Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. dubna je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Ilustrace

Studentský hlas #13: „Sektářství se symptomy podobá drogové závislosti,“ říká religionista Jahl  26/02/24

Nový díl série Studentský hlas se věnuje sektám působícím na území České republiky. Moderátorka Marika Staňková se ptá studenta religionistiky Jakuba Jahla na to, v čem spočívá nebezpečí sekt, jaké sekty dnes na území ČR působí a na jaké typy lidí se zaměřují. „Pro každého člověka je na světě ideální sekta, nikdo není mimo nebezpečí,“ varuje host, který v rozhovoru mluví i o novém trendu sekt ve virtuální realitě, které cílí na mládež od 12 let. Více

Program na Červen 2022<

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Uvedení knižního rozhovoru Luboše Beniaka s Vladimírem Špidlou

Uvedení knižního rozhovoru Luboše Beniaka s Vladimírem Špidlou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. červen 2022, 19:00 – 21:00

Politický veterán Vladimír Špidla v rozhovoru se zkušeným novinářem Lubošem Beniakem, který ho nikdy nevolil, rekapituluje svou životní dráhu a neobvykle otevřeně mluví o zákulisí politiky. Jak dnes hodnotí svá vítězství a porážky? Jak se dívá na Evropskou unii a na svoji spolupráci a následný souboj s Milošem Zemanem? Proč některé věci udělal a jiné ne? Jak vnímá válku na Ukrajině?

Společně s Vladimírem Špidlou a Lubošem Beniakem budou hovořit politický komentátor Jiří Leschtina a nakladatel Aleš Lederer.

Debatu moderuje Denisa Novotná, editorka nakladatelství PROSTOR.

Večer zahájí Jáchym Topol.

Dějiny a doba postfaktická

Dějiny a doba postfaktická

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. červen 2022, 19:00 – 21:00

Igor Lukeš, profesor historie Bostonské univerzity ve své nové knize tematizuje české dějiny 20. století s jejich katastrofami a mýty a dnešní politické problémy u nás, v USA a Rusku. Prosazuje západní liberální hodnoty a varuje před počínáním těch, kteří lžou, popírají fakta a vytvářejí tak „dobu postfaktickou”.

Uvádí Richard Štencl.

Debatu s Igorem Lukešem moderuje Petr Vizina.

Pořádá Knihovna Václava Havla a nakladatelství Maraton.

Debata s Respektem: O osudu ČNB a smyslu centrálních bank v dnešní rozkymácené době

Debata s Respektem: O osudu ČNB a smyslu centrálních bank v dnešní rozkymácené době

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. červen 2022, 20:00 – 21:30

Diskuse redaktorů týdeníku Respekt a jejich hostů na aktuální téma. Vystoupí Jana Matesová, ekonomka a bývalá zástupkyně Česka při Světové bance, Zdeněk Tůma, bývalý guvernér ČNB a předseda dozorčí rady rady ČSOB, a Jan Macháček, komentátor a analytik politicko-ekonomického dění. Debatu moderuje Jiří Nádoba.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Slovo nezašlapeš, pravdu neumlčíš

Slovo nezašlapeš, pravdu neumlčíš

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. červen 2022, 19:00 – 21:00

Již tradiční autorská čtení v rámci 15. ročníku festivalu Stranou – evropští básníci naživo. Hosté: Adam Borzič (CZ), Miroslav Černý (CZ), Alex Kama Devetak (SLO), Jan Faber (CZ), Klára Goldstein (CZ), Tim Postovit (UK-CZ), Krzysztof Siwczyk (PL) a Iryna Zahladko (UK-CZ). Hudební program: Valentina a Blaž Prapótnikovi (SLO) a Alina Hirtl (SLO).

1989 – Podzim národů

1989 – Podzim národů

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. červen 2022, 17:00 – 18:30

V jednom „roce zázraků“ padl komunismus v celé střední Evropě. Co spustilo dominový efekt v Polsku, NDR, Československu nebo Maďarsku? Rozpad komunistického systému přinesl na třicet let nové uspořádání Evropy, které se teď spolu s válkou na Ukrajině znovu zachvívá. Jak aktuální události souvisí s tehdejšími procesy?

S historikem a spoluautorem knihy 1989 – Podzim národů (Academia, 2022) Pawłem Ukielským debatuje Petr Blažek.

Paweł Ukielski (*1976), polský historik a politolog, zástupce ředitele Muzea varšavského povstání. Zaměřuje se na středoevropská témata, českou a slovenskou historii. Působí na Katedře střední a východní Evropy Politologického institutu polské Akademie věd, je členem platformy Evropská paměť a svědomí. Polsky publikoval knihu Sametový rozvod. Role politických elit v dělení Československa (2007).

Pořádají Polský institut v Praze, Knihovna Václava Havla, Muzeum paměti XX. století, Platforma evropské paměti a svědomí a nakladatelství Academia.

Knihovna VH na Světu knihy

Knihovna VH na Světu knihy

  • Kde: Výstaviště Praha - Holešovice, Areál Výstaviště 67, 170 90 Praha 7
  • Kdy: 9. červen 2022, 19:00 – 12. červen 2022, 21:00

Prodejní stánek Knihovny Václava Havla s osvědčenými tituly z naší produkce na vás bude čekat na letošním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy.

Kulatý stůl Silná a bezpečná Evropa

Kulatý stůl Silná a bezpečná Evropa

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. červen 2022, 19:00 – 21:00

Jedna z priorit nastupujícího českého předsednictví Rady Evropské unie se zaměřuje na téma silné a bezpečné Evropy. Výrazné osobnosti české a evropské zahraniční politiky budou diskutovat o prosazování lidských práv a demokracie v české a evropské zahraniční politice. V pořadu vystoupí Mikuláš Dzurinda, prezident think-tanku Wilfried Martens Centre for European Studies, Ondřej Kolář, starosta Prahy 6 a poslanec TOP 09, Jiří Kozák, náměstek ministra zahraničí, Alexander Beribes, Konrad-Adenauer-Stiftung, a Michael Žantovský, diplomat, ředitel Knihovny Václava Havla. Moderuje Lucie Tungul.

Diskuse proběhne v češtině s tlumočením do angličtiny.

Pořad se koná ve spolupráci Knihovny Václava Havla a politického think-tanku TOPAZ.

Partnery akce jsou Konrad-Adenauer-Stiftung a Wilfried Martens Centre for European Studies.

Divadlo na tahu: Audience

Divadlo na tahu: Audience

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. červen 2022, 19:00 – 21:00

„Audience byla inspirována mým pobytem v pivovaře a poprvé se v ní objevila postava spisovatele Vaňka. Napsal jsem ji rychle, za pár dní, a původně byla myšlena hlavně pro pobavení přátel, kterým jsem ji chtěl při letním setkání na Hrádečku přečíst. I tato hra – k mému překvapení – měla velký ohlas a časem doslova zpopulárněla…” píše autor o své nejslavnější hře v knize Dálkový výslech.

Inscenaci Divadla na tahu, které se na hry Václava Havla specializuje už od roku 1975, zrežíroval Andrej Krob.

Hrají Karel Beseda a Radek Bár.

Svobodná akademie #3 Ladislav Heryán: Život jako účast na zázraku. Reakce na Václava Havla

Svobodná akademie #3 Ladislav Heryán: Život jako účast na zázraku. Reakce na Václava Havla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. červen 2022, 19:00 – 21:00

Ladislav Heryán bude ve své přednášce navazovat na slavný výrok VH o tom, že „život je radostná spoluúčast na zázraku byti“. Kde v sobě hledat vůli k radosti v době válečných a enviromentálních krizí? Kde ji nalézají ti, kteří se ocitnou na společenském dně? O tom, jak si zachovat nadějeplného ducha, o nesamozřejmosti života i o světě coby prožívaném zázraku promluví Ladislav Heryán, katolický kněz, spisovatel, teolog a dlouholetý vězeňský kaplan, v rámci přednáškového cyklu Svobodná akademie, určeného pro širokou veřejnost.

 


 

Muzeum paměti XX. století: Sto let Velké Prahy

Muzeum paměti XX. století: Sto let Velké Prahy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. červen 2022, 19:00 – 21:00

Už kněžna Libuše „viděla město veliké", ale teprve před sto lety, v roce 1922, se na základě tří zákonů vydaných již v roce 1920 zrodila Velká Praha. Došlo ke spojení dosavadní Prahy s 37 blízkými i vzdálenějšími předměstími do jednoho územního a správního celku. Vytvořením pražské aglomerace se završilo úsilí několika generací pražských politiků. Jaké osobnosti byly spojeny s touto změnou? Jaké výhody mělo vytvoření Velké Prahy a jaká úskalí a problémy naopak přineslo? Hovořit budou Milan Hlavačka z Ústavu českých dějin FF UK, Hana Svatošová, jedna z autorek výstavy o Velké Praze, a archivářka Veronika Knotková z Archivu hl. m. Prahy.

Moderuje Jan Kalous.

Společné večery Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století.

ČAS OD ČASU #10: O streetworku s Hanou Malinovou

ČAS OD ČASU #10: O streetworku s Hanou Malinovou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. červen 2022, 19:00 – 21:00

Socioložka, streetworkerka, generální ředitelka a zakladatelka organizace Rozkoš bez rizika, autorka divadelních her, principálka divadelního souboru Rozkoš a také humanitární pracovnice bude hostkou dalšího dílu z cyklu ČAS od ČASU. S inspirativní ženou, která spojuje vědeckou činnost s kulturní, zdravotní i sociální, a ovlivnila vnímání sex byznysu v České republice si bude povídat Adéla Paulík Lichková, moderátorka rádia Wave.

Diskuzi pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Českou asociací Streetwork.

Čas na rovnost žen a mužů

Čas na rovnost žen a mužů

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. červen 2022, 09:45 – 16:30

Proč je rovnost žen a mužů důležitá? V čem pomáhá rozvoji společnosti? Rovnost žen a mužů je jednou ze základních hodnot moderních demokratických států. Přes pokrok, který Česká republika v posledních letech učinila, před námi nadále leží řada výzev. V roce 2021 jsme z 27 zemí EU obsadili 22. místo v Indexu rovnosti žen a mužů. Využijme naše předsednictví v Radě EU ke zlepšení postavení žen ve společnosti.

Zveme vás na konferenci s mezinárodní účastí, zaměřenou na nejpalčivější témata genderové rovnosti. Přijďte diskutovat o situaci žen v post-covidové době, o násilí na ženách, významu péče a dalších tématech. Součástí konference bude i diskuse o tom, jak témata související s rovností žen a mužů co nejefektivněji komunikovat s veřejností.

PROGRAM

9.45 – 10.15 Registrace

10.15 – 10.30 Úvod: Jana Kotalíková, vedoucí Úřadu vlády ČR, a Marta Smolíková, předsedkyně České ženské lobby

10.30 – 12.00 Jak zlepšit rovnost žen a mužů na evropské a vnitrostátní úrovni
Vystoupí: Petr Pavlík, Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, Jana Skalková, vedoucí poradenského týmu ministra práce Mariana Jurečky, Marta Smolíková, předsedkyně České ženské lobby, Radan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů, Úřad vlády ČR, a Adéla Šípová, senátorka
Moderace: Andrea Procházková, zástupkyně šéfredaktora Respekt

12.00 – 13.00 Oběd

13.00 – 14.30 Jak komunikovat rovnost žen a mužů?
Vystoupí: Katarzyna Byrtek, šefredaktorka heroine.pl a členka aktivistického kolektivu Ciocia Czesia, Johanna Nejedlová, výkonná ředitelka Konsent, a Lucia Zachariášová, právnička a šéfka advocacy týmu iniciativy Jsme fér
Moderace: Andrea Procházková, zástupkyně šéfredaktora Respekt

14.30 – 15.00 Coffee break

15.00 – 16.30 Rovnost žen a mužů během předsednictví ČR v Radě EU
Panel bude v angličtině se simultánním překladem do češtiny.
Vystoupí: Alexis Dutertre, velvyslanec Francie v České republice, Fredrik Jörgensen, velvyslanec Švédska v České republice, Radka Maxová, poslankyně Evropského parlamentu, Monika Šamová, vedoucí Oddělení sekretariátu Rady vlády pro rovnost žen a mužů, Úřad vlády ČR, a Konstantina Vardaramatou, ředitelka Evropské ženské lobby
Moderace: Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby

* Pořádá Česká ženská lobbyOdbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR a Knihovna Václava Havla.

* Na konferenci je nutné se registrovat zde.

Konference je realizována díky finanční podpoře Alliance for Gender Equality in Europe a projektu Implementace Vládní strategie pro rovnost žen a mužů v České republice na léta 2014-2020 a související aktivity spolufinancovaného z OP Zaměstnanost.

                

Debata N: Veřejnoprávní média

Debata N: Veřejnoprávní média

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. červen 2022, 19:00 – 21:00

Debatou o stavu a budoucností veřejnoprávních médií provede redaktor Deníku N Jan Moláček. Jeho hosty budou v první části večera generální ředitel České televize Petr Dvořák a generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. V druhé části navážou Jana Klímová, Hospodářské noviny, Marek Wollner, Reportéři ČT, a Jindřich Šídlo, Seznam Zprávy.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Tom Stoppard: Hry II

Tom Stoppard: Hry II

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. červen 2022, 19:00 – 21:00

Institut umění – Divadelní ústav vydává druhý svazek kompletního české vydání Stoppardovy původní tvorby psané pro divadlo. Kniha zahrnuje texty napsané a uvedené do roku 1989, které jsou odrazem dramatikova zájmu o existenciální rozměr rozděleného světa studené války – Skokani, EGHDF, Noc a den a Dvojitý agent. Ani v nich však nepostrádáme Stoppardův smysl pro absurdno a slovní gagy, obdivuhodnou lehkost, s jakou dokáže v rozměru divadelního představení zasvětit diváky do nejsložitějších problémů soudobého světa a mimo jiné si také dělat legraci z umění 20. století. 

Jednu z her svazku, aktovku s tajemným názvem EGHDF, v dnešní době bohužel znovu aktuální, představí scénické čtení. 

Večer moderuje Michael Žantovský.

Knihu uvede Kamila Černá.

Echo z Knihovny: Jak může vláda a centrální banka zastavit jedno z největších zdražovaní z celé Evropy

Echo z Knihovny: Jak může vláda a centrální banka zastavit jedno z největších zdražovaní z celé Evropy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. červen 2022, 20:00 – 21:00

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo a jejich hosty ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Hosté: Zbyněk Stanjura, ministr financí, Mojmír Hampl, Národní rozpočtová rada, bývalý viceguvernér ČNB, a Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra. Diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Hašek, Havel, Hrabal… a dál?

Hašek, Havel, Hrabal… a dál?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. červen 2022, 16:00 – 18:00

Česká literatura a bohemistika mimo Evropu a Ameriku

Kdo jsou nejčtenější autorky a autoři z českých zemí v arabštině, vietnamštině nebo čínštině, a čím je specifické jejich přijetí? Kdo jejich překladatelky a překladatelé a v jaké situaci pracují v prostředích, kde se – ve srovnání s Evropou a Severní Amerikou – rozvinula bohemistika jako obor až později nebo vůbec neexistuje? Jaké výzvy překlad českých autorek a autorů představuje a jak se prosazuje současná literatura? Jak je česká literatura čtena v krajanských komunitách?

Kulatý stůl při příležitosti VI. kongresu světové literárněvědné bohemistiky (6kongres.info) propojí perspektivy bohemistek a bohemistů ze zahraničí a překladatelek a překladatelů z češtiny.

S Kenichim Abem, Šárkou Masárovou, Markétou Pilátovou, Adélou Provazníkovou a Binh Slavickou diskutuje Ondřej Vimr (ÚČL AV ČR).

Co může Česko nabídnout Evropské unii?

Co může Česko nabídnout Evropské unii?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. červen 2022, 17:00 – 19:00

Přijďte se s námi rozloučit s francouzským předsednictvím EU a oslavit začátek předsednictví českého!

Prvního července začne druhé předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Naše první předsednictví v roce 2009 bylo poznamenáno dramatickými událostmi ve světě i u nás doma, včetně první rusko-ukrajinské plynové krize, blížící se dluhové krize v některých členských zemích EU a pádu české vlády uprostřed předsednictví. Ani letošní české předsednictví nebude procházka růžovou zahradou. Česká republika k němu však již přistupuje s téměř dvacetiletou zkušeností členské země a s koncepční představou o svých cílech a ambicích. Není náhodou, že si za své motto předsednictví zvolila titul projevu Václava Havla při příležitostí udílení Ceny Karla Velikého v Cáchách v roce 1996 Evropa jako úkol.

Symbolického předání štafety se zúčastní Mikuláš Bek, ministr české vlády pro evropské záležitosti, J.E. Alexis Dutertre, velvyslanec právě končící předsednické země, a Edita Hrdá, vedoucí Stálého zastoupení ČR při EU.

Moderuje Michael Žantovský.

Debata se koná v rámci spolupráce Knihovny Václava Havla s českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Během večera bude slavnostně pokřtěno příležitostné vydání projevu Václava Havla Evropa jako úkol, které vychází ve spolupráci PRES CZ, ústředí Českých center a Knihovny Václava Havla.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70739 záznamů celkově
  • 27668 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8260 knih
  • 40574 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury