Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Výzva mladým autorů/autorkám do třiceti let  27/11/23

Zamyslete nad Zahradní slavností Václava Havla a pošlete nám svůj text, ke kterému vás inspirovala. Může mít formu fejetonu, eseje, fotoeseje, grafického eseje, literární kritiky, studie či polemiky.     Více

Ilustrace

Čítanka Sešívaný deník Václava Havla  23/11/23

Vydali jsme novou elektronickou publikaci určenou školám – čítanku Sešívaný deník Václava Havla (1936–1979). K sestavení nás inspiroval sám Václav Havel, který celý život plánoval, že si povede deník. Bohužel k tomu – až na krátkou výjimku – nikdy nedošlo. Přitom v jeho textech nejrůznějšího druhu jsou autenticky a zajímavě popsány nejen události jeho života, ale i podstatná část příběhu našich moderních dějin, navíc s přidanou hodnotou vlastních prožitků a názorů jednoho z nejzajímavějších Čechů. Více

Ilustrace

Podpořte nás a pomozte nám dokončit vzdělávací sérii „Devadesátá“  21/11/23

Milí přátelé, příznivci a podporovatelé Knihovny Václava Havla, víte, že téměř polovina dětí starších 12 let netuší, co byla sametová revoluce nebo proč došlo k rozdělení Československa? Přestože devadesátá léta proměnila naši společnost v mnoha ohledech zásadním způsobem, školní osnovy jim dlouhodobě věnují jen velmi malou pozornost. To chceme napravit. Mladá generace by měla rozumět moderní historii své země, a měla by se dokázat na ni dívat kriticky i s poučením Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #21: Takže spolu chodíme?  20/11/23

Další díl podcastu Občané z Ostrovní je o vztazích, tedy především o tom, jak se vztahy v dnešní době mění. Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová si povídají se socioložkou a terapeutkou Markétou Šetinovou o fenoménu single lidí či o nekonvenčních vztazích typu situationship či polyamorii. „Největší hrozbou pro současné vztahy je naše zaneprázdněnost,“ konstatuje na základě své praxe Šetinová a dodává, že ve vztazích je dnes výrazně větší důraz na seberealizaci.

Program na Leden 2023<>

Punk a hardcore!

Punk a hardcore!

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. leden 2023, 19:00 – 21:00

„Všechno je špatně, zpátky na stromy!“ – zpívali koncem osmdesátých let Modrý tanky, jedna z kapel, které nesly Československem 1979–1989 punkrockovou revoltu. Kde a jak to všecko začalo? Kdo byl u toho? O co těm punks vlastně šlo? O čem zpívali, co se jim honilo hlavou? A jak to měli s nepoměrně zbádanějšími fenomény, jako jsou underground nebo alternativa? O tomhle a nejen o tom budou diskutovat pamětníci: Pavla Jonssonová z kapely Dybbuk, Petr Bergmann, aktivista a „punk zuřivej“, a Štěpán Stejskal, co to tehdy všechno dokumentoval svým fotoaparátem.

Moderuje Radim Kopáč, autor knihy Všechno je špatně, zpátky na stromy! Český punk a hardcore v textech 1979–1989, kterou právě vydalo petřínské nakladatelství Divočina.

Debata N: Prezidentské finále 

Debata N: Prezidentské finále 

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 10. leden 2023, 19:00 – 21:00

Vrchol prezidentské kampaně očima novinářských špiček. Situace analyzovaná tři dny před volbami. Kdo má největší šanci uspět? Hosty Debaty N budou šéfredaktorka slovenského deníku SME Beata Balogová, šéfredaktor časopisu Forbes Petr Šimůnek a šéfredaktor Deníku N Pavel Tomášek. Moderování se ujme redaktorka Deníku N Renata Kalenská.

Diskuzi pořádá Deník N ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Restart – kniha o rozdělení Československa

Restart – kniha o rozdělení Československa

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. leden 2023, 19:00 – 21:00

Je to právě třicet let, co Československo neexistuje a dosud se tato událost nejčastěji popisuje slovy jako rozpad, rozvrat, rozchod, rozdělení. Ale možná je lepší nahlížet na ten dějinný okamžik jako na chvíli, která dala vzniknout dvěma novým sebevědomým a úspěšným státům? Tedy jako na RESTART? Se dvěma národy, které si nezávidí, nejdou si po krku a nepřetahují se o pozornost, ale naopak se respektují a jsou k sobě navzájem přátelské. Osobnosti různých profesí, zkušeností a věku – Petr Fiala, Mikuláš Dzurinda, Michael Kocáb, Věra Jourová, Šimon Pánek, Pavel Kosatík, Tereza Nvotová, Pavel Rychetský a Karel Oliva – se zamýšlejí nejen nad rozdělením Československa, ale také nad tím, co prožívají Češi a Slováci v době, která ukazuje, jak velký význam mají spojenectví a přátelské vztahy. Na křtu a diskuzi v Knihovně VH vystoupí Petr Fiala, Pavel Kosatík, Michael Kocáb, Karel OlivaTereza Nvotová.

Rozhovory v knize RESTART vedli redaktoři České televize Jana Peroutková a Petr Švec.

Debata s Respektem: Mezi (volebními) koly

Debata s Respektem: Mezi (volebními) koly

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. leden 2023, 19:00 – 21:00

Co rozhodlo první kolo prezidentské volby a co rozhodne to druhé? A co o české demokracii poslední tři měsíce řekly? Debatu moderuje Tomáš Brolík. V debatě vystoupí Jaroslava PospíšilováKristýna Bašná (Sociologický ústav AV ČR) a Jaromír Mazák (STEM).

Síla rozumu v bláznivé době

Síla rozumu v bláznivé době

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 18. leden 2023, 19:00 – 21:00

Proč tak rádi ignorujeme pravdu? Jak diskutovat na internetu, aby to mělo smysl? Dá se pochopit chování lidí, kteří uvažují jinak než já? A co každý z nás může udělat pro to, aby naše země byla lepším místem pro život? 

Nejen na tyto otázky odpoví Ján Markoš, šachový velmistr, teolog a autor nové knihy Síla rozumu v bláznivé době. Spolu s ním bude diskutovat televizní moderátor Václav Moravec, učitel mediální výchovy Michal Kaderka a oceněná učitelka Magdalena Málková

Moderuje Jakub Sedláček, šéfredaktor nakladatelství Paseka, které slovenský bestseller právě vydalo v českém překladu. 

Poloostrov Krym: Od křižovatky kultur k ruské kolonii

Poloostrov Krym: Od křižovatky kultur k ruské kolonii

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. leden 2023, 19:00 – 21:00

Poloostrov oblévaný Černým mořem byl vždy rušnou křižovatkou mezi Evropou a Asií a dějiny jeho etnické a náboženské koexistence jsou zdrojem tamní aureoly. Krym nikdy nenáležel jedinému etniku, a i proto býval závislý na okolních říších, postupně se redukujících na dva rivaly – Osmanskou říši a Rusko. Klíčovou érou poloostrova se stal Krymský chanát, rozvrácený anexí Kateřiny Veliké v roce 1783. V čem se jí podobá Putinův zásah v roce 2014? Co se stalo s Krymskými Tatary? A proč si Rusové myslí, že Krym byl a je ruský? Nejen na tyto otázky odpoví autoři knihy Poloostrov Krym: Helena Ulbrechtová a Radomír Vlček ze Slovanského ústavu Akademie věd České republiky a novinář a rusista Libor Dvořák.

Petříček, Fischer, Matějčková: Všichni umřete

Petříček, Fischer, Matějčková: Všichni umřete

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. leden 2023, 19:00 – 20:00

Uvedení knihy rozhovorů

Miroslav Petříček s Petrem Fischerem spolu v knize dialogů v sokratovském smyslu vstupují na tržiště, tedy do veřejného prostoru. Mluví spolu přirozeným, srozumitelným jazykem. Hledají odpovědi na složité otázky – o svobodě, odpovědnosti, uprchlících, jak se vůbec orientovat v dnešním světě, v chaosu, který přináší, co s námi dělá blízká válka v téměř přímém přenosu, jak a nakolik nás mění. Myslitel není od toho, aby svět zachraňoval. Ano, říká Petříček, dosáhli jsme obrovského ekonomického růstu, který by měl být i růstem intelektuálním a duchovním, jenže ono ne, a tak se ptáme, kde to je, proč to nedostáváme? Proč materiální jistota nepřináší i jistoty duchovní? Ačkoli oba debatéři přemýšlejí také o smrti, rozhovory Všichni umřete se vyslovují proti strachu, proti panice – je to radostná kniha o vážných věcech.

Tereza Matějčková v úvodním eseji předznamenává, že filosofie nás nečiní silnějšími, možná nás pochopením toho, co je to svoboda, dokonce oslabuje. Ale díky tomu nás činí vnímavějšími...

Echo z Knihovny: O čem rozhoduje tato prezidentská volba?

Echo z Knihovny: O čem rozhoduje tato prezidentská volba?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 24. leden 2023, 19:00 – 21:00

V diskuzi vystoupí kandidátka na prezidentku a vysokoškolská pedagožka Danuše Nerudová, šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Moderuje Lenka Zlámalová.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Havel, Evropa a svět

Havel, Evropa a svět

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 25. leden 2023, 19:00 – 21:00

Role Knihovny Václava Havla ve veřejné diplomacii České republiky

Knihovna Václava Havla se v duchu odkazu Václava Havla aktivně podílí na veřejné diplomacii a aktivitách za hranicemi ČR. Již osmý rok pořádáme Evropské dialogy Václava Havla jako příležitost k diskusi o tématech, které stojí před Evropou a jejími občany. Již deset let udělujeme společně s Parlamentním shromážděním rady Evropy a Nadací Charty 77 Cenu Václava Havla za lidská práva a pořádáme k ní mezinárodní konferenci. Již dva roky pořádáme též Transatlantické dialogy Václava Havla, nyní pod jménem Havel-Albright Transatlantic Dialogues. Od roku 2017 jsme členem Sítě politických institutů a nadací velkých Evropanů při Evropském parlamentu.

V roce 2022 jsme se podíleli na koncepci předsednictví České republiky v Radě Evropské unie zastřešené Havlovým mottem Evropa jako úkol. Do konce roku proběhne ve spolupráci s Českými centry 16 Evropských dialogů Václava Havla v 12 zemích Evropské unie a v Egyptě. Na třech místech v Evropě a Spojených státech proběhly Havel-Albright Transatlantic Dialogues. A letošní konference k Ceně Václava Havla za lidská práva se pod názvem Zločin a trest zabývala otázkou potrestání válečných zločinů spáchaných během ruské agrese proti Ukrajině.

Poznatky ze všech těchto akcí a význam odkazu bývalého prezidenta se během večera o Havlovi, Evropě a světu budou snažit shrnout: ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, generální ředitel Českých center Ondřej Černý, ředitel Českého centra Paříž Jiří Hnilica, Jitka Pánek Jurková, ředitelka Českého centra Brusel (on-line), a profesor práva na Cardiff University Jiří Přibáň. Večerem provede Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Svobodná akademie: Kateřina Šedá

Svobodná akademie: Kateřina Šedá

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. leden 2023, 19:00 – 21:00

Umění. Komunita. Participace

„Můj dospělý syn odpočívá v mé posteli. Opraváři mě oslovují mladá paní, ačkoliv mi je 69 let. Posledních 30 let jsem jedla 1x denně krejčovskou křídu, protože jsem věřila, že tím zhubnu...“

Sociální architektka a mezinárodně oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá se ve své přednášce zaměří na práci s komunitou a prostřednictvím svých aktuálních projektů se pokusí ukázat, jak lze veřejnost aktivizovat a čeho lze prostřednictvím participace dosáhnout.

Pomoc ze severu: Československý disent a přátelé z Norska a Skandinávie

Pomoc ze severu: Československý disent a přátelé z Norska a Skandinávie

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 31. leden 2023, 19:00 – 21:00

Co stálo za silnou vlnou švédské, norské a dánské pomoci československým disidentům po zveřejnění Charty 77? Kdo ji inicioval, jak byla organizována a jak pomohla návratu demokracie do naší země? A jak a komu můžeme a máme naopak dnes pomáhat my? Ojedinělé debaty se vedle českých pamětníků zúčastní norský diplomat Øyvind Nordsletten, novinář Alf Skjeseth, Urban Westling ze švédského Výboru 21. srpna, Morten Nielssen z dánské organizace Dialog med Charta 77 a Frode Bakken z norské organizace Stottefondet for Charta 77. Debatu moderuje Adam Drda.

Pořádá Post Bellum ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Velvyslanectvím Norského království.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

 • 83 vzdělávacích videí a podcastů
 • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
 • 6 workshopů
 • 5 webinářů  
 • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 67912 záznamů celkově
 • 25028 událostí ze života VH
 • 2831 textů VH
 • 2125 fotografií
 • 403 video záznamů
 • 567 audio záznamů
 • 6603 dopisů
 • 15101 textů o VH
 • 8126 knih
 • 38964 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
Tel.: (+420) 222 220 112
info@vaclavhavel-library.org

Archiv přístupný pro badatele každé úterý od 9.00 – 17.00 hodin.

Účetní adresa

Knihovna Václava Havla, nadační fond
Ostrovní 13, 110 00 Praha 1
IČO 27169413 / DIČ CZ 27169413

Bankovní spojení

7077 7077 / 0600 CZKIBAN: CZ30 0600 0000 0000 7077 7077
7755 7755 / 0300 EURIBAN: CZ40 0300 0000 0000 7755 7755
7747 7747 / 0300 USDIBAN: CZ66 0300 0000 0000 7747 7747
SWIFT CODE: CEKO CZPP
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

1000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

10000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury