Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Březen 2022<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Jan Novák: Miliónový jeep

Jan Novák: Miliónový jeep

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. březen 2022, 19:00 – 21:00

V březnu přichází nakladatelství Argo s reedicí slavného románu Jana Nováka Miliónový jeep, jímž zahajuje vydávání Novákových sebraných prozaických spisů. O Miliónovém jeepu i o autorových ostatních knihách si s Janem Novákem budou povídat literární historik a kritik Michael Špirit a redaktor nakladatelství Argo a překladatel Petr Onufer.

Ukrajina mezi Západem a Ruskem

Ukrajina mezi Západem a Ruskem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. březen 2022, 19:00 – 21:00

Rusko-ukrajinská válka v geopolitických souvislostech

Evropské a západní aspirace Ukrajiny a občanská emancipace Ukrajinců jsou trnem v oku ruské politické elitě. Rusko proto v roce 2014 anektovalo ukrajinský Krym a rozpoutalo válku na Donbase. V minulém roce navíc začalo s novým vojenským obkličováním Ukrajiny. Ruský prezident Putin se nedávno nechal slyšet, že Ukrajina jako stát je projektem Západu, který z ní chce vytvořit jakési anti-Rusko. Tlak Kremlu na Ukrajinu a Západ, tj. USA, NATO a EU, v posledních měsících akceleroval, a nakonec Putinovo Rusko rozpoutalo proti Ukrajině válku. Deklarovaným cílem Ruska je však také proměna geopolitických souřadnic východní a střední Evropy, což se dotýká i suverenity Česka.

Jaká je aktuální situace na Ukrajině? Jaký postoj by měl Západ zaujmout vůči revizionistickému imperialismu Ruska? A co to všechno znamená pro Česko?

O tématu diskutují diplomat Jaroslav Kurfürst, zvláštní zmocněnec MZV pro Východní partnerství a Martin Svárovský, vedoucí Programu bezpečnostních strategií / Evropské hodnoty.

Moderuje historik a filozof Petr Hlaváček (Collegium Europaeum FF UK & FLÚ AV ČR).

Debata N: Média v době války

Debata N: Média v době války

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. březen 2022, 19:00 – 21:00

Debata o roli médií v době válečného konfliktu je opět aktuální. Válka vytlačuje všechna ostatní témata a je otázkou, jak ji mají média pojmout, co je válečná žurnalistika, podle jakých pravidel má fungovat a jak mají novináři ověřovat informace, které se hrnou z agentur i sociálních sítí. Hosty debaty budou reportážní fotografka Alžběta Jungrová a redaktoři Deníku N Petra Procházková a Jan Moláček. Moderuje redaktorka Deníku N Renata Kalenská.

Diskuzi pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Deníkem N.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Jaká by měla být strategie evropské obrany?

Jaká by měla být strategie evropské obrany?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. březen 2022, 18:30 – 21:00

Francouzský institut v Praze ve spolupráci s think-tankem EUROPEUM a Knihovnou Václava Havla vás zvou na debatu o budoucnosti evropské obrany.

V rámci potvrzení strategické autonomie EU se francouzské předsednictví Evropské unie zaměřuje na posílení evropské obranné a bezpečnostní politiky. Na zasedání Evropské rady v březnu by v tomto ohledu mělo dojít k přijetí „Strategického kompasu“, první Bílé knihy o evropské obraně, jejímž cílem je vytvořit společnou strategickou kulturu a poskytnout rámec pro realizaci konkrétních nástrojů a projektů. V době, kdy se NATO zabývá aktualizací své koncepce, která by měla být dokončena v červnu 2022 na summitu v Madridu, Francie hájí propojení obou procesů, které má zpečetit soudržnost EU a NATO.

Debata poskytne příležitost k diskuzi nad otázkami: Jaký je pohled Francie a České republiky na strategii, kterou je třeba přijmout, aby se Evropa posunula od spolupráce v rámci našich vlastních hranic k plně suverénní Evropě se silným postavením ve světě? Jak můžeme vytvořit a realizovat ambiciózní Strategický kompas, skutečnou „Bílou knihu“ evropské obrany doplňující NATO?

Diskusi uvede J.E. Alexis Dutertre, francouzský velvyslanec v České republice.

Hosté: Delphine Deschaux-Dutardová, přednáší politologii na Univerzitě Grenoble Alpes, Olivier-Rémy Bel, vysoký státní úředník na francouzském Ministerstvu obrany a bývalý asistent ministra obrany, Jan Havránek, náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR, a Pavel Fischer, předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Moderuje novinářka Helena Truchlá.

Debata proběhne se simultánním tlumočením do francouzštiny a češtiny.

Polští reportéři: Začarovaný kruh násilí

Polští reportéři: Začarovaný kruh násilí

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. březen 2022, 19:00 – 21:00

Kanadské internátní školy, v nichž proti vůli rodičů končily děti původních obyvatel, byly jedním z mála témat, která v loňském roce vedle pandemie covid-19 upoutala evropská média. Polská reportérka Joanna Gierak-Onoszko, která se diskuse zúčastní, v Kanadě dva roky žila a věnovala se právě této otázce. V knize 27 smrtí Tobyho Obeda, vydané v překladu Tadeáše Dohňanského nakladatelství Absynt, se jí podařilo proniknout mnohem hlouběji než jen k šokujícím zprávám. Mluvila s „přeživšími“, jak si sami říkají děti, které školami prošly, ale také s historiky, novináři a aktivisty, věnovala se problémům v rodinách nebo násilí na ženách. Její reportážní kniha je tak především studií o začarovaném kruhu: pokud se s bezprávím a krutostí setkáme v dětství, je těžké nepředávat ho dál. Téma bylo velkou výzvou také pro kanadské politiky: ti postupně hledala cestu, jak symbolicky přijmout zodpovědnost za minulé křivdy a současná traumata.

Setkání moderuje novinářka a literární kritička Kateřina Čopjaková, která dlouhodobě sleduje polskou reportážní scénu.

Hostem večera bude Tadeáš Dohňanský, který pracoval na překladu v rámci projektu CELA podporujícího začínající spisovatele a překladatele, který v ČR realizuje České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny, partner setkání.

Knihovna VH na Knižním festivalu Ostrava

Knihovna VH na Knižním festivalu Ostrava

  • Kde: Výstaviště Černá louka, Ostrava
  • Kdy: 11. březen 2022, 10:00 – 12. březen 2022, 18:00

Prodejní stánek Knihovny Václava Havla s knižními novinkami i osvědčenými tituly z naší produkce na vás bude čekat na výstavišti Černá louka v Ostravě.

Setkání s Viktorem Šenderovičem

Setkání s Viktorem Šenderovičem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. březen 2022, 19:00 – 21:00

Na konci loňského roku byl Viktor Šenderovič, ruský publicista, dramatik, spisovatel a obránce lidských práv, zařazen na soupisku tzv. „zahraničních agentů“. Za kritiku podnikatele Jevgenije Prigožina, který je pokládán za blízkého spolupracovníka Vladimira Putina, mu podle Prigožinových právníků v Rusku hrozí peněžní sankce a odnětí svobody až na dva roky. Na začátku tohoto roku oznámil, že svou „funkci zahraničního agenta“ bude vykonávat mimo vlast a emigroval.

V Česku se zúčastní mj. premiéry filmu, který podle jeho divadelní hry Vidět Salisbury (2018) natočilo Divadlo pod Palmovkou pod režijním vedením Michala Langa.

Rozhovor proběhne v ruštině s konsekutivním překladem, moderuje Michaela Stoilova.

Pořad vznikl ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Divadla pod Palmovkou.

Reportéři Respektu na Ukrajině

Reportéři Respektu na Ukrajině

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. březen 2022, 19:00 – 21:00

Ivana Svobodová doprovázela uprchlíky nočním vlakem z Kyjeva do Lvova. Ondřej Kundra strávil týden v Oděse, která se připravuje na příchod ruských okupantů. Debata o situaci na Ukrajině s reportéry Respektu, kteří se právě vrátili z válkou zasažené země. Moderuje Silvie Lauder.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Magnesia Litera I

Magnesia Litera I

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. březen 2022, 19:00 – 21:00

Autorská čtení spisovatelů nominovaných v letošním ročníku knižních cen Magnesia Litera: Nela Bártová: Na konci chodby je ráno (DILIA Litera za debut roku), Stanislav Biler: Destrukce (Palmknihy Litera za prózu), Simona Bohatá: Klikař Beny (Palmknihy Litera za prózu) a Tereza Říčanová: Kráva Říčanová (Litera za knihu pro děti a mládež). Pořádá spolek Litera, uvádí Pavel Mandys.

Svatí tři králové – historie a připomínání legendární odbojové skupiny

Svatí tři králové – historie a připomínání legendární odbojové skupiny

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. březen 2022, 19:00 – 21:00

„Věřím v Boha a ve své pistole,“ odpověděl Václav Morávek Josefu Mašínovi na otázku, v co věří. Před osmdesáti lety, 21. března 1942, padl při přestřelce s gestapem na Prašném mostě v Praze poslední unikající člen odbojové skupiny, známé jako Tři králové. Název Svatí tři králové (Heilige drei Könige) dalo gestapo zpravodajské a diverzní odbojové skupině pplk. Josefa Balabána, pplk. Josefa Mašína a štkpt. Václava Morávka. Legendární trojici, která si sama říkala Tři mušketýři, podporovala řada přátel. Podíleli se na udržování kontaktů s Londýnem, zpravodajské spolupráci se sovětskou stranou, vydávání ilegálního časopisu V boj či na různých diverzních akcích i mimo území protektorátu. Do spárů gestapa padl Josef Mašín při přestřelce 13. května 1941. Popraven byl 30. června 1942 na Kobyliské střelnici. Již 3. října 1941 byl v ruzyňských kasárnách zastřelen Josef Balabán a v březnu 1942 zahynul při přestřelce Václav Morávek, pověstný svými bláznivě odvážnými kousky.

O historii této odbojové skupiny, proměnách jejího připomínání a přípravě Památníku tří odbojů v Lošanech budou diskutovat historik Petr Koura, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět a badatel a publicista Jaroslav Čvančara.

Moderuje historik Petr Blažek

Společné večery Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století

 
Sport do politiky (ne)patří

Sport do politiky (ne)patří

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. březen 2022, 19:00 – 21:00

Debata o sportovních událostech v nedemokratických zemích a postoj k nim. Máme za sebou XXIV. Zimní olympijské hry v čínském Pekingu, v následujících měsících nás čeká Mistrovství světa ve fotbale v Kataru a ani motorsport se neobejde bez zemí nerespektující lidská práva. V debatě s hosty z Českého olympijského výboru, diplomacie a s účastníkem ZOH v Číně se budeme věnovat právě problematice sportu a diplomacie, respektive důrazu na lidská práva při konání velkých sportovních akcí, které mohou být zneužívány k propagandě nedemokratických režimů. Hosté: Tomáš Petříček, Jiří Kejval ad. Moderuje Michal Čermák.

Debatu pořádá Politologický klub FSV UK společně s Knihovnou Václava Havla.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Magnesia Litera II

Magnesia Litera II

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. březen 2022, 19:00 – 21:00

Autorská čtení spisovatelů nominovaných v letošním ročníku knižních cen Magnesia Litera: Tereza Dobiášová: Tajemství. Neskutečný příběh Anežky České (DILIA Litera za debut roku), Irena Dousková: Konec dobrý (Palmknihy Litera za prózu), Josef Hrdlička: Předkové kostí (Moleskine Litera za poezii), Štěpán Kučera: Největší lekce dona Quijota (Palmknihy Litera za prózu). Pořádá spolek Litera, uvádí Pavel Mandys.

Setkání s autory Velkého knižního čtvrtku

Setkání s autory Velkého knižního čtvrtku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. březen 2022, 17:00 – 20:00

Své knihy jarního 21. pokračování Velkého knižního čtvrtku uvedou osobně spisovatelé Bianca Bellová, Karin Lednická, Barbora Englischová, Ondřej Hübl, Dalibor Vácha, Petr Michálek, Ester a Milan Staří. Autoři Jean-Michel Guenassia, David Attenborough, Michio Kaku, Naomi Woodová a Neil Gaiman budou představeni svými překladateli nebo redaktory.

Streamovaným pořadem provází Petr Vizina.

Více o knihách a projektu na www.velkyctvrtek.cz

Perspektivy běloruské nezávislosti a ukrajinský kontext

Perspektivy běloruské nezávislosti a ukrajinský kontext

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. březen 2022, 18:00 – 20:00

Setkání ke Dni vyhlášení Běloruské lidové republiky 25. března 1918. Historické reflexe od běloruských a českých badatelů, mimo jiné o vztazích Běloruské a Ukrajinské republiky (Siarhej Šupa a Daniela Kolenovská). Dozvíme se nové podrobnosti k osudům významných osobností běloruské emigrace v ČSR a jejich potomcích (badatel Siarhej Knyrevič). Chybět nebude ani současná analýza vztahů Běloruska a Ukrajiny (novinář Rádia Svobodná Evropa Siarhej Navumčyk a analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty David Stulík).

Hudební doprovod: autentické běloruské dudy (bratři Škliodovi, oběti policejního násilí během událostí roku 2020, kteří obdrželi pomoc České republiky v rámci programu Medevac).

Knihovna VH na festivalu KniŽižkov

Knihovna VH na festivalu KniŽižkov

  • Kde: KC Vozovna, Koněvova 2687/164, Praha 3
  • Kdy: 26. březen 2022, 12:00 – 18:00

Knižní stánek Knihovny Václava Havla budete moci navštívit také na festivalu malých nakladatelů KniŽižkov, jehož druhý ročník proběhne v kulturním centru Vozovna na pražském Žižkově.

Putinovi vězni z okupovaného Krymu a Donbasu - ZRUŠENO

Putinovi vězni z okupovaného Krymu a Donbasu - ZRUŠENO

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. březen 2022, 19:00 – 21:00

Média jsou zaplavena obavami z ruského útoku na Ukrajinu. Avšak v debatách o začátku možné války se velmi často zapomíná, že ruská agrese proti Ukrajině trvá od roku 2021. A již osmý rok svého života tráví v ruském vězení Valentyn Vyhivskyj, který byl zatčen na podzim 2014 na Ruskem okupovaném Krymu a obviněn ze špionáže. Na rozdíl od dalších hostů debaty – Olega Sencova a Igora Kozlovského – se ho stále nedaří dostat na svobodu.

Se zakladateli ukrajinské Platformy osvobození politických vězňů budeme hovořit o tom, jak vypadá život na Ruskem okupovaných územích, koho okupační úřady považují za své nepřátele a jak se chovají k ukrajinským politickým vězňům v ruských vězeních.

Hosté: režisér, bývalý politický vězeň Ruska z Krymu Oleg Sencov; historik a religionista, bývalý politický vězeň Ruska z okupovaného Donbasu Igor Kozlovskyj; inženýr na Černobylské jaderné elektrárně, otec politického vězně Valentyna Vyhivského Petro Vyhivský. Přítomní také budou bývalý politický vězeň Kremlu, student Pavlo Hryb a jeho otec, zakladatel Platformy osvobození politických vězňů, Ihor Hryb.

Moderuje analytik think tanku Evropské hodnoty David Stulík

Večer pro Madeleine

Večer pro Madeleine

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. březen 2022, 18:00 – 20:00

Uprostřed největšího ohrožení svobody a demokracie od konce studené války odešla osobnost, která se v devadesátých letech 20. století velkým dílem zasloužila o jejich obnovu a rozvoj, velká Češka, velká Američanka a velká žena Madeleine Albrightová. V Knihovně Václava Havla, který patřil k jejím blízkým přátelům, na ni budou v mimořádném pořadu vzpomínat její současníci a souputníci Petr Kolář, Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra a Michael Žantovský. Pořad moderuje Lenka Kabrhelová.

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Echo z Knihovny

Echo z Knihovny

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. březen 2022, 19:00 – 21:00

Debatní cyklus s redaktory týdeníku Echo 24 a jejich hosty ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Polským institutem v Praze. Diskuzi Střední Evropa v nové realitě: energetika a bezpečnost po ruské agresi na Ukrajinu moderuje Lenka Zlámalová. 

Hosté: 

Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí a zakladatel TOP 09

Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog, profesor Univerzity v Lodži, od roku 2016 poradce a člen kabinetu ministra zahraničních věcí Polska. Specializuje se na bezpečnost a východní politiku

Mirek Topolánek, bývalý premiér, který v roce 2009 při českém předsednictví Evropské unie řešil `plynovou` krizi mezi Ruskem a Ukrajinou, dnes expert na energetiku střední Evropy

Michał Kłosowski, zástupce šefredaktora revue Wszystko Co Najważniejsze

• Pořad můžete sledovat živě na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Magnesia Litera III

Magnesia Litera III

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. březen 2022, 19:00 – 21:00

Autorská čtení spisovatelů nominovaných v letošním ročníku knižních cen Magnesia Litera: Eliška Beranová: Chlapec s rybí hlavou (DILIA Litera za debut roku), Magda Garguláková: Ruka – kompletní průvodce (Litera za knihu pro děti a mládež), Pavel Klusák: Gott: Československý příběh (Aktuálně.cz Litera za publicistiku), Kateřina Rudčenková: Amáliina nehybnost (Palmknihy Litera za prózu). Pořádá spolek Litera, uvádí Pavel Mandys.

Čas od času #9: O streetworku s Viktorem Mravčíkem

Čas od času #9: O streetworku s Viktorem Mravčíkem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 31. březen 2022, 19:00 – 21:00

Dvacet let vedl Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti, odešel vloni pro nesouhlas s vývojem protidrogové politiky v ČR. Je mezinárodně uznávaným expertem, výzkumníkem a autorem mnoha odborných publikací, spolupracovníkem Národního ústavu pro duševní zdraví, vyučuje na Klinice adiktologie. V současné době pracuje jako ředitel výzkumu a vzdělávání ve Společnosti Podané ruce o.p.s.

O protidrogové politice bude s Viktorem Mravčíkem hovořit Adéla Paulik Lichková (Radio Wave).

Diskuzi pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Českou asociací Streetwork.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70973 záznamů celkově
  • 27902 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40709 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury