Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

MATURITA 21 – Duševní zdraví  14/10/21

Třetí díl projektu Maturita21 se věnuje duševnímu zdraví. Tento problém zejména v období on-line výuky silně zasáhl i generací mladých lidí a studentů. V krátké přednášce Marie SALOMONOVÁ, ředitelka projektu Nevypusť duši, vysvětluje, co to je duševní zdraví, jak rozpoznat špatnou náladu od duševní nemoci i jak se o své duševní zdraví starat. Studentům také poradí, jak postupovat, když se člověk bojí, že je duševně nemocný. Doporučí také zajímavé knihy, podcasty a weby o tomto tématu.

Ilustrace

Jubilejní 40. Lavička Václava Havla byla slavnostně odhalena v Bruselu  13/10/21

Lavička byla umístěna v parku Leopold poblíž hlavní budovy Evropského parlamentu. Slavnostní odhalení se uskutečnilo v úterý 12. října 2021 — pásku přestřihli primátor Prahy Zdeněk Hřib, starosta města Brusel Philippe Close a velvyslanec České republiky v Belgickém království Pavel Klucký. Mezi hosty byli představitelé a zaměstnanci evropských institucí, zástupci diplomatického sboru, zahraničních regionů a krajané.

Ilustrace

PO ŠKOLE #1 Rozhovory s inspirativními středoškoláky  07/10/21

Knihovna Václava Havla a Česká středoškolská unie startují novou videosérii Po škole. Série bude přinášet rozhovory s inspirativními středoškoláky, kteří svůj čas po škole věnují zajímavým a smysluplným projektům. V prvním díle moderátor České středoškolské unie Adam Paluka zpovídá klimatickou aktivistku Kláru Bělíčkovou z Fridays for Future Česká republika. Povídají si o tom, co její práce obnáší, kolik jí zabírá času i jak na její aktivity reagovali rodiče. Rozhovor se stočí také k často kritizovaným stávkám a tomu, proč mají smysl. Série je součástí projektu Havel Channel - Young, který se zaměřuje na mladé publikum 14+.

Ilustrace

MATURITA21 – POLITIKA A JÁ  30/09/21

Druhý díl projektu Maturita21 je opět o politice. Jana Soukupová, zakladatelka projektu Youth, Speak Up, vysvětluje, jak se ona sama dostala k politice, co to vlastně je politika a proč by se o ni měl alespoň trochu zajímat každý z nás. Doporučí i americký film s Julií Roberts, který ji jako středoškolačku hodně zaujal. Hlavně ale mladým lidem poradí, jak se v politice orientovat. A nevynecháme ani v poslední době tak oblíbené politické seriály. Více

Program na Září 2021<>

Hudební večer: Sisa Fehér

Hudební večer: Sisa Fehér

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 1. září 2021, 19:00 – 20:00

Sisa Fehér je mladá zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka žijící střídavě v Praze a Dánsku, kde v současné době studuje. Už v roce 2009 vystoupila v soutěži Jazzový talent, od té doby působila v mnoha hudebních uskupeních, ať už ve funkové kapele Pitch Bender, ve formaci v Londýně sídlících Myo nebo The Spankers. Do povědomí se ale dostala hlavně díky svým autorským projektům – Fehero Roche a album Cirrus (2016), Bardo a album Bardo (2018) nebo nejnověji Used to be a Sofa – Chasing serotonin (2021).

Žánrově míchá dohromady jazz, funk, blues, elektroniku, alternativu či swing s lehkostí sobě vlastní.

V Knihovně Václava Havla odehraje Sisa intimní vystoupení s kytarou a looperem, při kterém bude plout napříč žánry.

Večerem provází Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka na ČRo.

• Pořad můžete sledovat i živě na Facebooku a na www.havelchannel.cz

Alena Wagnerová: Dvojitá kaple

Alena Wagnerová: Dvojitá kaple

 • Kde: www.havelchannel.cz
 • Kdy: 2. září 2021, 19:00 – 19:30

Spisovatelka, orální historička, překladatelka a editorka se ve svých dílech zabývá životem a dílem řady výrazných osobností, Mileny Jesenské, Sidonie Nádherné, Franze Kafky aj. Sestavila několik knih týkajících se soužití Čechů a Němců v pohraničí i jejich nucených i dobrovolných odchodů. Jako jedna z prvních se věnovala osudům německých antifašistů. Na Havel Channel uvede Alena Wagnerová útlou introspektivní prózu Dvojitá kaple (Maraton), která představuje v její tvorbě výjimečné místo, neboť je intimní zpovědí o dětství, dospívání a zrání mladé ženy, přičemž osu vyprávění tvoří vztah rodičů a dětí. Rozhovor s autorkou vede germanistka Šárka Krtková.

Knihovna Václava Havla na Tabooku

Knihovna Václava Havla na Tabooku

 • Kde: Tábor
 • Kdy: 3. září 2021, 12:00 – 4. září 2021, 18:00

Stánek Knihovny Václava Havla s knižními novinkami i osvědčenými tituly potkáte na tradičním setkání nejvybranějších malých nakladatelů v jihočeském Táboře. Tabook nabídne jako každoročně i přebohatý doprovodný program – tentokrát na téma Family business.

Afghánistán – konec noční můry, nebo počátek nové?

Afghánistán – konec noční můry, nebo počátek nové?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 7. září 2021, 19:00 – 20:00

Po dvaceti letech je Tálibán v Afghánistánu zpátky u moci. Přestože se po loňské dohodě USA s představiteli této radikální islamistické organizace, podle níž americké a další ozbrojené jednotky odešly ze země, dal takový konec předpokládat, jeho rychlost zaskočila většinu pozorovatelů i řadu přímých účastníků a dala vzniknout celé řadě otázek: Šlo o ozbrojené vítězství jedné ze stran či o dojednané předání moci? Existovaly zákulisní dohody, které tak rychlou změnu umožnily? Jaký má dopad kapitulace afghánské vlády a mezinárodní koalice, která ji podporovala, na kredibilitu Spojených států a NATO, jejichž síly tvořily jádro koalice? Jaké záruky si Spojené státy a mezinárodní koalice  vymínily pro dodržování lidských práv v nově vzniklém islámském emirátu a jakým způsobem chtějí jejich dodržování vynucovat? Jaký geopolitický dopad bude mít mocenská změna v Afghánistánu, pokud jde o postavení velmocí, jako je USA, Čína, Rusko a další země? 

O těchto naléhavých otázkách budou v pořadu moderovaném Terezou Engelovou hovořit Petra Procházková, reportérka Deníku N, Cameron Munter, bývalý velvyslanec Spojených států v Pákistánu a Srbsku, a Jiří Baloun, český velvyslanec v Afghánistánu.

• Pořad můžete sledovat i živě na našem Facebooku a na www.havelchannel.cz

Dálkový výslech

Dálkový výslech

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 8. září 2021, 19:00 – 20:00

Dálkový výslech Václava Havla je nejosobitější a také nejúspěšnější knihou našeho bývalého prezidenta. Je vyznáním jeho vztahu k lidem, umění, politice a je i jeho životopisem. Tím, že tento rozhovor Karlu Hvížďalovi poskytl, ze sebe sejmul povinnost jednou napsat paměti. Dálkový výslech vyšel poprvé česky v Londýně v roce 1986. Upravené vydání, doplněné o unikátní fotografie či předmluvu Petra Pitharta, vychází k Havlovým nedožitým 85. narozeninám.

Večerem provede Petr Fischer, hudbou doprovodí Vladimír Merta.

Setkáte se s Karlem Hvížďalou, Petrem Pithartem, Terezou Matějčkovou, Jacquesem Rupnikem.

Knihu pokřtí Lenka Bradáčová.

Rudolf Battěk: Deník 1989

Rudolf Battěk: Deník 1989

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. září 2021, 18:00 – 19:00

Jak fungovala laboratoř občanské společnosti?

Deníkové záznamy sociologa, filozofa, politika a bývalého mluvčího Charty 77 Rudolfa Battěka z roku 1989 nabízejí jedinečný vhled do zákulisí československého opozičního prostředí, které na konci osmdesátých let prodělalo mimořádně dynamický vývoj. Dávají rovněž nahlédnout do specifické proměny disentu v politickou opozici a přinášejí mnoho poznatků k průběhu „roku zázraků“ 1989. Rudolf Battěk patřil k výrazným osobnostem československého disentu, jehož optimismus, zásadovost i osobní statečnost byla pro mnohé inspirací. Diskusní večer přitom nabízí nejen příležitost k připomenutí si aktivit tohoto bytostného demokrata, ale také debatovat například o významu Hnutí za občanskou svobodu, přípravách vzniku Koordinačního výboru československé politické opozice a v neposlední řadě i o mnohých humorných a napjatých událostech, které R. Battěk pečlivě a systematicky zaznamenal.

Hovořit budou Kamila Bendová, Jana Chržová a Miloš Rejchrt.

Moderuje Jáchym Topol.

Debata s Respektem: Co s tím bydlením?

Debata s Respektem: Co s tím bydlením?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. září 2021, 19:00 – 20:00

Bydlení ve velkých městech je –⁠ pro mnoho lidí –⁠ nedostupné. Zdá se, že si ho nebudou moci nikdy pořidit. Co s tím? Smířit se a zařídit se v novém světě bez vlastních nemovitostí? Nebo je čas na nové přemýšlení o bydlení a třeba i radikální politické kroky?

Hosté: Klára Kocmanová (Piráti), Jiří Havránek (ODS), Lukáš Ulrych (ČSSD) a výzkumník a sociolog Tomáš Hoření Samec.
 
Debatu moderuje Tomáš Brolík.
 
• Pořad můžete sledovat i živě na našem Facebooku a na www.havelchannel.cz
 
Co je Trojmoří?

Co je Trojmoří?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 15. září 2021, 19:00 – 20:00

Trojmoří (Three Seas Initiative) je formát mezinárodní spolupráce, který má propojit země mezi Baltem, Jadranem a Černým mořem, vzniklý v roce 2015. U jeho zrodu byla iniciativa Polska a Chorvatska, nicméně postupně se k němu připojila řada dalších zemí od Estonska k Bulharsku, včetně České republiky. Proč je důležité posílit spolupráci na ose Sever – Jih? Je Trojmoří recept na ekonomické posílení „chudšího“ východního křídla Evropské unie? Má také nějaké politické ambice? V čem navazuje na meziválečný koncept Mezimoří? Může nám pomoci tváři v tvář politice Moskvy? Jak zapadá do již existujících formátů středoevropské spolupráce (Visegrádská skupina, Středoevropská iniciativa)? Jak se k projektu staví EU, USA, Rusko a Čína? Jaká jsou geopolitická rizika takového projektu? Jak se liší pohled na tento projekt z Varšavy a Prahy? 

Diskutovat budou hosté z Polska: šéfredaktor portálu a sdružení Trimarium.pl Grzegorz Górny, politolog a expert na středoevropskou politiku Piotr Bajda (Univerzita kardinála Wyszyńského ve Varšavě) a z české strany diplomat a ředitel odboru Střední Evropy na MZV Jiří Šitler, Martin Svárovský, vedoucí Programu bezpečnostních strategií bezpečnostního centra Evropské hodnoty, a Jan Sechter, náměstek ministra dopravy a vládní koordinátor pro projekt Třojmoří.

Moderuje novinář Marek Hudema.

Debatu pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Polským institutem v Praze.

Václav Havel: Moc bezmocných

Václav Havel: Moc bezmocných

 • Kde: Valdštejnská zahrada, Letenská 123/4, Praha – Malá Strana
 • Kdy: 15. září 2021, 18:00 – 24. říjen 2021, 20:00

Výstava se koná u příležitosti nedožitých 85. narozenin a 10. výročí úmrtí Václava Havla.

Václav Havel: Moc bezmocných je výstava inspirovaná stejnojmenným a patrně nejznámějším esejem Václava Havla, který byl přeložen do více než dvaceti jazyků; kromě většiny evropských také například do čínštiny, hindštiny, indonéštiny či gruzínštiny. Esej po několik desítiletí inspiruje disent a politickou opozici doslova po celém světě. Jeho nadčasovost a nezávislost na povaze nesvobodného režimu potvrzovali při osobních setkáních s autorem pronásledovaní od Kuby a Venezuely po Bělorusko a Barmu.

Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří zvolili atraktivní formu fiktivního rozhovoru, v němž využívají Havlovy myšlenky formulované v Moci bezmocných (1978) a knihách Dopisy Olze (1979‒1982), Dálkový výslech (1986) a Prosím stručně (2006). Texty doprovázejí fotografie různých autorů. Italská verze výstavy měla svou premiéru v Rimini v létě roku 2019 a poté sklidila úspěch v Římě, v Madridu a na dalších místech.

Hlavním smyslem a ambicí výstavy je oslovit zejména mladou generaci po celé Evropě a inspirovat ji k přemýšlení o sobě samé, o světě, o Evropě a o odpovědnosti člověka jako neoddělitelné součásti jeho práv a svobod.

​Výstavu pořádá Senát Parlamentu České republiky, Knihovna Václava Havla, městská část Praha 6 a Meeting Brno. Záštitu nad výstavou převzal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil.

Jeviště Václava Havla: Divadlo Feste – Pokoušení

Jeviště Václava Havla: Divadlo Feste – Pokoušení

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 16. září 2021, 19:00 – 20:00

Vlastní variantu faustovské legendy napsal Václav Havel v roce 1985. Stejně jako v prastarém příběhu, jde i v Pokoušení o smlouvu s ďáblem, také zde hrdina neúspěšně čelí pokušitelovým svůdným nabídkám. Hra o jeho duši se ale odehrává v autorově (i naší) současnosti. Aktuální souvislosti hry oslovily režiséra Jiřího Honzírka: V mediálním prostoru či na sociálních sítích, klademe si stále naléhavěji otázku, zda-li by se vnímání osobní i kolektivní loajality nemělo posouvat od pocitu nevyhnutelnosti a danosti k vědomí možností, za něž jsme odpovědní jen my sami.

Brněnské divadlo Feste, jehož představení vám nabízíme, vyniká angažovanou tematikou svých inscenací, v níž hraje, podobně jako v díle Václava Havla, téma odpovědnosti a loajality významnou roli.

Hrají: Šárka Šildová, Klára Bulantová, Michal Borovský, Sergej Sanža a Jiří Miroslav Valůšek
Dramaturgie: Katarína K. Koišová
Výprava: Sylva Marková
Režie: Jiří Honzírek

Jeviště Václava Havla. Absurdní divadlo jako zrcadlo i našeho světa. Sérií inscenací her Václava Havla v provedení současných divadelníků připomínáme 85. výročí narození jejich autora. 

 
Knihovna Václava Havla na Knihex

Knihovna Václava Havla na Knihex

 • Kde: Kasárna Karlín, Praha 8
 • Kdy: 18. září 2021, 10:00 – 19:00

Jedenáctý letní Knihex proběhne tentokrát v pražských Kasárnách Karlín. Festival malých nakladatelů se ani tentokrát neobejde bez stánku s knižní produkcí Knihovny Václava Havla.

ČAS OD ČASU #5: O streetworku s Amritem Senem

ČAS OD ČASU #5: O streetworku s Amritem Senem

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. září 2021, 19:00 – 21:00

Hudebník a sociální pracovník kontaktního centra pro uživatele návykových látek bude dalším hostem diskusního večera České asociace streetwork. Proč si vybral sociální práci, co si o ní myslí kolegové z hudební branže, proč mají k sobě blízko drogy a rock’n’roll? O tom všem, trochu o politice a možná i nesmrtelnosti si budeme povídat s Amritem Senem.

Moderuje Adéla Paulík Lichková, moderátorka rádia Wave.

Diskuzi pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Českou asociací Streetwork

 
Echo z Knihovny: Kde jsou lídři?

Echo z Knihovny: Kde jsou lídři?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. září 2021, 19:00 – 20:00

Jak zásadní roli hrají v politice vůdčí osobnosti? Rozhodují dnes o úspěchu v politice víc než ideje, ideologie, hodnot a zájmů, síla a přesvědčivost konkrétních osobností v čele stran? Míříme od éry, kdy lidé volili strany do časů, kdy volí lídry?

Hosté:

Jakub Horák, expert na politický marketing, autor úspěšné kampaně Pirátů 2017

Josef Šlerka, přední expert na analýzu sociálních sítí

Mirek Topolánek, bývalý premiér a expředseda ODS

První diskuzi moderuje Lenka Zlámalová.

• Pořad můžete sledovat i živě na našem Facebooku a na www.havelchannel.cz
Atentát na Heydricha – první stanné právo

Atentát na Heydricha – první stanné právo

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 22. září 2021, 19:00 – 20:00

Před osmdesáti lety, v září 1941, po příchodu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha do Prahy bylo v protektorátu Čechy a Morava vyhlášeno první stanné právo. Tato tzv. první heydrichiáda reagovala na rozmach odbojového hnutí, naplňovala potřebu zajistit nerušenou zbrojní výrobu a přípravu germanizace českého území. Stanné soudy svévolně vynášely tresty smrti nad účastníky domácího odboje, pachateli hospodářské trestné činnosti a narušiteli „veřejného pořádku“; shodný verdikt si vyslechl i předseda protektorátní vlády Alois Eliáš. 

O období, které předcházelo rozhodnutí o vykonání atentátu na pohlavára, který měl na kontě stovky rozsudků smrti a tisíce zatčení, ale současně se prezentoval jako úlisný garant sociálních a jiných benefitů určených českému dělnictvu, budou debatovat historici Pavel Kmoch, Vojtěch Šustek a Pavel Zeman.

Moderuje Jan Kalous.

Cyklus večerů Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století.

 
Běsy a lásky a filmy Pavla Juráčka

Běsy a lásky a filmy Pavla Juráčka

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. září 2021, 19:00 – 20:00

Deníkové dílo filmového režiséra a scenáristy Pavla Juráčka vychází v úplnosti ve čtyřech svazcích v nakladatelství Torst. Zahrnuje léta 1948–1989 a je nejen unikátním svědectvím o jedné mimořádně podnětné tvůrčí osobnosti, ale poskytuje i neocenitelný vhled do života české společnosti a do kulturního života v daných čtyřiceti letech. Čtvrtý svazek deníku zahrnuje léta 1974–1989, zachycuje dobu, v níž byl Juráčkův profesní život rozbit, kdy již ani svůj deník nevedl soustavně a kdy několik let žil v Německé spolkové republice, aby se nakonec v roce 1983 vrátil prožít posledních šest let svého života do vlasti. A také o tomto pohnutém, složitém a tragickém období Juráčkova života bude hovořit editorka svazku Marie Kratochvílová a znalec Juráčkova díla Pavel Hájek.

Večerem provází Jáchym Topol.  

 
Knihovna Václava Havla na Světě knihy

Knihovna Václava Havla na Světě knihy

 • Kde: Výstaviště Praha - Holešovice, Areál Výstaviště 67, 170 90 Praha 7
 • Kdy: 23. září 2021, 09:30 – 26. září 2021, 16:00

Největší český knižní festival Svět knihy se na pražské Výstaviště vrací po roční přestávce a svůj výstavní a prodejní prostor na něm bude mít i Knihovna Václava Havla. Budeme se těšit na vaši návštěvu!

Karolína Ryvolová: Špačkem tužky na manžetě

Karolína Ryvolová: Špačkem tužky na manžetě

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 27. září 2021, 19:00 – 20:00

Příběh literatury Romů. Detektivní pátrání Karolíny Ryvolové po bílých místech historie romské literatury na území České republiky. Křest nové knihy, právě vydané organizací Slovo 21 z. s.

Moderuje Vojtěch Lavička.

Hudební doprovod gypsy jazz otce a syna Vlasákových.

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2021

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2021

 • Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
 • Kdy: 29. září 2021, 12:30 – 18:00

Covidová dilemata: Práva a odpovědnost
(s mimořádnou diskusí věnovanou lidskoprávní krizi v Afghánistánu) 

Pandemie Covid-19 způsobila nevídanou zdravotní krizi a zabila miliony lidí, nakazila stovky milionů a zasáhla celé lidstvo. Současně vyostřila společenská dilemata, nerovnosti a volby, které stojí před lidstvem. Mnohé z nich se týkají základních lidských práv tvořících pilíře moderní liberální demokracie. Během akutní krize se individuální práva čím dál více dostávala do konfliktu se zájmy společnosti jako celku. Obrovské rozdíly v přístupnosti očkování mezi vysoce rozvinutými a rozvíjejícími se zeměmi představují hrozbu vystupňování existujících nerovností a humanitárních krizí v některých částech světa. Výsledná debata v médiích a na sociálních sítích, která nevyhnutelně obsahuje i nepravdy, fake news a dezinformace vyvolává nové otázky o potenciálních hranicích neomezené svobody projevu a s nimi i přízrak cenzury. Tato a další dilemata ilustrují chybění všeobecně akceptovaného rámce pro zvažování našich práv v kontextu naší zodpovědnosti. Po nějakou dobu se lidská práva a jejich definice vyvíjela bez velkého zřetele na související odpovědnost. Václav Havel, s nezpochybnitelnou celoživotní historií boje za lidská práva, může sloužit též jako příklad rozhodného zastánce vazby mezi právy a zodpovědností. Konference konaná při příležitosti udělení Ceny za lidská práva Václava Havla za rok 2021 poskytne fórum pro diskusi o těchto naléhavých otázkách. 

Během našich úvah nad lidskoprávními důsledky pandemie Covid-19 se v Afghánistánu rozhořela lidskoprávní krize toho největšího rozsahu, kterou nemůžeme opomenout. V mimořádném diskusním panelu nabídneme komentáře bezprostředně probíhajících událostí.

 • Datum: středa 29. září 2021

 • Místo: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha 1

 • Pořádá: Knihovna Václava Havla & Nadace Charty 77 

 • Partner projektu: Parlamentní shromáždění Rady Evropy

Program konference

12.30 – 13.00 Registrace 

13.00 – 13.10 Zahájení 

 • Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

13.10 – 13.20 Úvodní slovo

 • Jared Genser – profesor práva na Georgetownské univerzitě (USA); za své aktivity vedoucí k osvobozování politických vězňů a založení organizace Freedom Now je deníkem New York Times označován jako Osvoboditel („Extractor“)

13.20 – 13.40 Rozhovor s laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva

 • Laureát bude slavnostně vyhlášen na podzimním zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku 27. září 2021.
  Moderátor: Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla

13.40 – 14.30 Panel I: Diskuse s finalisty Ceny Václava Havla za lidská práva 

 • Hosté:
 • Taťjana Chomičová, sestra Maryji Kalesnikavové, jedné z běloruských opozičních vůdců a členky Koordinační rady, odsouzené na jedenáct let do vězení
 • Reportéři bez hranic - nevládní organizace bránící svobodu projevu a informací
 • Scholastique Rukukiová, sestra Germaina Rukukiho, ochránce lidských práv
  angažovaného zejména v kampani proti mučení a trestu smrti
  Moderátor: Tereza Engelová, novinářka a moderátorka 

14.30  14.50     Přestávka na kávu

14.50 – 16.00 Panel II: Kovidová dilemata: Práva a odpovědnost  

 • Hosté:
 • Jan Kysela – ústavní právník, Právnická fakulta Univerzity Karlovy
 • Petr Mikeš – soudce Nejvyššího správního soudu ČR 
 • Danuše Nerudová – ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity 
 • Marek Orko Vácha – přednosta Ústavu etiky a humanitních studií, 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
  Moderátorka: Lenka Zlámalová – novinářka a moderátorka, Týdeník Echo 

16.00  16.20     Přestávka na kávu

16.20 – 17.30     Panel III. – Mimořádná diskuse věnovaná lidskoprávní krizi v Afghánistánu 

 • Úvodní slovo: Fatima Rahimi, afghánsko-česká novinářka, psychoterapeutka ve výcviku (ze záznamu)
 • Hosté:
 • Václav Pecha – vedoucí civilní části mise provinčního rekonstrukčního týmu v afghánském Lógaru v letech 2008–2009 
 • Jiří Přibáň – profesor práva, Cardiff University (Velká Británie, ČR)
 • Tomáš Vlach – novinář a humanitární pracovník, spoluzakladatel a dlouhodobý účastník humanitární mise Člověka v tísni v Afghánistánu
  Moderátor: Jakub Szántó – novinář a moderátor, Česká televize 

17.30 – 17.35 Závěrečné slovo

 • Karel Schwarzenberg – politik, zastánce lidských práv 

17.35 – 17.40 Poděkování a pozvání na sklenku a koncert

 • Michael Žantovský, Knihovna Václava Havla

Koncert: Jakub Doležal Quartet

 • Jakub Doležal – saxofon, klávesy, Marek Leždík – baskytara, Jiří Šimek – kytara, Jakub Šindler – bicí

Očekávaný konec programu v 18.20 hodin

* Diskuse se budou konat v češtině a angličtině se simultánním překladem z/do obou jazyků.

 
Deník farářky

Deník farářky

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 30. září 2021, 18:00 – 20:00

Boží cesty jsou nevyzpytatelné a nekonvenční farářka Martina Viktorie Kopecká o tom ví své. Valnou většinu jejího života se nezdálo, že bude aspirovat na službu v církvi – a přesto je dnes výraznou postavou Církve československé husitské. Jak vypadá život moderní farářky? To se dozvíte v jejích zápiscích, které se odvíjejí v rytmu církevního roku a nabízejí neopakovatelný vhled do zážitků ženy-kněze: od bohoslužeb až po setkání s papežem Františkem.

O titulu bude s autorkou hovořit Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros Media.

• Pořad můžete sledovat i živě na našem Facebooku a na www.havelchannel.cz

 

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Maturita21

Cílem vzdělávacího projektu Maturita21 je formou krátkých videopřednášek zapojit do výuky, a to zejména občanské nauky, aktuální témata, která jsou důležitá pro schopnost mladého člověka orientovat se v dnešním světě. Z tohoto důvodu se projekt s nadsázkou jmenuje “maturita”.

Ilustrace

Havel k maturitě

Kdo se hádá o komáří řešeto, nemůže tančit s kozou u Podmokel! Jestli tápete, co tím chtěl autor říci, nalaďte si novou podcastovou sérii Knihovny Václava Havla. K poslechu zveme všechny středoškoláky, pedagogy a další zájemce, kteří chtějí poznat nejdůležitější díla našeho prvního polistopadového prezidenta.

Ilustrace

Webinář: Ne svobodná tvorba

Webinář se zaměřuje na období českého undergroundu. Studenti se dozví, jak vypadala zakázaná kultura v období normalizace, jak lidé toužili svobodně poslouchat hudbu bez diktátu totalitního režimu a jak za to někteří tvrdě zaplatili. Ukážeme si, jak jeden koncert pomohl v boji za demokracii a dal podnět k vzniku Charty 77.

Ilustrace

Webinář: Moc bezmocných

Interaktivní webinář přibližuje studentům středních škol klíčovou esej Václava Havla Moc bezmocných formou videoukázek a diskuse o jejích klíčových tématech i dějinném kontextu, v němž text vznikl. Pro pedagogy představuje webinář vhodné doplnění k tématu Havel-spisovatel/filosof i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Audience

Interaktivní webinář poskytuje studentům možnost nahlédnout na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Pro pedagogy představuje vhodné doplnění k tématu Havel – spisovatel i k tématu československých dějin 2. poloviny 20. století.

Ilustrace

Webinář: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Webinář pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Ilustrace

Workshop: Audience

Interaktivní  workshop pro studenty středních škol nahlíží na ikonickou divadelní hru Václava Havla jinak než jen jako na povinnou četbu. Účastníci zažijí dramatický text jak z čistě divácké perspektivy, tak jako tvůrci samotní.

Ilustrace

Workshop pro 1. stupeň ZŠ: Příběh Václava Havla

Interaktivní workshop představí mladším školním dětem Václava Havla nejen jako osobnost, která významným způsobem ovlivnila část naší historie a literatury, ale také jako člověka se zajímavým životním příběhem. 

Ilustrace

Workshop: Lidská práva aneb do vězení za písničku?

Workshop pro žáky a studenty ve věku 14-19 let interaktivní formou představuje pojem lidských práv a zasazuje jej do kontextu československé historie i do současnosti.

Ilustrace

Workshop: (Ne)svobodná tvorba

Workshop se zaměřuje na seznámení se s uměním českého undergroundu a jeho historických souvislostí. Studenti se dozvědí, proč některé umění bylo zakázané a jiné povolené, a jak a kde probíhaly výstavy, koncerty, přednášky a divadla zakázaných umělců.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce

Virtuální expozice Václav Havel v kostce zasazuje životní osudy Václava Havla do širších kulturně historických souvislostí ve čtyřech chronologicky vymezených kapitolách s bohatým obrazovým doprovodem.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Každý může změnit svět

Výstava určená zejména základním a středním školám provází na šesti panelech životem Václava...

Ilustrace

Václav Havel: Moc bezmocných

Výstava je autorskou kompozicí italského novináře Ubalda Casotta a Francesca Magniho, kteří...

Ilustrace

Ondřej Němec: Václav Havel 1976–2011

Fotograf Ondřej Němec patřil k blízkým přátelům Václava Havla. Také proto jej mohl...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 54060 záznamů celkově
 • 15309 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 2099 fotografií
 • 347 video záznamů
 • 565 audio záznamů
 • 6545 dopisů
 • 14938 textů o VH
 • 7516 knih
 • 30494 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

„Domnívám se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.“ – Michael Žantovský

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

1200 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury