Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Květen 2021<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: on-line
  • Kdy: 4. květen 2021, 19:00 – 20:00

Ruská vojenská rozvědka GRU vyhodila do vzduchu vrbětický muniční areál. Jde o ojedinělou akci takového druhu, nebo se Česko stalo součástí podobných koordinovaných aktivit ruských tajných služeb? Co je jejich cílem a jak Česko obstálo?

Spojeno s představením knihy Novičok nebo kulka (nakl. Paseka).

Hosté: Ondřej Kundra, Ondřej SoukupJaroslav Kurfürst

Moderuje Tomáš Brolík.

Hudební večer: Marek Doubrava a Viktor Ekrt

Hudební večer: Marek Doubrava a Viktor Ekrt

  • Kde: on-line
  • Kdy: 5. květen 2021, 19:00 – 20:00

Hosté májového Hudebního večera budou hned dva. Marek Doubrava a Viktor Ekrt jsou zakládajícími členy skupiny Hm…, která se na české scéně pohybuje od roku 1994 a dosud vydala sedm řadových desek.

Do povědomí širší veřejnosti se dostali skrze zhudebňování textů klasických českých básníků, namátkou Jaroslava Seiferta, Vítězslava Nezvala, Františka Hrubína, Josefa Kainara, Ivana Blatného či Pavla Šruta, v posledních letech se ale stále více věnují autorské tvorbě, ve které se pohybují jistě, lehce a přesto invenčně. To potvrdili i na svém, zatím posledním, studiovém albu s názvem Nevadí (2019), které je vyvážené, koncepčně sevřené a plné hudebních nápadů. 

Marek i Viktor jsou oba multiinstrumentalisté, Marek vystudovaný skladatel, Viktor uznávaný filmový zvukař.

Večerem provází Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka na ČRo.

Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR

  • Kde: on-line
  • Kdy: 10. květen 2021, 19:00 – 19:30

Druhá kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která je aktuálně nominovaná na cenu Magnesia Litera 2021 v kategorii publicistika, přináší unikátní vhled do jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě, podává svědectví o životě sedmi severokorejských uprchlíků z rozličných společenských vrstev, různého věku i přesvědčení, od těch, kteří proti režimu revoltovali, po ty, kteří s ním nejen ze strachu sympatizovali, skládá mozaiku každodennosti v zemi, ve které jsou lidská práva vyprázdněným pojmem.

S Ninou Špitálníkovou hovoří Erika Zlamalová.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Evropské dialogy Václava Havla 2021: Jiná Evropa

Evropské dialogy Václava Havla 2021: Jiná Evropa

  • Kde: www.othereurope2021.com
  • Kdy: 11. květen 2021, 17:00 – 12. květen 2021, 17:00

Zbořili jsme sice už dávno velkou zeď, která nás oddělovala od demokratické Evropy, ale zároveň tolerujeme, že kolem nás a mezi námi zvolna a nenápadně vyrůstají zdi nové, o nic lepší než ty, které padly. (Václav Havel, Novoroční pozdrav, Praha 1. ledna 1999)

PROGRAM

Polovina letošní tematiky – Jiná Evropa – se týká epochy, kdy se Evropa dělila na Východ a Západ. První část konference, Jiná Evropa v 80. letech, odkazuje na šestidílný seriál z produkce britské televizní stanice Channel Four z let 1987–1988 zabývající se situací v komunistických zemích střední Evropy, který vychází z rozhovorů s předními vůdci opozice této éry. Knihovna Václava Havla disponuje kompletním nesestříhaným záznamem seriálu. Jeden panel konference je věnován čtyřem účastníkům rozhovorů z let 1987–1988 a jejich reakcím „na setkání s mladším já“.

Druhá polovina konference, Jiná Evropa dnes, se bude zabývat současnou situací: Existuje i dnes jiná Evropa? Vzdaluje se opět svým západním sousedům? Jaký dopad měla pandemie na geopolitické postavení a vnitřní soudržnost EU? Ovlivnila pandemie vnímání liberální demokracie a názory mladší generace? Naším cílem v této druhé části bude prozkoumat možné souvislosti mezi minulými a současnými koncepcemi středoevropské „jinakosti“ a vyhlídky na překonání takovýchto rozdílností.

Konference je určena především středoškolským a vysokoškolským studentům, jakož i vědcům, odborníkům a veřejnosti se zájmem o evropskou problematiku. Třebaže proběhne poprvé v online „hybridním” formátu, těšíme se na živou rozmluvu mezi přednášejícími a naším mezinárodním publikem.

11. KVĚTNA 2021

17.00 ZAHÁJENÍ
Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

17.05 ROZHOVOR
Jeho Svatost Dalajláma
rozhovor vede Karel (Kovy) Kovář 

17.45 ÚVODNÍ SLOVO
Jacques Rupnik, politolog, autor a průvodce dokumentem Jiná Evropa

18.00 PANEL I – JINÁ EVROPA
Lech Walesa, polský prezident v letech 1990–1995
Lutz Rathenow, reprezentant Svobodného státu Sasko
Jan Krčmář, překladatel a novinář
moderuje Martina Mašková

12. KVĚTNA 2021

15.00 ZAHÁJENÍ DRUHÉHO DNE KONFERENCE

15.05 PANEL II – TROJGENERAČNÍ DIALOG

Milan Šimečka, filozof a literární recenzent (z historického záznamu)
Martin Milan Šimečka, spisovatel a publicista
Michal Šimečka, poslanec Evropského parlamentu
moderuje Jana Ciglerová
 
16.00 PANEL III – JINÁ EVROPA DNES
Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenské republiky
Olga Richterová, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku PS PČR
Marianne Kneuer, prezidentka International Political Science Association
Timothy Garton Ash, University of Oxford
Ivan Krastev, IWM Vienna
moderuje Michael Žantovský
 
17.00 KULTURNÍ PROGRAM
 

• Konference se uskuteční v angličtině, pro její zhlédnutí se registrujte ZDE.

Stoleté dědictví československého komunismu

Stoleté dědictví československého komunismu

  • Kde: on-line
  • Kdy: 13. květen 2021, 17:00 – 20:00

​Přesně před sto lety vznikla Komunistická strana Československa, politická síla, která snad nejvýrazněji ze všech ovlivnila podobu českých zemí ve 20. století. Jakou a jak hlubokou stopu zanechalo stoleté působení komunistického hnutí a komunistické ideologie u nás a v nás? Není na čase komunistickou kapitolu českých dějin pomalu uzavírat a historizovat? Lze odhadnout, jak může komunistické hnutí a ideologie v ČR působit dál?

V diskuzi vystoupí Milena Bartlová, Daniel Kroupa a Petr Pithart.

Moderují Oldřich Tůma a Ondřej Matějka.

Diskuse je úvodní akcí k mezinárodní konferenci 100 let od založení KSČ. Dědictví československého komunismu, kterou pořádají Ústav pro studium totalitních režimů a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i. a která proběhne on-line ve dnech 19. – 21. května 2021.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
 
Čas od času #3: O streetworku s Jakubem Minaříkem

Čas od času #3: O streetworku s Jakubem Minaříkem

  • Kde: on-line
  • Kdy: 17. květen 2021, 19:00 – 20:00

V čem spočívá efekt farmakologické léčby drogově závislých? Jaký pacient se dokáže vyléčit a jaký ne? Způsobuje největší společenské a zdravotní problémy opravdu alkohol? O trendech panujících v užívání drog bude hovořit Jakub Minařík, lékař vyučující klinickou adiktologii na I. LF UK.

Jakub Minařík je psychiatr se zaměřením na farmakoterapii závislosti na návykových látkách. Působí na Klinice adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice. Věnuje se léčbě závislých na pervitinu a heroinu. Absolvoval sebezkušenostní část výcviku v psychoanalytické skupinové psychoterapii. 

Moderuje Adéla Paulík Lichková, moderátorka rádia Wave.

Diskusi pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Českou asociací streetwork.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Karel Hvížďala a Jiří Přibáň – Hledání odpovědnosti

Karel Hvížďala a Jiří Přibáň – Hledání odpovědnosti

  • Kde: on-line
  • Kdy: 18. květen 2021, 19:00 – 20:00

Dialog volně navazující na oceňovanou knihu Hledání dějin. O knize budou diskutovat Karel Hvížďala, Jiří Přibáň, Tereza Matějčková a Josef Baxa. Slovem provede Petr Fischer.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
70 let Rádia Svobodná Evropa

70 let Rádia Svobodná Evropa

  • Kde: on-line
  • Kdy: 20. květen 2021, 19:00 – 21:00

1. května roku 1951 ze studia v německém Mnichově poprvé zaznělo do éteru: Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa. Vysílání "Svobodky" neumlčely ani rušičky, ani nasazení agenti, ani bombové útoky. Po srpnu 1968, kdy do zahraničí uprchly tisíce lidí včetně umělců i novinářů, s redakcí Svobodné Evropy spolupracovali například spisovatel Josef Jedlička, Karel Jezdinský, básník Ivan Diviš, písničkář Karel Kryl, novináři Lída Rakušanová nebo Petr Brod. Právě ten bude jedním z hostů debaty, kterou moderuje někdejší disidentka a iniciátorka vzniku Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová. Spolu s nimi budou o Radiu Free Europe hovořit historik Radek Schovánek a bývalý redaktor Hlasu Ameriky Jolyon Naegele.

Cyklus večerů Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
Nejsem hrdinka

Nejsem hrdinka

  • Kde: on-line
  • Kdy: 21. květen 2021, 19:00 – 20:00

26. května by se Natalia Gorbaněvská dožila osmdesáti pěti let. Při této příležitosti připomeneme básnířku, publicistku a disidentku uvedením filmu Ksenie a Kirila Sacharnových Natalia Gorbaněvská: Nejsem hrdinka.

Film rozšiřuje a prohlubuje portrét Gorbaněvské zachycený ve filmu Pět minut svobody. Tato podrobnější sonda z roku 2016 připomíná výjimečnou ženu v období, kdy jsme se s ní mohli setkat při jejích cestách do Prahy, ale přináší také unikátní archivní materiál a výpovědi současníků.
 
Se stejnou metodou pracují Sacharnovi i v dokumentárním ztvárnění osudu Viktora Fajnberga, dalšího z účastníků demonstrace na Rudém náměstí. Více o filmu zde.
 
• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •
 
Bob Dylan!

Bob Dylan!

  • Kde: on-line
  • Kdy: 24. květen 2021, 19:00 – 21:00

24. května se dožívá 80 let Bob Dylan, písničkář, který zásadním způsobem ovlivnil populární hudbu a kulturu šedesátých let i pozdějších desetiletí, nositel Nobelovy ceny za literaturu, autor více než tisíce písní a čtyř desítek originálních alb, básník, výtvarník a neúnavný koncertní muzikant reflektuje ve své tvorbě nevyčerpatelnou tradici americké lidové, gospelové, bluesové rhythm and bluesové a country and westernové hudby, nejrůznější inspirace anglosaské poezie i francouzského symbolismu, náboženské a duchovní proudy evropské civilizace, osobní prožitky i současné společenské dění.

Na svých cestách vystoupil Dylan celkem 13 krát v České republice, poprvé v roce 1995 před prezidentem Václavem Havlem a naposledy v roce 2019 před nově zvolenou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

O Bobu Dylanovi, jeho tvorbě a českých souvislostech budou hovořit a občas i hrát, broukat a zpívat Mariana Machová, amerikanistka, hispanistka a překladatelka, Petr Onufer, editor souborného vydání písňových textů Boba Dylana  v překladu Gity Zbavitelové (2019), „český Bob Dylan“ Vladimír Merta, překladatel a publicista Josef Rauvolf a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, jeden z prvních českých překladatelů Boba Dylana, který se bude snažit pořad zmoderovat.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Jak předávat zkušenosti s totalitarismem?

Jak předávat zkušenosti s totalitarismem?

  • Kde: on-line
  • Kdy: 25. květen 2021, 19:00 – 20:00

Ve 20. století prošlo mnoho zemí po celém světě bolestnou zkušeností totalitarismu. V některých zemích tento příběh bohužel ještě neskončil. Země, které se z totalitarismu dokázaly vymanit, hledají způsoby, jak tuto zkušenost srozumitelně sdílet se svými vlastními nastupujícími generacemi i se společnostmi, které totalitarismus nikdy nezažily. Důležitou roli při tom bude hrát paměť, individuální i kolektivní, a hlavně organizovaná práce s touto pamětí.

Na tyto otázky se pokouší dát odpověď nedávno vydaná kniha organizace Post Bellum a Ústavu pro studium totalitních režimů „Přítomnost minulosti. Eseje o paměti, konfliktu a usmíření“, jejímž editorem je Martin Palouš. Někteří z autorů této knihy budou diskutovat v úterý 25. května 2021 na Havel Channel.

Hosté: Martin Palouš, Michael Žantovský, Daniel Kroupa Martin Kroupa

Moderuje Blanka Mouralová.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

• Debatu můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Bookfest – festival malých nakladatelů

Bookfest – festival malých nakladatelů

  • Kde: (A)VOID Floating Gallery, Náplavka, Praha 2
  • Kdy: 29. květen 2021, 12:00 – 30. květen 2021, 18:00

Přijďte za námi na loď! V sobotu 29. května a v neděli 30. května najdete náš knižní stánek na pražské náplavce na palubě (A)VOID Floating Gallery, kde se bude konat druhý ročník festivalu malých nakladatelů Bookfest. Naši nejnovější knížku – soubor dříve nevydaných textů Filipa Topola Kilián Nedory – tu v sobotu od 18.30 hodin představí její editor Pavel Hájek a spisovatel Jáchym Topol.

Sacharov a Havel

Sacharov a Havel

  • Kde: on-line
  • Kdy: 31. květen 2021, 19:00 – 19:30

Andrej Sacharov byl přední sovětský fyzik, disident a nositel Nobelovy ceny za mír. S Václavem Havlem se sice nikdy osobně nesetkali, přesto je spojoval zájem o obranu lidských práv a ovšem i vzájemné sympatie. S disidentem a novinářem Janem Urbanem, který A. Sacharova vyhledal v osmdesátých letech v Moskvě a uskutečnil s ním obsáhlý rozhovor, bude mj. o vztahu obou velikánů a o jejich odkazu v den nedožitých stých narozenin Andreje Sacharova hovořit Jáchym Topol.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70920 záznamů celkově
  • 27849 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8264 knih
  • 40672 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury