Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. dubna je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Červen 2019<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

American Spring at the Václav Havel Library: Americans in Prague – What's the news?

American Spring at the Václav Havel Library: Americans in Prague – What's the news?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. červen 2019, 19:00 – 21:00

Interactive panel with three distinctive U. S. journalists based in the Czech Republic. Besides the lost beauty of the Nineties, we will discuss how the American media see the Czech Republic, what stories are interesting for U. S. readers, how these American journalists view contemporary Czech culture and politics, how Czechs see the American community, and how the relationship has evolved over the past three decades.

The discussion will be moderated by Czech reporter Veronika Bednářová and will feature:

Panelists: Jeremy Druker, Executive Director and Editor in Chief of Transitions Online; Elizabeth Haas, writer and editor, author at Expats.cz; Evan Rail, freelance food and travel writer for the The New York Times and other publications.

The program will be held in English.

Organised by Václav Havel Library in cooperation with American Spring.

Masakr na Náměstí nebeského klidu – 30 let poté

Masakr na Náměstí nebeského klidu – 30 let poté

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. červen 2019, 19:00 – 21:00

Z noci na 3. na 4. června 1989 Čínská lidová armáda hermeticky uzavřela oblast v okolí Náměstí nebeského klidu a zaútočila na davy studentů, kteří se od dubna na náměstí scházeli a protestovali proti porušování lidských práv, nedostatku politických práv, vysoké míře korupce, inflaci, zastaralému přístupu ke vzdělávání a také narůstajícím sociálním rozdílům. Dodnes není přesně jasné, kolik protestujících během vojenské operace zahynulo. V Číně jsou veškeré informace o masakru na Náměstí nebeského klidu blokovány.

Co nasazení vojenských složek předcházelo? Proč se čínské vedení rozhodlo protesty potlačit? Jak se s odkazem protestů a jejich následného násilného potlačení současná Čína vyrovnává? Jsou podobné masové protesty v ČLR dnes vůbec možné? A je vůbec nějaká šance v současné době na demokratizační hnutí navázat?

Debatovat bude sinolog Martin Hála, Sinopsis, sinoložka Olga Lomová, FF UK, a novinář a dlouhodobý zpravodaj v Číně Tomáš Etzler.

Moderuje Kateřina Procházková. Úvodní slovo pronese Erik Black, kulturní atašé Velvyslanectví USA, který v minulosti působil na Velvyslanectví USA v Pekingu.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci se Sinopsis a Velvyslanectvím USA v Praze.

Evropští básníci naživo

Evropští básníci naživo

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. červen 2019, 19:00 – 21:00

Mluvím tvou řečí – tradiční čtení českých, německých, slovenských a slovinských básníků v rámci festivalu Stranou – evropští básníci naživo.

Hosté: Alja Adam, Axel Dietsch, Miloš Doležal, Markéta Hejná, Rudolf Jurolek, Nina Kremžar, Jiří Macháček, Michal Maršálek, Marie Steinerová a Maja Vidmar.

Hudba: Lana Petrovič, Marie Puttnerová & Martin Novák

Večerem provázejí Lenka a Peter Kuharovi.   

Knihovna VH na Knihexu aneb Když Škrábalovi zvlčí kaňky

Knihovna VH na Knihexu aneb Když Škrábalovi zvlčí kaňky

  • Kde: Kasárna Karlín, Praha 8
  • Kdy: 8. červen 2019, 10:00 – 20:00

I letos můžete stánek Knihovny Václava Havla potkat na knižním jarmarku všech malých nakladatelů.

Těšit se můžete také na animační dílnu pro malé i velké s knížkou Huga Vavrečky Pohádka o králi Škrábalovi čili Ivanovi Krasopisci

Technikou ruční stop-motion animace si zájemci budou moci vyzkoušet hru s kaňkou a její přerod do fantaskní zvířecí podoby. Workshop povede Jitka Petrášová.

Pražská muzejní noc

Pražská muzejní noc

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. červen 2019, 19:00 – 00:00

Připravili jsme pro vás výběr z exkluzivního, dosud nepublikovaného rozhovoru někdejší polské opoziční aktivistky, pozdější absolventky pražské FAMU a režisérky Krystyny Krauze s Václavem Havlem, natočeného jen několik dní po jeho propuštění z vězení v květnu 1989.

Především pro žáky a studenty máme krátké youtuberské lekce k vybraným událostem roku 1989 a kromě stálé výstavy Havel v kostce nabídneme i návrhy pro novou připomínku Václava Havla na pražském letišti.

Začínáme vždy v celou a v půl filmovou projekcí.

Debata s Respektem: Podporuje stát dostatečně rodiče malých dětí?

Debata s Respektem: Podporuje stát dostatečně rodiče malých dětí?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. červen 2019, 19:00 – 21:00

V souvislosti s aktuálně debatovaným zvýšením rodičovského příspěvku se znovu otevřela otázka, jak – a zda dostatečně – český stát podporuje rodiče. Tedy zejména matky, protože péče o děti je v Česku stále především ženskou záležitostí. Proč je stále málo míst ve školkách? Proč zaměstnavatelé nabízejí málo částečných úvazků?

Hosté: Filip Pertold, ekonom CERGE-EI  Šárka Homfray, právnička Českomoravské konfederace odborových svazů Pavlína Kalousová, předsedkyně organizace Byznys pro společnost 

Debatu moderuje Silvie Lauder.

Střední třída na křižovatce

Střední třída na křižovatce

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. červen 2019, 19:00 – 21:00

Komentovaná prezentace a debata nad exkluzivním sociologickým výzkumem institutu TOPAZ, jenž byl realizován s podporou Konrad Adenauer Stiftung a Wilfried Martens Centre for European Studies.

Průzkum byl zaměřen na střední třídu – zkoumal, jak ovlivnila květnové volby a zda je vůbec možné bavit se o střední třídě jako jedné homogenní skupině obyvatel.

Výsledky výzkumu mohou osvětlit postoje střední třídy k EU a její vliv na evropské otázky, mj. v kontextu právě proběhlých voleb do Evropského parlamentu, a napoví, jak vést dále komunikaci o evropských otázkách.

Hosté: Tomáš Dvořák, politický sociolog, FSV UK, Jakub Charvát, politolog a expert na volební marketing, Markéta Pekarová Adamová, poslankyně PS PČR, Eoin Drea, vedoucí výzkumný pracovník Martens Centre, a Jaroslav Poláček, analytik institutu TOPAZ.

Debatou bude provázet Petr Honzejk, novinář a komentátor Hospodářských novin.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s institutem TOPAZ.

Obraz migrace a integrace v polarizované společnosti – kde nyní stojíme?

Obraz migrace a integrace v polarizované společnosti – kde nyní stojíme?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. červen 2019, 17:00 – 19:00

Veřejná debata a představení publikace Phantom Menace: The Politics and Policies of Migration in Central Europe (2018), vydané Nadací Heinricha Bölla.

Od roku 2015, kdy vyvrcholila uprchlická krize, se migrace stala klíčovým předmětem společenského zájmu a politických diskusí. Stala se tématem, které hluboce rozděluje společnost, vyvolává v mnoha lidech strach, ovlivňuje politické dění a volební kampaně i výsledky, a které také výrazně otřáslo jednotou Evropské unie. V posledních dvou letech nicméně počet žadatelů o azyl v EU klesl téměř na úroveň před krizí a téma tak pomalu ustupuje do pozadí. Nedostatek pracovní síly a malá nezaměstnanost však v České republice vedou k rychle vzrůstajícímu počtu zahraničních pracovníků, jejichž integrace přináší nové výzvy pro naši společnost.

Jak se tyto změny projevují v současné diskusi o migraci? Jaký obraz o ní nám nyní média poskytují, co to pro naši společnost znamená a jak to ovlivňuje migrační a integrační politiku naší země? Jak téma figurovalo v kampani před volbami do Evropského parlamentu, které se konají na konci května?

O těchto a dalších otázkách budou diskutovat Radha Sarma Hegde – vědkyně oblasti médií, kultury a komunikace z NYU, Grigorij Mesežnikov – ředitel slovenské organizace Institut pro veřejné otázky a editor publikace Phantom Menace: The Politics and Policies of Migration in Central Europe, která bude v rámci debaty představena, Eva Valentová ze Sdružení pro integraci a migraci, která je autorkou jedné z kapitol, a Adéla Jurečková z Člověka v tísni, jež představí jejich současný výzkum mediálního obrazu migrace v ČR.

Diskusi bude moderovat Daniela Vrbová z ČRo Plus, která byla dlouholetou redaktorkou pořadu Zaostřeno na cizince. 

Debata je pořádána Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty v ČR ve spolupráci s pražskou kanceláří Heinrich-Böll-Stiftung.

Hana Lamková: Hledání domova

Hana Lamková: Hledání domova

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. červen 2019, 17:00 – 19:00

Pohnutá životní pouť manželů Ady a Jiřího Krupičkových trvala bezmála sto let a byla neobyčejně barvitá. Vedla napříč bouřlivým 20. stoletím přes jižní přímoří tehdejšího Rakouska-Uherska do Prahy, Brna, Posázaví, z jáchymovského a dalších komunistických koncentráků až do kanadského Edmontonu. Jiří, filolog a přírodovědec, byl středoškolským učitelem, muklem, spisovatelem, vědcem a ke konci života se dočkal mnoha ocenění. Jeho knihu Renesance rozumu kdysi zvolil Václav Havel jako knihu roku. Ada, ač prožila téměř celý život v domácnosti, neměla život o nic všednější a hledání domova, pro mnohé ve 20. století tak typické, je provázelo celý život. Knihu napsala Hana Lamková, rodinná přítelkyně Ady a Jiřího, jež měla dle vlastních slov s nimi „společné století“.

Křtu knihy Hledání domova bude přítomna Irena Blodgett, jediná (mimo vnuky a pravnuky již narozenými v Kanadě) dosud žijící z rodiny, jejíž osudy jsou popsány v knize.

Ukázky přečte autorka Hana Lamková, knihu pokřtí Jiří Grygar.

Setkání moderuje Irena Tatíčková.  

Václav Havel: Audience

Václav Havel: Audience

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 17. červen 2019, 19:00 – 21:00

Legendární „vaňkovka“ v originálním provedení Divadla na tahu. Hrají Karel Beseda a Radek Bár, režie Andrej Krob, hudební doprovod Obří broskev.

Doba je podivná, vše je naruby. Zakázaný spisovatel Ferdinand Vaněk si vydělává na živobytí v pivovaře koulením sudů. Jeho nadřízený sládek si neumí poradit s ošemetným úkolem „shora“… Pivní souboj principů a jasných životních postojů s léty propracovaným systémem, jak principy obcházet a přežívat bez zbytečných zásad a názorů odhaluje zrůdný systém, který křiví charaktery a potlačuje svobodu jednotlivce.

Divadelní jednoaktovka Audience (1975) byla původně napsána pro pobavení autorových přátel na Hrádečku. Navzdory tomu byla záhy hrána v mnoha zahraničních divadlech.

Několik vět – letáky, demonstrace a petice v roce 1989

Několik vět – letáky, demonstrace a petice v roce 1989

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. červen 2019, 19:00 – 21:00

Tématem debaty, která se koná u příležitosti 30. výročí petice Několik vět, budou veřejné akce proti komunistickému režimu na konci osmdesátých let.

Diskutovat budou tehdejší představitelé opozičního hnutí Hana Marvanová (Nezávislé mírové sdružení – Iniciativa za demilitarizaci společnosti), Petr Placák (České děti) a Alexandr Vondra (Charta 77).

Moderuje historik Petr Blažek.  

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů.

Večer feministické poezie – Šepoty luny

Večer feministické poezie – Šepoty luny

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. červen 2019, 19:00 – 21:00

Z 22 zpěvů poemy výrazného českého feministy Mirka Vodrážky Šepoty luny bude číst herečka Bára Hrzánová. A s autorem poemy bude hovořit na feministická témata: Proč komunistický režim, ale i disent nepřál feminismu? Proč se české ženy bojí navazovat na politické poselství Milady Horákové? Jak se prosazuje mýtus ženské krásy v herectví? Proč vzrůstá násilí na ženách a v čem je jeho nebezpečí? Kolik existuje pohlaví?

Mirek Vodrážka představuje slovy filozofa Miroslava Petříčka zcela ojedinělý hlas v českém myšlení: jeho perspektiva je vždy osobní, nikoli však „subjektivní“, protože je založena na široké znalosti odborných textů z mnoha oborů (filozofie, sociologie, historie, teorie kontrakultury a dalších) a na intenzivní práci s prameny. To dokládá i jeho kniha Rozumí české ženy vlastní historii?, která skrze příběh Milady Horákové (a dalších žen, které se staly obětí totalitního režimu) reflektuje západní a český feminismus.

Hudební doprovod: klávesy Mirek Vodrážka a soprán Helena Zaoralová

Uncovering Belarus

Uncovering Belarus

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. červen 2019, 19:00 – 21:00

Over the last 10 to 15 years Belarus has defied the stereotypes to become a hotbed of creativity and innovation with a booming IT sector, vibrant artistic and cultural scenes and an increasingly inventive independent media and civil society. This is a side of the country far removed from the "Europe’s Last Dictatorship" tropes we’ve become so accustomed to. Join our panel as they offer a window into this new and exciting Belarus.

Panel:
Yanina Karalevich-Kartel, Belarusian activist and co-founder of citydog.by and its sister platforms “Grassroots” and “Kak eto lyubit’”.
Artiom Kontsevoi, founder of www.dev.by, the hub for all things IT in Belarus.
Anna Loktionova, culture manager, co-founder of the DOTYK queer festival, director of space Canteen_XYZ in Minsk (2016-2018)

Moderator: Marina Puzdrova, Executive Director Civic Belarus

The debate will be held in English.

Jak zpovídat politiky?

Jak zpovídat politiky?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. červen 2019, 19:00 – 21:00

Ve veřejném prostoru je stále obtížnější prokázat pravdu. Jaký podíl na tom mají média samotná, jaký konzumenti médií a politici? Jak pracovat s falešnými zprávami a dezinformacemi? Co dělat, když jsou podložená fakta označována za účelovou kampaň? Jak z politiků dostat to, co si opravdu myslí?

Debaty se účastní přední čeští moderátoři, kteří tváří v tvář politikům tyto situace zažívají pravidelně: Světlana Witowská, Jindřich Šídlo a Emma Smetana.

Moderují Jakub Čaloun, předseda spolku Mladá Politika, a Jan Švenda, místopředseda spolku Mladá Politika.

Komančové v Knihovně Václava Havla

Komančové v Knihovně Václava Havla

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. červen 2019, 19:00 – 21:00

Říše letního měsíce amerického spisovatele S. C. Gwynna je strhujícím vylíčením vzestupu a zničení Komančů, nejmocnějšího indiánského kmene v dějinách. Dotýká se éry španělské nadvlády v Novém světě, americké občanské války, masové likvidace bizoních stád a rozvoje železnice v USA. Znovu nastoluje kruté otázky kolonialismu a genocidy, nevyhýbá se však ani popisům brutality původních obyvatel, kteří tentokrát vskutku nejsou líčeni v oparu politické korektnosti či dokonce kýče. Právě Komančové se proslavili nedostižným jezdeckým i válečným uměním a legendární bojovností, zastavili rozpínání španělského impéria z Mexika i francouzských kolonistů z Louisiany. Nedokázali však vzdorovat dobře organizovaným a moderně vyzbrojeným anglosaským osadníkům.

Kniha, na domácí půdě hojně recenzovaná a bouřlivě přijatá americkou veřejností, nabízí napínavé vyprávění o souboji vládců Velkých plání s dobyvačnou bílou civilizací a objektivní historický přístup k tomuto složitému a citlivému tématu.   

Debatovat budou Milan Gelnar, ředitel nakl. Argo, Miroslav Černý z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity, Martin Svoboda, redaktor a překladatel (Pynchon, Bukowský, McCarthy ad.) a etnolog a spisovatel Mnislav Zelený – Atapana.

Moderuje a ukázky z knihy čte Jáchym Topol.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70807 záznamů celkově
  • 27736 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8260 knih
  • 40591 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury