Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. dubna je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Ilustrace

Studentský hlas #13: „Sektářství se symptomy podobá drogové závislosti,“ říká religionista Jahl  26/02/24

Nový díl série Studentský hlas se věnuje sektám působícím na území České republiky. Moderátorka Marika Staňková se ptá studenta religionistiky Jakuba Jahla na to, v čem spočívá nebezpečí sekt, jaké sekty dnes na území ČR působí a na jaké typy lidí se zaměřují. „Pro každého člověka je na světě ideální sekta, nikdo není mimo nebezpečí,“ varuje host, který v rozhovoru mluví i o novém trendu sekt ve virtuální realitě, které cílí na mládež od 12 let. Více

Program na Listopad 2020<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Ztraceni v překladu VI: Jak koronavirová pandemie ovlivnila nakladatelský trh

Ztraceni v překladu VI: Jak koronavirová pandemie ovlivnila nakladatelský trh

  • Kde: on-line
  • Kdy: 2. listopad 2020, 19:00 – 20:00

Změnila první vlna koronaviru nakladatelský trh a ediční plány? Jaký dopad má současná situace na již tak svízelné pracovní podmínky literárních překladatelů? Překladatelé, redaktoři a nakladatelé v době pandemie diskutují o tom, co dál.

Akci pořádá Obec překladatelů ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, spolkem Překladatelé Severu a platformou Knihex.

Hosté: nakladatelka Veronika Benešová Hudečková, překladatelka Tereza Semotamová, překladatel Michal Švec a redaktorka a překladatelka Hana Zahradníková.

Moderuje Anna Štičková.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Lenka Horňáková-Civade: Symfonie o novém světě

Lenka Horňáková-Civade: Symfonie o novém světě

  • Kde: on-line
  • Kdy: 4. listopad 2020, 18:00 – 19:00

Píše se rok 1953 a Vladimír Vochoč, bývalý československý konzul v Marseille, je ponižujícím způsobem vyslýchán vyšetřovatelem komunistické policie. Tak začíná nová kniha Symfonie o novém světě Lenky Horňákové Civade. Jejím hlavním tématem je opět cesta za svobodou. Tentokrát se ale za ní nevydává jen ženská hrdinka.

Knihou se vinou příběhy dvou lidí, jejichž osudy se poprvé protnou v roce 1938: Božena, s dítětem v náručí, přichází do Marseille, aby se odtud dostala do Ameriky, do země zaslíbené. Vladimír je v Marseille nový konzul ještě mladé československé republiky. Československo ale záhy zaniká a Vladimír stojí před nesnadnou volbou mezi loajalitou a vzdorem. Lenka Horňáková-Civade ve svém románu vzdává hold nejen silným ženám, ale také muži, jenž dokázal využít chaos na počátku druhé světové války a zachránit stovky lidských životů.

Román se probojoval do druhého, užšího výběru prestižní literární Renaudotovy ceny.

S autorkou hovoří Anna Kubišta.

Večer pořádá Francouzský institut v Praze, Knihovna Václava Havla a nakladatelství Argo.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Prezidentské volby ve Spojených státech a co to znamená

Prezidentské volby ve Spojených státech a co to znamená

  • Kde: on-line
  • Kdy: 5. listopad 2020, 19:00 – 20:00

V okamžiku, kdy se tato debata bude konat, už budeme znát jméno nového amerického prezidenta. Anebo také ne. 

Co přinesly americké volby a co to bude znamenat pro budoucnost Spojených států a celého světa, okomentuje pětice předních diplomatů a znalců americké reality.
 
V česko-anglické konverzaci o jedné z nejdůležitějších událostí letošního podzimu vystoupí Rastislav Káčer, nový velvyslanec Slovenské republiky v ČR a bývalý velvyslanec SR ve Washingtonu, Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR ve Washingtonu a v Moskvě, a Cameron Munter, bývalý americký velvyslanec v Islamabádu a v Bělehradě, a někdejší zástupce velvyslance USA v Praze. V průběhu debaty se živě spojíme i s bývalým velvyslancem ČR Martinem Paloušem v Miami na Floridě.
 
Z Knihovny Václava Havla moderuje Michael Žantovský.
 
Akce se koná v rámci festivalu Americké jaro.
 
• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •
První republika: Pohled do zrcadla

První republika: Pohled do zrcadla

  • Kde: on-line
  • Kdy: 10. listopad 2020, 17:00 – 19:00

Literární večer s knihami Češi v dějinách nové doby 1848–⁠1939 (Otáhal, Pithart, Příhoda) a Žil jsem zbytečně (Jiří Hejda)

Za účasti Petra Pitharta, Lukáše Matouška, nakladatele Kameela Macharta a herce Tomáše Hanáka budou představeny oba knižní projekty, jejich autoři i kontext, v němž tato díla vznikala. V literárním pásmu budou konfrontovány texty těch, kteří zpětně hodnotí období první republiky (Otáhal, Pithart, Příhoda) s texty Jiřího Hejdy, který byl přímým aktérem a hybatelem tehdejších politických a společenských událostí.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. listopad 2020, 19:00 – 20:00

Je stále ještě možná změna v Bělorusku, nebo diktátor Lukašenko upevnil svoji moc a naděje na svobodné volby padly? A co může pro Bělorusko udělat Západ včetně Česka?

Hosté:

Max Ščur, běloruský spisovatel a překladatel
Tomáš Brolík, novinář, Respekt
Kryścina Šyjanok, iniciativa BLR ČR, překladatelka

Moderuje Ondřej Kundra.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Hrdinky

Hrdinky

  • Kde: on-line
  • Kdy: 16. listopad 2020, 19:00 – 20:00

Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ.

V září letošního roku v nakladatelství Universum vyšla kniha, která propojila originální studentské portréty a strhující vyprávění spisovatelky Kateřiny Tučkové a jejich spolupracovnic.

Projekt Hrdinky byl inspirován 100. výročím uzákonění rovného volebního práva pro československé ženy. Původně vznikl jako semestrální zadání studentům Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Výstava vznikla ve spolupráci s Českými centry, byla přeložena do 12 jazyků a v průběhu roku 2020 procestovala prostřednictvím sítě Českých center velkou část Evropy, v on-line verzi se stihla představit také v Americe. V roce 2021 bude uvedena i v Asii, například v Japonsku, Barmě či Koreji.

O portrétech, navazující výstavě a především o příbězích výjimečných českých žen budou v Knihovně Václava Havla debatovat autorky projektu Renáta Fučíková a Kateřina Tučková.

Moderuje Hanka Koutná.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Obývák Václava Havla

Obývák Václava Havla

  • Kde: on-line
  • Kdy: 17. listopad 2020, 12:00 – 18:00

Pořádá Knihovna Václava Havla a nezisková organizace Díky, že můžem v rámci akce Korzo Národní

12.00 – 13.00 | SVOBODA TVOŘIT
Během komunistické éry byla v naší zemi po většinu času umělecká tvorba pod přísnou kontrolou režimu, svobodné umělecké vyjádření bylo limitováno a v mnoha případech dokonce perzekuováno státními orgány. Jak je to se svobodnou tvorbou dnes? Je opravdu svobodná, a nebo má i dnes své vlastní mantinely? Jaká je její role ve společnosti a daří se jí tuto roli skutečně naplňovat? 

Hosté: Katarzia a Vladimír 518

Moderuje Hana Slívová.

13.45 – 14.45 | SVOBODA POMÁHAT

Občanská společnost zažívala za minulého režimu značný úpadek. Humanitární organizace včetně např. Československého červeného kříže byly začleňovány do systému společenských organizací Národní fronty, jako tehdy jediného možného rámce pro společenské i politické činnosti. Státní aparát zasahoval do jejich fungování i personálního obsazení. Jak je tomu se svobodou pomáhat dnes? Existují nějaké systémové brzdy, které brání lidem starat se o potřebné? Jaké jsou současné výzvy neziskových organizací z oblasti zdravotnictví a humanitární pomoci?

Hosté: Kateřina Vacková a Tomáš Šebek 

Moderuje Barbora Šichanová.

 15.30 – 16.30 | SVOBODA INFORMOVAT

Kontrola médií byla typickým fenoménem minulého režimu. Předkládané informace v nich byly účelně selektovány a zkreslovány tak, aby sloužily k jeho upevnění. Jak se s nabytou svobodou slova proměňovala mediální sféra po roce '89? V jaké kondici je dnes? Umíme se svobodou informací jako společnost zacházet? 

Hosté: Nora Fridrichová a Petr Šimůnek 

Moderuje Michael Rozsypal.

17.15 – 18.15 | SVOBODA VOLBY

Sedmnáctý listopad 1989 zásadně změnil chápání světa pro celé generace lidí žijících v Československu i jinde. Zatímco do té doby panovala oficiální doktrína historického determinismu, který předurčoval budoucnost do té míry, že kvůli ní bylo často třeba měnit minulost, objevila se před námi po prchavém momentu konce historie nejistá, ale otevřená budoucnost. Zatímco do té doby byly osud a kariéra jednotlivce do značné míry určeny jeho třídním původem a oddaností oficiální doktríně, nyní byl jednotlivec postaven před volbu mezi různými alternativními osudy a kariéry. Zatímco do té doby se životní styl řídil představami klasiků marxismu o novém socialistickém člověku, nyní si ho jednotlivec začal vytvářet sám. Nové možnosti cestování, nakupování, vzdělávání a zábavy začaly klást každému nespočetné otázky volby, a postupně nás přinutily si uvědomit, že volba není jen určitý druh svobody, ale svoboda sama.

O tomto historickém momentu a jeho dnešním odrazu ve společnosti, kultuře a lidském vědomí budou hovořit blízcí spolupracovníci Václava Havla, sociolog a diplomat Martin Bútora, divadelník a pedagog Petr Oslzlý, spisovatelka Eda Kriseová a psycholog, diplomat Michael Žantovský, který bude blok moderovat.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Koncert proti totalitě

Koncert proti totalitě

  • Kde: on-line
  • Kdy: 17. listopad 2020, 19:00 – 20:00

Koncert proti totalitě je pořádaný tradičně v den výročí sametové revoluce a připomíná zároveň i Mezinárodní den studentstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. Pořadatelem je Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze, spolupořadateli letošního ročníku jsou Akademie výtvarných umění a Knihovna Václava Havla.

Sedmý ročník Koncertu proti totalitě přivítá diváky v sále Martinů ON-LINE. Na pódiu své alma mater se díky koncertu setkají současní studenti se svými profesory a úspěšnými absolventy. Tradičně zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví.

Dramaturgie představí Sonátu pro klavír maďarského autora Bély Bartóka v podání studenta HAMU Tomáše Vrány. Dále zazní písňový cyklus Písničky na dvě stránky, který zkomponoval Bohuslav Martinů v exilu ve Spojených státech. Diváci se mohou těšit na sopranistku Kristýnu Kůstkovou, studentku AMU a současně newyorské Mannes, a jednoho z nejlepších českých klavíristů Martina Kasíka. Vrcholem dramaturgie je Kvartet pro konec času, který Olivier Messiaen napsal v roce 1940 na německý papír od strážce zajateckého tábora Stalag VIII A. Interpretace díla se zhostí hudebníci - koncertní mistr České filharmonie a student HAMU houslista Jan Mráček, violoncellista Jiří Bárta, klavírista Martin Kasík a klarinetista Irvin Venyš.

Hudba sbližuje nejen národy, ale letos nás k výročí 17. listopadu významně sblíží i v našich koronavirových norách. Díky,“ říká ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, jenž spolu s rektorem AMU Janem Hančilem koncert zahájí.

Koncert doprovází výstavní projekt Doba trvanlivosti z dílny Akademie výtvarných umění, který představí grafická díla současných studentů, absolventů a profesorů AVU. On-line přenos Koncertu vizuálně doprovodí ukázky a po ukončení nouzového stavu bude výstava přístupná v respiriu HAMU.

On-line přenos můžete sledovat na Facebooku Knihovny Václava Havla.

Vytěsněná Evropa čili evropská „východní otázka“

Vytěsněná Evropa čili evropská „východní otázka“

  • Kde: on-line
  • Kdy: 19. listopad 2020, 19:00 – 20:00

Nakladatelství Academia právě vydalo knihu Vytěsněná Evropa? Kontexty a perspektivy evropské „východní otázky“. Autorský tým se v ní zabývá částí kontinentu, která sice geograficky leží v Evropě, ale po rozpadu sovětsko-ruského impéria geopoliticky uvízla kdesi mezi Západem a Východem. Tři desetiletí po pádu komunismu a konci sovětsko-ruské hegemonie je onen region, zahrnující některé postsovětské republiky a část bývalé Jugoslávie, jakousi „vytěsněnou Evropou“. 

Kam míří Ukrajina, Bělorusko a Moldavsko? Jaká je budoucnost Arménie, Gruzie a Ázerbájdžánu? Jaký vývoj můžeme očekávat v zemích západního Balkánu, tj. v Albánii, Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Kosovu, SeverníMakedonii a Srbsku? Jakou úlohu zde sehrávají Rusko, Čína, Turecko či Írán?

Hosté: Petr Hlaváček (FF UK/FLÚ AV ČR), Jaroslav Kurfürst (MZV) a Michael Romancov (FSV UK/MUP)

Debatu moderuje Jáchym Topol.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Informační servis – tři desetiletí českých nezávislých médií

Informační servis – tři desetiletí českých nezávislých médií

  • Kde: on-line
  • Kdy: 20. listopad 2020, 19:00 – 20:00

Jako jednu z posledních akvizic získala Knihovna Václava Havla do svého veřejně přístupného digitálního archivu všechna vydání Informačního servisu, jehož první číslo vyšlo právě před 31 lety, 20. listopadu 1989. Byť se jeho název z širšího povědomí už téměř vytratil, šlo o první tištěné periodikum, které v Československu přinášelo nezávislé zpravodajství. Vycházelo jen několik měsíců, vedlo ale k založení dodnes existujícího týdeníku Respekt.

O dobrodružství vydávání novin v revolučním kvasu i o situaci nezávislých médií tři desetiletí hovoří Jáchym Topol, jeden ze zakládajících redaktorů Informačního servisu, s dalšími členy tehdejší redakce, novináři Zbyňkem Petráčkem (dnes Lidové noviny) a Jaroslavem Spurným (dnes Respekt).

Večer moderuje Erika Zlamalová.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Noc divadel v Knihovně Václava Havla

Noc divadel v Knihovně Václava Havla

  • Kde: on-line
  • Kdy: 21. listopad 2020, 17:00 – 17:15

Václav Havel: Žebrácká opera. Divadelní skupina Našlose, Sedlčany

Žebrácké opeře Václava Havla se zlodějíčci a mafiáni z podsvětí chovají podobně jako honorace nejvyšších politických kruhů - mluví stejným jazykem a stejnými prostředky bojují o moc. Lump je lump, intrikán je intrikán, ať sedí na Hradě nebo v zastavárně.

Amatérští divadelníci ze Sedlčan už v Knihovně VH úspěšně hostovali s první divadelní hrou Václava Havla Zahradní slavnostŽebráckou operu zkoušeli on-line pod vedením své principálky a režisérky Jaroslavy Trojanové během jarní karantény. Stihli zahrát pouze jediné "živé" představení a máme tu další karanténu. Pro Noc divadel 2020 připravili alespoň krátký filmový sestřih z distančních zkoušek divadelní inscenace.

Chceme tak mj. připomenout 45. výročí světové premiéry této hry v hospodě v Horních Počernicích v inscenaci Andreje Kroba a jeho Divadla na tahu. Autorovi a divadelníkům se tehdy sice povedlo obelstít Státní bezpečnost, s následky se ale potýkali několik let.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Česká levice

Česká levice

  • Kde: on-line
  • Kdy: 23. listopad 2020, 18:30 – 19:30

Je česká levice v rozkladu? Kam zmizeli voliči ČSSD? Je ANO levicové hnutí? Jsou piráti moderní levicovou stranou pro mladé? Jaká jsou klíčová témata české levice a je pravo-levé dělení na české politické scéně ještě vůbec relevantní?

Tyto a mnohé další otázky zodpoví další z debat Mladé politiky, tentokrát zaměřená na levicové strany u nás i globální trendy na levicovém spektru.

Hosté: dokumentaristka a redaktorka Apolena Rychlíková a přední politický komentátor Jindřich Šídlo

Debatu budou moderovat Daniela Šaldová a Gor Vartazaryan ze spolku Mladá politika.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Martin Řezníček: Rozpojené státy?

Martin Řezníček: Rozpojené státy?

  • Kde: on-line
  • Kdy: 24. listopad 2020, 19:00 – 20:00

Amerika před volbami a po volbách

Martina Řezníčka jako zpravodaj a moderátor pravidelně vystupuje na obrazovkách České televize, aby přinesl nejnovější zprávy. Když mezi lety 2012–⁠2017 působil jako zpravodaj ČT ve Washingtonu, originálním a zároveň hluboce informovaným způsobem přibližoval českému publiku dění za „velkou louží“. Právě z tohoto období vznikla kniha Rozpojené státy: Amerika nejen televizní kamerou, v níž Martin Řezníček popisuje setkání se zajímavými osobnostmi, stejně jako nabízí pohled na některé aspekty amerického života, které nám Evropanům mohou přijít přinejmenším zvláštní. A právě o této knize o Americe jako výjimečné a zároveň obyčejné zemi, která má své vlastní problémy, si bude Martin Řezníček povídat s ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským, jenž působil v USA jako velvyslanec České republiky.

Diskuzi moderuje Jana Sehnálková z Katedry severoamerických studií FSV UK.

Akce je součástí festivalu Americké jaro.

• Pořad můžete sledovat živě na Facebooku Knihovny VH a na Havel Channel. •

Nad Prahou půlměsíc – Amir Ibrahim: Rojava

Nad Prahou půlměsíc – Amir Ibrahim: Rojava

  • Kde: on-line
  • Kdy: 25. listopad 2020, 19:00 – 20:00

12. ročník festivalu Nad Prahou půlměsíc uvádí videočtení v podání divadla Feste, režie Jiří Honzírek. 

Zábavná a skličující zároveň je hra Ibrahima Amira vyprávějící o ideálech a tužbách dvou mužů, kteří procházejí tvrdou zkouškou životní reality. Vídeňský student Michael se pod vlivem revolučních myšlenek Kurdů vydává do Rojavy, kurdského samosprávného území v Sýrii u hranic s Tureckem. Setkává se tam s Alanem, mladým kurdským učitelem matematiky, který chce uprchnout do Evropy. Ibrahim Amir staví svůj příběh velmi nápaditým způsobem a pojednává v něm témata jako utopie, revoluce, válka, láska, ztráta.

• Pořad můžete sledovat na Havel Channel a na Facebooku Knihovny VH •

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70739 záznamů celkově
  • 27668 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8260 knih
  • 40574 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury