
Klub / Novinky / Program

Občané z Ostrovní #28 O tlumočení a podnikání 18/03/25
Jak se žije začínajícím tlumočnicím? Co tato profese obnáší? Hostkou dalšího dílu podcastu Občané z Ostrovní je tentokrát jedna z moderátorek Anna Klein. Anna vystudovala tlumočnictví na Univerzitě Karlově se zaměřením na konferenční tlumočení pro mezinárodní instituce. Své znalosti si prohloubila během několika studijních pobytů v zahraničí a tlumočila například při Evropské komisi v Bruselu. O tlumočení, ale i výhodách a úskalích práce na volné noze s ní mluví moderátorka Pavlína Kašparová.

Vedení Knihovny Václava Havla se dnes ujal ekonom, filozof a spisovatel Tomáš Sedláček 03/03/25
"Jsem hrdý, že jsem získal důvěru rozvíjet a pečovat o odkaz Václava Havla a že se mohu přidat ke skvělému týmu Knihovny. Chci veškerou svou energií pomoci vystavět platformu světového formátu, která se bude dívat dopředu a bude atraktivní pro novou generaci lidí, kterým záleží na duchu Evropy. Chtěl bych vrátit do veřejného prostoru havlovský optimismus a jeho hodnoty. Právě nyní je to extrémně potřebné, a i proto svou novou roli vnímám také jako velký závazek," dodal ke svému jmenování ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček. Více

Knihovna Václava Havla představuje vzdělávací projekt „Devadesátá“ 06/02/25
Václav Havel, Karel Gott nebo Michal David? Aneb jak (a proč) učit o 90. letech? Odpovědět může projekt Knihovny Václava Havla Devadesátá. Podle výsledků exkluzivního průzkumu, který pro Knihovnu Václava Havla za připravil analytický ústav STEM, si 85 % mladých lidí přeje, aby 90. léta byla pevnou součástí vzdělávacích plánů výuky dějepisu. Knihovna Václava Havla se vzdělávání v oblasti soudobých dějin a občanské společnosti věnuje už deset let. Ze spolupráce s více než dvěma tisíci pedagogy z celé republiky vzešla poptávka po výukových materiálech, které by představily právě 90. léta. Více

Cena Toma Stopparda za rok 2025 05/02/25
Knihovna Václava Havla již popáté otevřela nominace na výroční Cenu Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce. O ceně rozhoduje nezávislá tříčlenná porota. Cena bude udělena za původní, knižně nevydanou esej, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení na Cenu Toma Stopparda za rok 2025 je možné zaslat do 2. dubna 2025 na adresu cenaTS@vaclavhavel.cz. Důležité informace o podmínkách Ceny najdou zájemci ZDE.
Program na Únor 2023<>
Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Břetislav Štorm: Rytíři, draci a poutníci
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 2. únor 2023, 19:00 – 21:00
Večer připomíná významnou osobnost české kultury 20. století Břetislava Štorma (1907–1961), architekta, výtvarníka, knižního grafika, prozaika, heraldika, liturgika, publicisty a zakladatele české památkové péče u příležitosti vydání obsáhlého výboru z jeho díla s názvem Rytíři, draci a poutníci. Štorm spolupracoval zejména s nakladatelem Ladislavem Kuncířem, byl přítelem Karla VI. Schwarzenberga. Večerem provede editor svazku Jan Šulc, jeho hlavní součástí bude promítání unikátních fotografií Štormových výtvarných děl, jež uskuteční autorův vnuk František Štorm.

Debata N: Jaká má být mediální politika státu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 7. únor 2023, 19:00 – 21:00
Stále více se diskutuje o tom, jakým způsobem a jestli vůbec má stát ovlivňovat mediální prostor. Čerstvě vzbudila emoce novela autorského zákona nebo zvažovaný vládní plán na podporu médií a boje proti dezinformacím. Jaká mají být pravidla zaručující médiím nezávislost a umožňující jejich rozvoj? Hosté: Libuše Šmuclerová, předsedkyně představenstva mediálního domu Czech News Center (CNC), Michal Klíma, vládní zmocněnec pro média a dezinformace, a David Slížek, šéfredaktor Lupa.cz. Diskuzi bude moderovat redaktor Deníku N Michal Tomeš.
Debatu pořádá Deník N ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Za naši a vaši svobodu: Kalinouski / Kalinowski / Kalinauskas a jeho odkaz pro středovýchodní Evropu dnes
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 9. únor 2023, 19:00 – 21:00
Na konci ledna uplyne 160 let od vypuknutí druhého velkého povstání proti ruské okupaci na územích dávného Polského království a Litevského velkoknížectví. Jednou z výrazných osobností povstání byl společný hrdina tří národů, Bělorusů, Litevců a Poláků, Kastuś Kalinouski (Wincenty Konstatyn Kalinowski / Konstantinas Kalinauskas). V lednu 1864 byl Kalinowski zatčen ruskými vojáky a 10. března veřejně oběšen ve Vilniusu. Před popravou napsal své nejslavnější literární dílo Pismo z-pad szybienicy (Dopis zpod šibenice). V posledních letech se postava Kalinouského stává významným symbolem spolupráce ve středovýchodní Evropě ohrožené ruskou expanzí.
Nalezení a státní pohřeb ostatků Kalinouského ve Vilniusu v roce 2019 se stalo příležitostí k velké manifestaci sounáležitosti Poláků, Litevců a svobodných Bělorusů. V Litvě se po něm pojmenovávají ulice. Polská vláda už několik let nabízí Stipendijní program K. Kalinouského pro běloruské studenty. A hrdina lednového povstání se stal i patronem dobrovolnického běloruského pluku, který od začátku války bojuje na Ukrajině proti ruské agresi.
Večera věnovaného různým formám odporu proti ruské imperiální politice se zúčastní zástupci všech tří zmíněných iniciativ spjatých se jménem Kalinouského z Běloruska, Litvy a Polska.
Moderuje Petr Hlaváček.
Tlumočení z/do češtiny zajištěno.
Organizátoři: Velvyslanectví Litvy v ČR, Polský institut v Praze, Kancelář demokratického Běloruska v ČR a Knihovna Václava Havla.
Ve spolupráci s Velvyslanectvím Polska v ČR.

Debata s Respektem
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 14. únor 2023, 19:00 – 21:00
Česká politika se dramaticky proměňuje. Na Hrad přichází nový prezident a Andrej Babiš ohlašuje radikalizaci ANO. Jak k té proměně došlo a co Česku přinese? Hosté: Ivana Svobodová, reportérka, Respekt, Pavel Ranocha, sociolog, Kantar, a Martin Klčo, šéf marketingu týmu Petra Pavla. Diskuzi moderuje Ondřej Kundra.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Tento dopis si nechte na památku na mě
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 15. únor 2023, 18:00 – 20:00
V nacistickém Německu bylo jen v Drážďanech mezi lety 1939–1945 popraveno gilotinou téměř devět set Čechoslováků. Většina z nich se aktivně stavěla proti německé okupaci. Dvojjazyčná česko-německá kritická edice obsahuje životopisy odsouzených k smrti a kolem stovky dopisů, které mohli napsat příbuzným. O knize Tento dopis si nechte na památku na mě a o okolnostech vzniku posledních dopisů budou za účasti rodin popravených debatovat autorky úvodní studie, historička Pavla Plachá z ÚSTR a historička a ředitelka drážďanského Památníku Münchner Platz Birgit Sack.
Uvádí Jiří Fiedor, ředitel nakladatelství Pulchra.
Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Sto let česko(slovensko)-albánských vztahů
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 16. únor 2023, 19:00 – 21:00
Poznatkům o historických a současných česko-albánských vztazích se v českém veřejném diskurzu a akademickém bádání dostává pozornosti jen zřídka. Nedávno vydaný svazek Adriana Brisku (ed.), Sto let česko(slovensko)-albánskych vztahů: Vzájemné sympatie a rostoucí interakce (Karolinum, 2022) nabízí možnost diskusí mezi historiky z obou zemí, Afrimem Krasniqim, Ladislavem Hladkým a Adrianem Brisku, ale také mezi diplomaty, albánským velvyslancem v Česku, J. E. Ilirianem Kukou a Martinem Košatkou, ředitelem odboru jižní a jihovýchodní Evropy Ministerstva zahraničních věcí ČR. Večerem provede historička Kateřina Králová.

Svobodná akademie: Alice Koubová
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 20. únor 2023, 19:00 – 21:00
Odolnost mezi traumatem a vyhořením
Pojem „odolnost“, čili resilience se objevuje v souvislosti s potřebou čelit, projít a zpracovat krize, které prožíváme na rovině individuálních životů, společnosti i socio-ekologických systémů. Je přínosný z mnoha důvodů, a to jak prakticky, tak i teoreticky. Obsahuje ale i skrytá rizika. O to přitažlivější je pokusit se o jeho podrobnou analýzu a interpretaci.
foto (c) Jana Plavec

Echo z Knihovny: Sociální sítě jako akcelerátor zla
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. únor 2023, 19:00 – 21:00
Hosté: Jiří Horáček (neurobiolog a profesor psychiatrie), Tereza Matějčková (filozofka a vysokoškolská pedagožka), Josef Šlerka (vedoucí Studia nových médií na FF UK, datový analytik a sémiotik) a Jan Moláček (investigativní novinář, Deník N). Diskuzi moderuje šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek.
• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Poselství z Ukrajiny
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 24. únor 2023, 19:00 – 21:00
Od 24. února 2022 se Ukrajina brání ruské agresi – a od samého počátku války přibližuje světu statečné úsilí ukrajinských obránců ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kniha Poselství z Ukrajiny přináší soubor prezidentových válečných projevů; pro knižní vydání je vybral sám Volodymyr Zelenskyj a knihu opatřil působivým úvodem, v němž se zamýšlí nad tím, co se o sobě a o Ukrajině dozvěděl od počátku invaze. O knize budou s jejím překladatelem Viktorem Janišem hovořit Jakub Szántó a Rita Kindlerová. Večer uvede Michael Žantovský.

Tainted Democracy – Viktor Orbán and the Subversion of Hungary
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 27. únor 2023, 19:00 – 21:00
Author’s reading and book launch.
Zsuzsanna Szelényi is a Hungarian foreign policy specialist and former politician, director at the Democracy Institute Leadership Academy of the Central European University. In the 1990s, she was an activist and member of parliament for Fidesz, then a liberal anti-Communist party. After working at the Council of Europe for fifteen years, she returned to politics representing the liberal opposition 'Together party' until 2018. Zsuzsannawas a recipient of a Europe’s Future fellowship from the IWM and Richard von Weizsäcker fellowship from the Robert Bosch Academy.
The discussion around her recently published book 'Tainted Democracy, Viktor Orbán and the Subversion of Hungary' will reflect on how Orbán consolidated his grip on power, what is the impact on its neighbours and Europe and the lessons to be drawn from the Hungarian experience.
Moderated by Anna Urbanová.
The discussion will be held in English.

Srbská Lužice – odraz české duše a bohulibý cíl české zahraniční politiky
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 28. únor 2023, 19:00 – 21:00
Lužice je domovem nejmenšího slovanského národa, Lužických Srbů, a také jednou z historických zemí Koruny české. Češi se i proto o Lužici vždy intenzivně zajímali, ostatně rádi se utvrzují v tom, že po vzniku republiky se Lužice měla stát její součástí. Nejde však o vztah zatížený minulostí,nýbrž o silné soužití dvou národů, jež je aktivní dosud, aniž o tom ten větší pořádně ví. Jak se žije Lužickým Srbům v Německu? Co pro ně Češi udělali po roce 1989? A víte, že Václav Havel byl teprve druhou zahraniční hlavou státu, která se oficiálně setkala s lužickosrbskými politiky?
Nejen na tyto otázky odpoví organizátor havlovského setkání, básník Milan Hrabal, etnolog Leoš Šatava, jenž v srbské Lužici několik let žil, ředitel střední školy v obci Slepé Jan Hrjehor a redaktor veřejnoprávního Lužickosrbského rozhlasu Matej Dźisławk.
Moderuje redaktor Týdeníku Echo Lukáš Novosad.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Kádrový dotazník
99,- Kč
Péče o stát
229,- Kč
Placka s motivem srdce
50,- Kč
Placka s portrétem Václava Havla
50,- Kč
Placka "Havel na hrad"
50,- Kč
Magnetka "Havel na hrad"
60,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
12. ročník Ceny (2024)11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 76328 záznamů celkově
- 32330 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 406 video záznamů
- 569 audio záznamů
- 6583 dopisů
- 15100 textů o VH
- 8575 knih
- 43546 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)

Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy
Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy vám představuje unikátní a dosud neznámé fotografie Ludvíka Vaculíka, Jana Wericha, Milana Kundery, Marty Kubišové a mnoha dalších významných osobností jako autentický a originální zdroj poznání naší novodobé historie.

Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Podpořte nás
Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Podpořte nás finančním darem
Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.
Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.
Pomozte nám rozšířit archív
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.
Darovat lze i jinak
Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny.
Sdílejte informace o nás
Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích.
Dárcovství má svá pravidla
V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.
Zapojte se do dobrovolnictví
Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.