Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Nominace na Cenu Toma Stopparda za rok 2024 je stále otevřená  23/01/24

Připomínáme možnost nominovat vlastní texty na Cenu Toma Stopparda, kterou od roku 2021 Knihovna Václava Havla pořádá. Cena je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení lze zaslat do 3. dubna 2024 na adresu CenaTS@vaclavhavel.cz. Více informací naleznete zde

Ilustrace

Občané z Ostrovní #23: Mají být Češi na Česko hrdí?  19/01/24

Každý stát má ve světě svoji roli, pocity méněcennosti jsou zbytečné. Ale umíme my Češi být hrdí na to, kým jsme? Moderátorky Anna Klein a Pavlína Kašparová v další epizodě podcastu Občané z Ostrovní hledají odpověď na to, proč si jako národ nevěříme. „Češi jsou vlastenci, jenom si to neuvědomují,“ říká jejich host Petr Jirsa, student a autor projektu Česká stopa. Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #22: Pohádkový podcast  20/12/23

Jsou tu Vánoce a s nimi i čas pohádek. Moderátorky Pavlína Kašparová a Anna Klein si ve vánočním díle povídají s etnologem Jaroslavem Otčenáškem z Akademie věd ČR o tom, co dělá pohádku pohádkou a jaký je rozdíl mezi tradičními a moderními pohádkami. V současných pohádkách se dramaticky změnil vztah dětí a rodičů, na druhou stranu tradiční pohádky byly ve své původní podobně až pornografické a mládeži nepřístupné.

Ilustrace

Studentský hlas #11: „Žijeme ve společnosti nedůvěry,“ říká moderátor a pedagog Václav Moravec  13/12/23

V novém díle Studentského hlasu se moderátorka Jiřina Marešová ptá Václava Moravce, nakolik dnešní žurnalistiku změnily sociální sítě a zda sociální sítě mohou být zdrojem kvalitních informací. Rozhovor se dotkne také dezinformací a jejich regulace. Více

Program na Prosinec 2022<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Chléb z minového pole. Reportáže z Ukrajiny

Chléb z minového pole. Reportáže z Ukrajiny

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 1. prosinec 2022, 19:00 – 21:00

V pět hodin ráno 24. února 2022 se v ukrajinských městech rozezněly sirény. Ruská vojska napadla zemi po souši, ze vzduchu a z moře. Lidé začali stavět zátarasy, plést maskovací sítě a plnit zápalné láhve. Když prezident dostal nabídku evakuace, prohlásil, že potřebuje munici, ne odvoz. Ukrajinci už během prvních dnů války překvapili svět svou statečností. Přední čeští reportéři a reportérky, a také několik ukrajinských novinářek, přinášejí živá svědectví z míst, kam vtrhla válka. Přibližují osudy lidí, které potkali, a dělí se o své vlastní zkušenosti z válečného Kyjeva, Charkova, Mykolajivu, Oděsy a dalších měst. Někteří popisují své někdejší cesty na Donbas a Krym, kde v roce 2014 válka začala. A vrací se ještě dál do minulosti, aby se pokusili nahmatat kořeny ruské agrese. 

Knihu reportáží představí Adéla Knapová, Tomáš Brolík, Jakub Szántó, Ondřej Soukup, Patrik Kaizr, Oleksandr Stukalo, Lenka Víchová a Jana Kaizrová.

Setkání moderuje Jáchym Topol.

Pořádá Knihovna Václava Havla a nakladatelství Slovart.

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

 • Kde: DEPO2015, Presslova 14, Plzeň
 • Kdy: 3. prosinec 2022, 10:00 – 4. prosinec 2022, 17:00

Přijďte se s námi setkat a nakoupit u našeho stánku s knihami na festivalu malých nakladatelů Bookfest v Plzni. Tentokrát se koná v rámci plzeňského Design Weeku v prostoru DEPO2015. Připraven bude i bohatý doprovodný program.

Knihy roku Deníku N: Vyhlášení nové ankety Deníku N

Knihy roku Deníku N: Vyhlášení nové ankety Deníku N

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. prosinec 2022, 19:00 – 21:00

Jaké byly nejlepší knihy uplynulého roku a co výsledky ankety vypovídají o české literatuře? Přijďte si poslechnout debatu se zástupci české nakladatelské branže. Vystoupí Milan Gelnar, ředitel nakladatelství Argo, Jakub Sedláček, šéfredaktor nakladatelství Paseka, Miroslav Balaštík, šéfredaktor nakladatelství Host, a Jovanka Šotolová, šéfredaktorka iLiteratura.cz. Moderuje Irena Hejdová, editorka kulturní rubriky Deníku N.

 
 

 
 
Echo z Knihovny - ZRUŠENO

Echo z Knihovny - ZRUŠENO

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 7. prosinec 2022, 19:00 – 21:00

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo a jejich hosty ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová. Téma a jména hostů naleznete před konáním pořadu na www.vaclavhavel.cz

15. ročník Soutěže KnVH o nejlepší studentský esej (2022)

15. ročník Soutěže KnVH o nejlepší studentský esej (2022)

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 8. prosinec 2022, 16:00 – 18:00

Téma: K čemu je nám prezident/ka a jaký/á by měl/a být?Touto otázkou jsme chtěli podnítit studenty středních škol k zamyšlení se nad tím, jakou roli hraje v naší zemi v 21. století hlava státu. 

Vlády se mohou střídat, poslanecká sněmovna může být rozpouštěna, ale prezident zůstává... Jako pevný bod, symbol integrity státu, zastánce morálních hodnot… Václav Havel, MF Dnes, leden 1993 

Při psaní eseje se účastníci soutěže mohli inspirovat článkem Václava Havla Role českého prezidenta, který vyšel v novinách v lednu roku 1993, v době těsně po rozpadu Československa a vzniku samostatné České republiky, kdy se blížila volba první českého prezidenta. Článek nalézt v digitálním archivu Knihovny Václava Havla, ukázku z tohoto článku v rámci projektu Číst Havla načetl zpěvák Ben Cristovao a je k dispozici ke shlédnutí ZDE.

Statistika

Ve 15. ročníku soutěže obdržela Knihovna Václava Havla 82 studentských esejů ze 39 středních škol z celé České republiky. 

Porota

Nejlepší práce vybírala pětičlenná porota, v níž zasedli:

 • Jakub Eberle, politolog
 • Barbora Chaloupková, novinářka
 • Zuzana Kultánová, spisovatelka
 • Tereza Matějčková, filozofka
 • Nina Špitálníková, koreanistka, spisovatelka

Přehled oceněných

1. místo Emílie ZELENKOVÁ, Gymnázium Jana Keplera, Praha (15 000 Kč)
2. místo Oldřich PŘÍKLENK, Gymnázium Na Zatlance, Praha (10 000 Kč) 
3. místo Anna BALCAROVÁ, Gymnázium Na Zatlance, Praha (5 000 Kč)

Čestná uznání

Ondřej BRADÁČ, 1. Kladenská soukromá škola
Ondřej MRÁZ, Gymnázium Nový Jičín 
Eliška PEŠELOVÁ, Gymnázium Luďka Pika, Plzeň
 

 
 

Soutěž je podporována grantem Ministerstva kultury ČR.

 
 
Knihovna VH na zimním Knihexu

Knihovna VH na zimním Knihexu

 • Kde: Francouzský institut v Praze, Štěpánská 644, Praha 1
 • Kdy: 10. prosinec 2022, 10:00 – 11. prosinec 2022, 20:00

Tradiční předvánoční Knihex se letos uskuteční ve Francouzském institutu, těšit se vedle řady dalších menších nakladatelů můžete i na stánek Knihovny Václava Havla plný knih a dalších drobných nezbytností.

Václav Havel: Protest

Václav Havel: Protest

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. prosinec 2022, 19:00 – 21:00

Podepsat, či nepodepsat? Jednoaktovka o složité otázce s ještě složitější odpovědí, hra o věčném dilematu: zůstat sám sebou, nebo svou duší prodat za klid a výhody? Dialog nejslavnější Havlovy postavy Ferdinanda Vaňka, spisovatele, který se přes všechny potíže rozhodl pro morální principy a solidaritu s nespravedlivě vězněným hudebníkem se spisovatelem „povoleným“, resp. režimem trpěným, který morálku jen předstírá a není ochoten obětovat pohodlný život.

Připomeňme si méně známou „vaňkovku“ Václava Havla Protest z roku 1978.

Inscenace Divadla na tahu.

Režie Andrej Krob, hrají Karel Beseda a Radek Bár.

Debata s Respektem: Jak dobře dělat dobro. Debata o darech, darování a dobročinnosti

Debata s Respektem: Jak dobře dělat dobro. Debata o darech, darování a dobročinnosti

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. prosinec 2022, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respekt a jejich hostů. Vystoupí: Klára Šplíchalová, Fórum dárců, Simona Bagarová, konzultantka, a Dagmar Goldmannová, Via Clarita. Debatu moderuje Tomáš Brolík.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Historický kontext rozpadu Československa

Historický kontext rozpadu Československa

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. prosinec 2022, 19:00 – 21:00

Před třiceti lety se rozpadlo Československo a vznikly dva nové nástupnické státy. Jaké důvody vedly k těmto událostem? Existovaly alternativy k tomu vývoji? Jak nyní vnímá Československo česká a slovenská společnost? Debatovat budou historik Michal Macháček a právnička a bývalá soudkyně Ústavního soudu Ivana Janů. 

Moderátorem bude Petr Blažek.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století.

Svobodná akademie | Tomáš Sedláček: O těle, duši a duchu Evropy

Svobodná akademie | Tomáš Sedláček: O těle, duši a duchu Evropy

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 15. prosinec 2022, 19:00 – 21:00

Evropa byla poslední desetiletí bez ducha. Pracovali jsme na ekonomii, zákonech, roamingu, byrokracii a na abstraktní vyšší smysl Evropy příliš nedbali. Nyní Evropa svého ducha objevuje a zažívá přesný opak krize identity. Fronta tohoto duchovního boje se totiž zhmotnila v tělesné podobě na Ukrajině. Přednáška Tomáše Sedláčka, ekonoma, filozofa a vysokoškolského pedagoga.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

 • 83 vzdělávacích videí a podcastů
 • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
 • 6 workshopů
 • 5 webinářů  
 • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 69378 záznamů celkově
 • 26430 událostí ze života VH
 • 2831 textů VH
 • 2125 fotografií
 • 403 video záznamů
 • 568 audio záznamů
 • 6604 dopisů
 • 15101 textů o VH
 • 8169 knih
 • 39685 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

1000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

10000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury