V knize Vrbětice: ruská operace, která změnila Česko vypráví investigativní novinář týdeníku Respekt Jaroslav Spurný napínavý příběh o pátrání novinářů po strůjcích výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Útok ruské zpravodajské jednotky na českém území v roce 2014, který měl na svědomí dvě oběti a obrovské materiální škody, dává kniha na základě zjištěných faktů a indicií do souvislostí se zájmem Kremlu získat znovu vliv v bývalých satelitech někdejšího Sovětského svazu, včetně Česka. Autor popisuje nejen tuzemské vyšetřování vrbětického případu, ale také související aktivity GRU, ruské vojenské zpravodajské služby, od doby sovětské okupace Československa až po současnost.

Debatu s autorem moderuje Ondřej Kundra, novinář z týdeníku Respekt.

Cirkus Evropa: Evropa mezi Trumpem a Putinem

Cirkus Evropa: Evropa mezi Trumpem a Putinem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. květen 2025, 19:00 – 21:00

Putinovo Rusko vede genocidní válku proti Ukrajině, kterou považuje za proxy konflikt s Evropou a Západem. Jenže Spojené státy americké, dosavadní lídr svobodného světa, v jejichž čele stojí Donald Trump, se nyní chovají k Evropě nepřátelsky, zatímco s Ruskem vyjednávají. Trumpova administrativa opakovaně útočí na spojence v NATO a EU. Jsme svědky konce Západu jakožto civilizačního společenství? Jaká může být budoucnost Evropy? Co očekávat od USA a Ruska? A jakou úlohu sehraje Čína? A co to bude znamenat pro Česko? V debatě vystoupí politolog Jiří Pehe, esejista a politický komentátor Tomáš Klvaňa a šéfredaktorka deníku FORUM 24 Johana Hovorková.

Diskuzi moderuje historik a filosof Petr Hlaváček

Cirkus Evropa je diskusní cyklus, který připravuje Collegium Europaeum ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla k aktuálním problémům Západu, Evropy a Česka v širších kontextech a perspektivách. 

20 let kulturní rozmanitosti: Úmluva UNESCO z různých úhlů

20 let kulturní rozmanitosti: Úmluva UNESCO z různých úhlů

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. květen 2025, 17:00 – 18:30

UNESCO slaví výročí 20 let od přijetí Úmluvy o rozmanitosti kulturních projevů. Témata jako různorodost kulturních projevů, podpora spolupráce napříč světovými regiony, genderová rovnost i zachování menšinových kultur – to všechno jsou témata, která Úmluva akcentuje. Těmto i dalším oblastem se bude věnovat sympozium, na kterém oslavíme dvě dekády Úmluvy a patnáct let od české ratifikace.

Akce se koná u příležitosti Mezinárodního dne kulturní rozmanitosti, organizuje ji Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR.   

Český snář v České knižnici

Český snář v České knižnici

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. květen 2025, 16:00 – 18:00

V České knižnici vychází román Ludvíka Vaculíka Český snář. Edice je rozvržena do dvou svazků: první obsahuje kritické vydání románu a doprovodné texty zaměřené na Český snář jakožto jedinečné umělecké dílo; druhý pak mj. přináší komentáře o dobových reáliích, vývoji textu a jeho recepci. Edici připravili Petr ŠámalDaniela IwashitaMichal Kosák a Hana Kosáková, kteří na večeru vystoupí. V rámci komponovaného pořadu promluví také literární historik a editor Michael Špirit či archivář Petr Kotyk, dále pak Ondřej a Jan Vaculíkovi a také pamětníci, kteří posloužili i jako předobrazy k románovým postavám, připomenou okolnosti vzniku díla i osobnost jeho autora. Večerem, v jehož průběhu bude představena složitá historie textu Českého snáře, provede Jáchym Topol.

Svobodná akademie: Rony Plesl

Svobodná akademie: Rony Plesl

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. květen 2025, 19:00 – 21:00

Design se musí líbit, ale umění by vám mělo rvát vnitřnosti

Tato profesorská přednáška, kterou jsem dosud nikdy veřejně nepředstavil, vychází z mých mnohaletých zkušeností jak v oblasti sochařství, tak designu. Zaměřuje se na rozdíl mezi designérem, jenž tvoří pro průmysl, a umělcem, jehož tvorba je řízena především vlastním svědomím. - Rony Plesl

Rony Plesl (*1965) je významný český umělec, sochař, designér a pedagog. Jeho dílo je naprosto ojedinělé jak v oblasti volného umění, tak v oblasti designu. Místo konfrontace se současnými trendy spíše následuje impulzy z nejrůznějších uměleckých oborů, z literatury a filmu. Zkoumá hranice skleněné tavené plastiky a záměrně k ní přistupuje jako k běžnému sochařskému médiu. 

Křest N: Kniha Lidský rozměr

Křest N: Kniha Lidský rozměr

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. květen 2025, 19:00 – 21:00

Srdečně vás zveme na křest knihy rozhovorů Lidský rozměr novinářky Deníku N Karolíny Klinkové, která svými otázkami symbolicky zahazuje zdánlivě banální pravdy o životě a s upřímnou zvědavostí se ptá – jak být člověkem v 21. století, se všemi rodinnými, společenskými i psychologickým rolemi, které k tomu náleží? Křest a následnou debatu ke knize s autorkou moderuje Vítek Svoboda, jako host vystoupí antropoložka Marie Heřmanová

Aktuálně z Knihovny: Čeká nás ekonomická nukleární zima?

Aktuálně z Knihovny: Čeká nás ekonomická nukleární zima?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. květen 2025, 19:00 – 21:00

Jednoduše šílenost, nebo promyšlený koncept, který může mít pro USA i demokratický svět pozitivní důsledky? Má administrativa Donalda Trumpa ekonomickou politiku postavenou na dávno překonaných konceptech? Co napovídá reakce světa o současném postavení USA v jeho rámci? Může USA ekonomicky porazit celý svět? O nové realitě po půlroce od zvolení Donalda Trumpa budou diskutovat Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky, Alexandr Vondra, bývalý ministr zahraničí ČR a velvyslanec v USA, nyní europoslanec, a Martin Ehl, hlavní analytik Hospodářských novin. Diskuzi moderuje Matyáš Zrno, šéfredaktor Aktuálně.cz

Touto debatou startuje nový cyklus Aktuálně z Knihovny, který zajišťuje server Aktuálně.cz z vydavatelství Economia.

Dalajláma – Havel – Praha 1990

Dalajláma – Havel – Praha 1990

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. květen 2025, 19:00 – 21:00

„Václav Havel si mě povolal k sobě do kanceláře a stručně mi řekl: ͵Víš o Tibetu a dalajlámovi rozhodně víc než já, a navíc jsi mi přivedl toho posla s jeho dopisem. Tady teď nikdo nemá čas, všichni mají práce nad hlavu, tak to nějak celé zařiďʹ,“ vzpomíná na přípravu první dalajlámovy návštěvy nejpovolanější z prezidentových spolupracovníků Saša Neuman, spoluautor knihy Dalajláma – Havel – Praha 1990, kterou představí společně s fotografem Stanislavem Doležalem, etnoložkou Zuzanou Ondomišiovou, podnikatelkou Dagmar Havlovou a spisovatelkou Edou Kriseovou. Večer otevře dokument Davida Ondříčka „Óm“. Pořad věnujeme devadesátinám Jeho Svatosti a nevšednímu přátelství s Václavem Havlem.    


 

Uvedení biografie Václava a Kamily Bendových od Alice Horáčkové

Uvedení biografie Václava a Kamily Bendových od Alice Horáčkové

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. květen 2025, 19:00 – 21:00

Spisovatelka Alice Horáčková napsala biografii předních osobností disentu Václava (1946–1999) a Kamily (1946) Bendových. Ve své historii jednoho výjimečného vztahu vychází z archivních dokumentů, korespondence, textů z pozůstalosti, vzpomínek přátel, spoluvězňů i vrcholných politiků. Součástí večera bude projekce videozáznamu z roku 1978: tou dobou doktor filozofie a kybernetik Václav Benda topil v kotelně ve Spálené ulici, promýšlel jeden ze svých nejlepších textů Noční kádrový dotazník a dohlížel na to, jak talentovaná matematička Kamila vede domácnost s pěti malými dětmi. V debatě s autorkou vystoupí aktéři knihy Kamila Bendová, Jiří Gruntorád a Štěpán Benda. Večer bude moderovat Petr Placák.

 
 

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 78017 záznamů celkově
  • 32330 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 407 video záznamů
  • 569 audio záznamů
  • 6583 dopisů
  • 15100 textů o VH
  • 8602 knih
  • 43657 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy

Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy vám představuje unikátní a dosud neznámé fotografie Ludvíka Vaculíka, Jana Wericha, Milana Kundery, Marty Kubišové a mnoha dalších významných osobností jako autentický a originální zdroj poznání naší novodobé historie.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

ArchivKontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Bakala FoundationRockefeller Brothers FundČeská centraTrade Centre PrahaJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRádio 1RicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kulturyČtení pomáhá