Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. dubna je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Ilustrace

Studentský hlas #13: „Sektářství se symptomy podobá drogové závislosti,“ říká religionista Jahl  26/02/24

Nový díl série Studentský hlas se věnuje sektám působícím na území České republiky. Moderátorka Marika Staňková se ptá studenta religionistiky Jakuba Jahla na to, v čem spočívá nebezpečí sekt, jaké sekty dnes na území ČR působí a na jaké typy lidí se zaměřují. „Pro každého člověka je na světě ideální sekta, nikdo není mimo nebezpečí,“ varuje host, který v rozhovoru mluví i o novém trendu sekt ve virtuální realitě, které cílí na mládež od 12 let. Více

Program na Duben 2021<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Co trápí Česko? Debata o sociálních problémech

Co trápí Česko? Debata o sociálních problémech

  • Kde: on-line
  • Kdy: 6. duben 2021, 18:30 – 19:30

Jak zajistit dostupné bydlení pro všechny sociální vrstvy a zvlášť pro skupiny ohrožené bytovou nouzí? Jak nastavit systém sociálních dávek, abychom nezapomínali na potřebné, ale současně motivovali k osobní odpovědnosti? Jak pomoci dětem vymanit se z chudoby? A jak hledat v sociální politice shodu mezi levicí a pravicí? Zeptáme se ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jany Maláčové, předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a sociologa a ředitele výzkumné společnosti STEM Martina Buchtíka na debatě s názvem Co trápí Česko? a vy se můžete zeptat taky.

Debatu moderuje Jakub Vik.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
Hudební večer: Petr Fiala

Hudební večer: Petr Fiala

  • Kde: on-line
  • Kdy: 8. duben 2021, 19:00 – 20:00

Kytarista, zpěvák, textař a frontman kapely Mňága a žďorp se na české hudební scéně pohybuje už více než pětatřicet let. Za svou kariéru vydal s domovskou kapelou Mňága a Žďorp téměř dvacet alb, několik výběrových a dvě sólové desky. Založil vlastní vydavatelství Surikata records a díky pevné fanouškovské základně vybírá již roky na řadová alba kapely finance přes crowdfunding. I během pandemie čile koncertuje přes streamovací platformy. V minulosti moderoval hudební pořad České televize Ladí neladí, v roce 2010 mu vyšla kniha Petr píše .-)

Večerem provází Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka, ČRo Vltava.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: on-line
  • Kdy: 13. duben 2021, 19:00 – 20:00

Jsou ženy obětmi, nebo hrdinkami koronavirové pandemie? Co současná krize ukázala o jejich postavení ve společnosti? A jakou roli v tom celém hrají muži?

Hosté:

Filip Pertold, ekonom, think-tank IDEA při CERGE-EI
Radka Dudová, Sociologický ústav AV ČR
Nora Fridrichová, moderátorka České televize
Silvie Lauder, novinářka, Respekt

Debatu moderuje Ondřej Kundra.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
Odvaha ke svobodě - Knižní rozhovor s Janem Sokolem

Odvaha ke svobodě - Knižní rozhovor s Janem Sokolem

  • Kde: on-line
  • Kdy: 14. duben 2021, 19:00 – 20:00

Je svoboda bezbřehou plání, kde si člověk může dělat, co se mu zamane? Jak se k sobě vztahují politika a náboženství? A co to znamená být členem občanské společnosti? Filosofie se odjakživa ptala na nespočet otázek – a v životě Jana Sokola tomu nebylo jinak. V šestnácti kapitolách knihy jsou zmapovány osudy a myšlenky uznávaného filosofa a vysokoškolského pedagoga.

S autorem rozhovoru, Josefem Beránek, rozmlouvá filozof Miroslav Petříček.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Vyšehrad.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
Šukares romanes – současná romská literatura v České republice

Šukares romanes – současná romská literatura v České republice

  • Kde: on-line
  • Kdy: 15. duben 2021, 19:00 – 20:00

Máme po 30 letech svobody dostatečný přístup k romsky psané literatuře a je o ni zájem? Mají k ní přístup sami Romové? Jaké obtíže čekají na romsky píšící autory při vzniku díla? V čem naopak takoví autoři vynikají? Čím je provoz romského nakladatelství specifický? Má romština v literatuře 21. století své opodstatnění? Diskuse a autorské čtení současné romské autorky.

Hosté: nakladatelka a redaktorka Karolína Ryvolová a autorka Stanislava Miková

Večer moderuje Anna Štičková.

Setkání se koná u příležitosti Mezinárodního dne Romů.

Diskusi pořádá Knihovna Václava Havla, nakladatelství Kher, Pražské Fórum pro romské dějiny a platforma Knihex.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2020

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2020

  • Kde: on-line
  • Kdy: 19. duben 2021, 12:30 – 14:30
  • Kde: www.havelchannel.cz
  • Kdy: 19. duben 2021, 13:00 – 14:30
  • Pořádá: Knihovna Václava Havla, Nadace Charty 77
  • Partner: Forum 2000, Parlamentního shromáždění Rady Evropy

Mohlo by se na první pohled zdát, že pandemie nediskriminuje a postihuje všechny bez rozdílu. Boj s koronavirem by ale neměl zastírat naléhavost boje za lidská práva a už vůbec by neměl poskytovat zástěrku či omluvu jejich porušování. Dobu krize se mohou totiž tyranské režimy snažit využít a skrývat se za ni. Minulý rok byl v tomto ohledu varovný. Tvrdé potlačování lidských práv v Hongkongu, pokračující útisk Ujgurů, brutální pogromy barmského režimu proti lidem demonstrujícím za demokracii, či metastáze teroru islámského státu v některých afrických zemích nás má k tomu mít se na pozoru.

Ve všech těchto zápasech za důstojný a normální život hrají důležitou a často vůdčí roli ženy. Je proto víc než na místě, že právě ženy jsou letošní finalistky Ceny Václava Havla za lidská práva. 

Všichni doufáme, že po konci pandemie se vrátí i právo na normální život. Ale v mnoha zemích světa, ať je to v Kongu, Saúdské Arábii či v Nepálu, ženy nechtějí a nemohou čekat, přejí si normální život už dnes.

PROGRAM

12.30 – 13.00 Přímý přenos ze zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku

13.00 – 13.10 Zahájení mezinárodní konference ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským

13.10 – 13.20 Keynote Kateřiny Šimáčkové, soudkyně Ústavního soudu ČR

13.20 – 13.30 Medailonky finalistek

13.30 – 13.40 Rozhovor s laureátkou ceny Václava Havla za lidská práva 2020

13.40 – 14.30 Panelová diskuse s finalistkami, moderuje Michael Žantovský

Finalistky Ceny Václava Havla za lidská práva 2020

Loujain al-Hathloul (Saúdská Arábie) je jednou z tamějších vůdkyň feministického hnutí. Loujain al-Hathloul je přední aktivistka hnutí za ženská práva, stojící v čele odporu proti zákazu řízení pro ženy v Saúdské Arábii a saudskému systému mužského opatrovnictví. Byla opakovaně zadržena, odsouzena a od roku 2018 vězněna. Nedávno byla z vězení propuštěna, ale její osobní svoboda a svoboda projevu jsou stále omezovány.

Sestry z kláštera Amitabha Drukpa (Nepál) představují skupinu mladých buddhistických mnišek, které zastávají genderovou rovnoprávnost, udržitelnost životního prostředí a kulturní toleranci v horských vesnicích v Himálajích. Proslavily se dodáváním zásob do odlehlých vesnic po zemětřesení v oblasti Káthmandú v roce 2015. Sestry z kláštera Amitabha Drukpa také vyučují sebeobranu pro ženy a mají za sebou cestu více než 20 tisíc kilometrů na kole na protest proti obchodu se ženami a mladými dívkami.

Julienne Lusenge (Kongo) je konžská lidskoprávní aktivistka, která dokumentuje případy sexuálního zneužívání a násilí proti ženám v Kongu. Sehrála důležitou roli při usvědčení osob obviněných z rekrutování dětských vojáků před Mezinárodním trestním tribunálem a přispěla k usvědčení stovek pachatelů činů sexuálního násilí proti ženám v celonárodním měřítku. Kvůli její práci jí bylo častokrát vyhrožováno.

From April to the Velvet Revolution

From April to the Velvet Revolution

  • Kde: on-line
  • Kdy: 20. duben 2021, 18:00 – 20:20

The fight goes on and lessons learned in Portugal and in Czechoslovakia as an inspiration for future transformation

The program, organized under the auspices of the Ambassador of Portugal to the Czech Republic, H.E. Luís de Almeida Sampaio together with the Václav Havel Library, will be streamed in English on The Havel Channel as a part of a series of events on the occasion of the Portuguese presidency of the Council of the European Union.

18.00-18.15 Welcome and opening remarks
 
· H.E. Luís de Almeida Sampaio, Ambassador of Portugal to the Czech Republic
· Michael Žantovský, Executive Director, Vaclav Havel Library
 
18.15-19.15 Panel I – Revolutions Then and Now
 
· José Pedro Aguiar-Branco, former Minister of Defence of Portugal
· Álvaro Beleza, SEDES’ president
· Monika Pajerová, lecturer in the Centre for International Education and Exchange, Charles University
. Jan Farský, MP - STAN political party (Mayors and Independents)
 
Moderator: H.E. Luís de Almeida Sampaio, Ambassador of Portugal to the Czech Republic
 
19.30-20.30 Panel II – The Shape of the Post-pandemic Future
 
· Tomáš Sedláček, Chief Macroeconomic Strategist at the Československá obchodní banka
· Lenka Zlamalova, Czech publicist and economist
· José Manuel Fernandes, publisher of Observador
· Jaime Nogueira Pinto, Professor, Institute of Political and Social Sciences, Lisbon University
 
Moderator: Michael Žantovský, Executive Director, Vaclav Havel Library
 
In 1974, the authoritarian dictatorship in Portugal was overthrown after almost fifty year in what became known as the April or the Carnation revolution. Fifteen years later the communist dictatorship in Czechoslovakia was overthrown after fifty years of totalitarian rule in what became known as the Velvet Revolution. The two revolutions came together in December 1989, when a group of Portuguese students and politicians, some of them veterans of the April revolution, came to Prague to voice their support for the revolutionaries in Czechoslovakia, followed by the lightning visit of President Soares and his meeting with Václav Havel, the first between a Western head of state and the new Czechoslovak leader.
 
More than 30 years later, the two countries are closely linked through their excellent bilateral relationship and their membership in NATO and the European Union, over whose Council Portugal presides in the first half of 2021. They are also facing together unprecedented challenges brought
about by the Covid-19 pandemic and the ensuing economic and social crises. Even in these challenging times, the meeting between the direct witnesses of the two revolutions, politicians of today and public intellectuals of both countries provides an opportunity to talk about the past, the present and the future and help pave the way for a close cooperation, both all- European and bilateral, in overcoming the challenges and getting ready for the scientific, technological, cultural and social revolutions of the future.
 
 
Bydlím, tedy jsem – jak zajistit v Praze důstojné bydlení pro lidi v nouzi

Bydlím, tedy jsem – jak zajistit v Praze důstojné bydlení pro lidi v nouzi

  • Kde: on-line
  • Kdy: 21. duben 2021, 19:00 – 20:00

S čím se potýkají chudé rodiny v Praze, v jakých podmínkách žijí a jsou pro něj dostupné sociální služby? Co by v Praze mohlo fungovat lépe a jak nyní město a organizace pomáhají rodinám v nouzi? 

Na tyto a další otázky bude odpovídat radní hl. m. Prahy Milena Johnová, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja a terénní sociální pracovnice Člověka v tísni Jana Němcová.

Dozvíte se také o novém Fondu podpory bydlení, u jehož zrodu stál Magistrát hl. m. Prahy a Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Za rok fungování fond pomohl 40 rodinám převážně samoživitelů s dětmi v nouzi. I díky němu se právě tyto rodiny neocitly na ulici.

Besedu moderuje Martin Churavý

foto (c) Petr Vrabec

Horké knihy ve studené válce

Horké knihy ve studené válce

  • Kde: on-line
  • Kdy: 22. duben 2021, 19:00 – 20:00

Rok 1981. Pohraniční hlídka zastavuje na hraničním přechodu Dolní Dvořiště francouzský karavan naložený knihami. Tajné spojení mezi domácí opozicí a demokratickým exilem bylo životně důležité pro obě strany. Právě na odhalení těchto kontaktů, které Státní bezpečnost nemohla kontrolovat, vynakládal režim ohromné prostředky.

Jedním z organizátorů dobrodružného pašování knih přes hranice byla socioložka a publicistka Jiřina Šiklová. Do pašování knih byli zapojeni také politolog Petr Pithart a právník Jan Ruml. Spolu s nimi bude u příležitosti 40. výročí této události hovořit badatel Radek Schovánek.

Cyklus večerů Knihovny Václava Havla a Muzea paměti XX. století.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
Určitá představa o Evropě: A. J. Liehm a Lettre Internationale

Určitá představa o Evropě: A. J. Liehm a Lettre Internationale

  • Kde: on-line
  • Kdy: 26. duben 2021, 18:30 – 19:30

Francouzský institut v Praze a Knihovna Václava Havla vás zvou na diskusní setkání, které připomene Antonína J. Liehma, evropskou osobnost velkého významu, nositele kultury a evropských hodnot, jehož životní dráha podává svědectví o dvacátém století.

Spisovatel, redaktor, překladatel, vědec, literární a filmový kritik, encyklopedický duch, Antonín J. Liehm (1924–2020) se podílel na vedení Literárních novin v Praze před rokem 1968. Překladatel Aragona a Sartra (jenž napsal předmluvu k jeho knize Trois Générations), angažovaný v rámci pražského jara, opustil svoji zemi v roce 1969 a odešel do exilu v Paříži. V roce 1984 založil s pomocí novináře Paula Noirota revui Lettre Internationale, skvělý prostředek k evropským intelektuálním výměnám podněcující k lepšímu vzájemnému poznávání mezi spisovateli a mysliteli v Evropě.

„Můžeme říci, že Lettre Internationale a její ambice jsou sázkou, utopií. Můžu prohrát. Nezkoušet to však nepřichází v úvahu. Pokud jde o utopii, alespoň tato není nebezpečná. Vírou v ni tedy můžeme jen získat.“ 
(Antonín J. Liehm, La Revue des revues, 1986)

Účast potvrdili Jacques Rupnik, historik a politolog, emeritní ředitel výzkumu na CERI Sciences-Po, a Petr Janyška, novinář a diplomat, velvyslanec České republiky ve Francii v letech 1999-2003.

Moderuje novinářka Irena Jirků.

Debata proběhne ve francouzštině a češtině. 

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

 
 
The Flying University

The Flying University

  • Kde: on-line
  • Kdy: 29. duben 2021, 19:00 – 20:00

How the CEU made its way from Prague to Budapest to Vienna in thirty years, and what it says about Central Europe today

In 1989, a group of European intellectuals from three Central European countries,  came together to discuss the idea of a new educational institution, which would transcend national borders and the constraints of history, tradition, and prejudice. In  April 1990 in Bratislava, the leaders of three Central European countries endorsed the idea of a university to champion the principles of democracy and free societies in the region, A year later, with the support of the financier and philanthropist George Soros, the Central European University started operating in Prague. That same year, the university opened two sister branches, in Budapest and Warsaw. In 1996, the Prague branch of CEU, made to feel unwelcome by the government of the Czech Republic, relocated to Budapest. Less than three decades later, in 2019, following the passing of legislation by the Hungarian government and parliament targeting CEU, the university was once more forced to relocate its teaching, this time to Vienna.

CEU’s story is both illustrative, and a result of some of the broader developments and challenges of Central Europe after 1989. To mark the anniversary of the university’s founding 30 years ago, the Václav Havel Library will host a panel discussion with the current and two former rectors along with a Czech sociologist and CEU alumna, who has made the university the subject of her scholarly work.

Michael Ignatieff - CEU President and Rector  since 2016 -, Canadian author, historian, and former politician

John Shattuck - Former CEU President and Rector, (2009 - 2016), international legal scholar and human rights leader, former US Ambassador to the Czech Republic.

Josef Jařab - Former CEU President and Rector, (1997 - 1999), Academician, American scholar, literary historian, translator, former senator.

Tereza Pospíšilová - Czech sociologist and CEU alumna, author of “Different from the others: Central European University in Prague, 1990 - 1996” and other publications on the subject.

Moderator: Michael Žantovský, Executive Director, Václav Havel Library

The program will be streamed live in English on Havel Channel.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70739 záznamů celkově
  • 27668 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8260 knih
  • 40574 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury