Menu Prohledat web KVH EN

Cítím-li se být Evropanem, neznamená to přece, že přestávám být Čechem. Je tomu právě naopak. Jakožto Čech, jsem i Evropanem. Poněkud poeticky říkávám, že Evropa je vlast našich vlastí. Václav Havel, Projev v Evropském parlamentu, 11/11/2009

Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Nepřehlédněte  12/08/19

Od středy 14. srpna do čtvrtka 21. srpna budeme mít z technických důvodů zavřeno. A to i náš e-shop. Děkujeme Vám za pochopení.

Ilustrace

Léto v Knihovně Václava Havla  17/07/19

Vážení přátelé, naše expozice i obchod budou v čase prázdnin (1. července až 31. srpna) otevřeny v pondělí až pátek od 11.00 do 16.00 hodin. Archiv Knihovny Václava Havla je Vám přístupný po předchozí domluvě.

Ilustrace

Olga Havlová 86  11/07/19

Dnes, 11. července, uplyne osmdesát šest let od narození Olgy Havlové (1933–1996), výjimečné ženy, první dámy a zakladatelky Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.

Ilustrace

Václav Havel v Avignonu  09/07/19

I letos bude na mezinárodním divadelním festivalu v Avignonu představena hra La terre d’Havel o Václavu Havlovi od divadelního spolku Terre Contraire. Hra vznikla v roce 50. výročí pražského jara a byla s velkým úspěchem prezentována na podzim roku 2018 v Českém centru Paříž. Více informací zde.

Program na Listopad 2018<>

Daniel Kroupa: Masaryk – Patočka – Havel

Daniel Kroupa: Masaryk – Patočka – Havel

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 1. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Kniha vysokoškolského učitele, politika, filosofa a signatáře Charty 77 Daniela Kroupy je věnovaná filosofii českých myslitelů. Hlavním společným rysem jejich filosofie je vybízení k činu. Masaryk, Patočka i Havel chápali politiku jako činnost založenou na mravním základě a hledali nový duchovní rozměr života moderního člověka, který nenachází oporu ani v metafyzice, ani v tradiční podobě náboženství. Jejich hledání může být inspirativní i pro současné myšlení, pro řešení soudobých politických problémů, otázku uspořádání Evropy, vztahu k násilí, válce a revoluci… především však je povzbuzením a ospravedlněním osobní angažovanosti i v situacích, které nejsou takovým projevům nakloněny.

Knihu Masaryk – Patočka – Havel uvádějí Jiří Chotaš (Filosofický ústav AV ČR, FF UJEP) a Rudolf Kardoš (UJEP).

Debatu s autorem povedou Tomáš Halík a Martin C. Putna.

Psí vojáci: Hudba na plátně

Psí vojáci: Hudba na plátně

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 3. listopad 2018, 12:00 – 4. listopad 2018, 17:00

Hudba na plátně se přesně po roce vrací do Knihovny Václava Havla. Přijďte si během prvního listopadového víkendu prohlédnout osm obrazů autorky Sáry Svobodové inspirované písněmi a texty Filipa Topola a Psích vojáku a komorně oslavte 39. výročí jejich prvního oficiálního koncertu, který proběhl 3. listopadu 1979 na Pražských jazzových dnech.

Věra Jirousová: Tweety 1956–1963

Věra Jirousová: Tweety 1956–1963

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. listopad 2018, 17:00 – 19:00

Druhá půlka padesátých let. Stalin před nedávnem zemřel. Skrz Libeň projíždí vlak. V dělnické periferii Prahy stále žijí a pracují dělníci. Za jedním rozsvíceným oknem pozoruje okolní svět malá školačka. Co se jí dnes přihodilo a co ji čeká zítra? Říkají o ní, že je epes krotitelka tygrů...

Tobiáš Jirous a autor originálních ilustrací Matěj Lipavský uvedou knihu Věry Jirousové z dob, kdy se tak ještě nejmenovala. Nečekaně objevené deníky z padesátých let ukazují formující se osobnost, která později svým postojem ovlivnila druhé. Na povrch se tak vynořil text z opravdu hlubokého podzemí, které předcházelo undergroundu.

Ztraceni v překladu III: Bez redakce to nejde!

Ztraceni v překladu III: Bez redakce to nejde!

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 5. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Díváte se do tiráže knih? Je vám jasné, co dělá odpovědný redaktor, co editor, co korektor? Neplete se to dnes? Nezaměňují někteří nakladatelé redakci za korekturu? Vědí vůbec dnešní redaktoři, v čem spočívá jejich úloha? A vědí překladatelé, co mají a mohou od redaktora chtít? Jaké jsou nebo by měly být kompetence a odpovědnost těch, kdo se podílejí na vzniku překladové knihy? Kdo má odpovědnost za konečný text?

O procesu vzniku překladové knihy od koupě autorských práv po prodej v knihkupectví se bude mluvit na besedě redaktorů a nakladatelů, tentokrát se zaměřením na vztah překladatel – redaktor – nakladatel.

Besedy se účastní Jan Zelenka, anglista a bývalý redaktor nakladatelství Odeon, Jitka Jindřišková, nordistka a redaktorka, Petr Eliáš, anglista a šéfredaktor nakladatelství Albatros Media, a Filip Tomáš, bohemista a nakladatel (Akropolis).

Moderovat bude hispanistka, překladatelka a redaktorka v jedné osobě Anežka Charvátová.

Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla pořádá Obec překladatelů.

Café Republika: Ztráty a nálezy po roce 1918 – Zemská šlechta

Café Republika: Ztráty a nálezy po roce 1918 – Zemská šlechta

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 6. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Vznik Československé republiky před sto lety neprovázelo jen vlastenecké nadšení, ale také obavy z budoucnosti. Národnostní menšiny, katolická církev, šlechta a mnozí další stáli před rozhodnutím, co teď. V nejistotě, jak se k nim nová republika zachová, si ale také museli položit otázku, jak se k novému státu zachovají oni.

Hosté: František Kinský a Wolfgang Czernin, zástupci dvou generací potomků šlechtických rodů, a Zdeněk Hazdra, historik a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Moderuje Renata Kalenská.

Debatní cyklus ke stému výročí založení Československa společně připravily pro sezónu 2018/2019 Knihovna Václava Havla a Divadlo Husa na provázku. Debaty se konají s měsíční periodicitou paralelně v Praze a v Brně.

Jiří Gruša – literát a politik

Jiří Gruša – literát a politik

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 9. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Večer k nedožitým osmdesátým narozeninám Jiřího Gruši.

Sedm let po odchodu Jiřího Gruši přineslo nové výzvy: sílící napětí ve společnosti ve vztahu ke globalizaci, a tedy i ke konceptu Evropské unie, nedůvěru k dosavadním představitelům, a její cílené zneužití za pomoci nových médií. Obstojí Grušova vize Česka a Evropy, jak ji představoval jako středoevropský diplomat a spisovatel? Má v dnešní době místo jeho literární program realismu jako výběru z reality, zakotveného integritou tvůrce?

O těchto a dalších otázkách budou diskutovat spisovatelé Eda Kriseová, Karel Hvížďala a Jaromír Typlt a Grušův nástupce na místě velvyslance v Rakousku Jan Sechter.

Texty Jiřího Gruši bude číst Josef Guruncz.

Večerem bude provázet editor Díla Jiřího Gruši Dalibor Dobiáš z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Ivana Ryčlová: Zvolili svobodu

Ivana Ryčlová: Zvolili svobodu

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. listopad 2018, 17:00 – 19:00

Literární historička Ivana Ryčlová mapuje ve své poslední knize Zvolili svobodu osudy tvůrců ruské kultury 20. století, kteří vyjadřovali nesouhlas se sovětsko-orwellovskou skutečností, v níž žili.

Šalamov, Solženicyn, Galič, Siňavskij, Ratušinská a mnozí další… přičemž do složitých životních cest osobností, s nimiž autorka čtenáře seznamuje, se různou měrou promítly jejich odmítavé postoje k okupaci Československa sovětskými vojsky v roce 1968. Tragickým se stal osud Anatolije Marčenka, jenž pro své nekompromisní postoje – mj. mediální vystoupení na obranu svobody naší země – strávil většinu života v gulagu, kde za nevyjasněných okolností v polovině osmdesátých let zemřel.

O knize vydané Centrem pro studium demokracie a kultury promluví spisovatel Milan Uhde, diskusi za účasti autorky povede Ondřej Černý, generální ředitel Českých center.

Andrij Ljubka: Tvůj pohled, Čio Čio San

Andrij Ljubka: Tvůj pohled, Čio Čio San

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 12. listopad 2018, 20:00 – 22:00

Andrij Ljubka je ukrajinský spisovatel, básník, esejista a překladatel, jeden z nejznámějších autorů mladé generace. V roce 2017 za svou knihu Saudade obdržel cenu Jurija Ševeljova. Jeho básně vyšly i v českém časopise Psí víno. Jeho nový román Tvůj pohled, Čio Čio San je psychologický thriller o současném životě na Ukrajině… kde nic neprobíhá beztrestně a kde se šťastné i kruté skutky minulosti odrážejí v životě budoucích generací.

Román představí autor. Moderuje Rostislav Prokopjuk.

Tlumočení do češtiny zajištěno.

Debata s Respektem: Máme dál zůstávat v Afghánistánu?

Debata s Respektem: Máme dál zůstávat v Afghánistánu?

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 13. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Máme dál zůstávat v Afghánistánu, jaký to dává smysl, a nenastal již čas obratu? 

Debata týdeníku Respekt mimo jiné o západním spojenectví, hrdinství a obecněji o zahraničním působení české armády. A také o tom, jak hodně může armáda do těchto debat promlouvat. 

Účast potvrdili: Petr Pavel, výsadkář Ivo Zelinka a František Šulc

Moderuje Ondřej Kundra.

Neboj se vrátit domů

Neboj se vrátit domů

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 14. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Co se stane, pokud pacientovi o jeho zdravotním stavu lžeme? Má vážná choroba nějaký smysl? A proč umírající nezabíjet, jak si přejí zastánci eutanázie, ale respektovat jejich život až do přirozeného konce?

Nejen o těchto věcech hovoří v knize rozhovorů Neboj se vrátit domů zakladatelka hospicového hnutí v České republice Marie Svatošová. Rozhovor s ní vede spisovatel a novinář Aleš Palán. Knižní novinka vyšla v nakladatelství Kalich v rámci podzimního Velkého knižního čtvrtka. 

Právě Svatošová před lety přišla s myšlenkami hospicové paliativní péče. Byla to ona, kdo iniciovala vznik prvního českého hospicu. A je to stále ona, kdo neúnavně jezdí po republice s hospicovými přednáškami a je rádkyní hospicům nově vznikajícím. Marie Svatošová v knize mluví také o své rodině, studiu medicíny, vlivu, jenž na ni měl páter Ladislav Kubíček či o svém trapistickém fan clubu. 

V mnoha hospicích najdeme citát: Našim cílem je naplnit dny životem, nikoliv život dny.“ Autorka tohoto výroku Marie Svatošová dokázala životem naplnit celý svůj život. A nejen životem, také smyslem a neokázalou službou.

Na otázky čtenářů budou v KVH odpovídat MUDr. Marie Svatošová i Aleš Palán.

Videozáznam z večera zde.

Kinematograf: Jan Palach

Kinematograf: Jan Palach

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 15. listopad 2018, 18:00 – 20:00

Odmítnutí zla tichým protestem

Filmový večer s hostem.

Film Jan Palach (2018, 124 min.) přiblíží poslední měsíce studenta, který položil svůj život za to, aby hlasitě promluvil do života odevzdaného Československa. Nesmířil se s nesvobodou, a dvacet let poté vyústil jeho čin ve svobodu nás všech.

Hostem druhé části večera bude historik Jakub Jareš a představitel hlavní role Viktor Zavadil, který „Palachovýma očima“ sledoval měnící se atmosféru ve společnosti a ztvárnil jeho uvažování i rozhodování.

Závěrečný večer na téma Slavní evangelíci: Masaryk, Horáková, Palach u příležitosti 100. výročí Českobratrské církve evangelické moderuje redaktorka publicistiky Českého rozhlasu Magdaléna Trusinová.

Noc divadel 2018 – Moc bezmocných

Noc divadel 2018 – Moc bezmocných

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 17. listopad 2018, 19:00 – 24:00

V letošním roce padl termín Noci divadel na den 29. výročí 17. listopadu 1989. Proto se velice hodí propojit téma historického zvratu, společenské změny, téma revoluce s divadlem. V osobnosti Václava Havla se tato dvě témata propojují – úspěšný dramatik a esejista, zároveň bojovník za lidská práva a první prezident demokratického Československa.

V Knihovně Václava Havla proběhou 17. listopadu dvě simultánní akce:

► 19.00 Moc bezmocných – Divadlo Feste Brno
Režie – Jiří Honzírek

Experimentální inscenace se neodehrává v divadelních budovách, nýbrž ve veřejném prostoru měst. Vzniká vždy nová, původní verze, která pracuje s charakterem veřejného prostoru daného místa.

Bude to zvláštní procházka! „Putovní“ divadelní a hudební performance na téma textů Václava Havla Moc bezmocných, Dopisy Olze a monologů z jeho her, která proběhne během procházky z Ostrovní ulice, přes Národní třídu a Obývák Václava Havla na nábřeží a k restauraci Vltava na náplavce u řeky a zpět kolem domu U dvou tisíc, kde Václav Havel bydlel. 

Po návratu do Knihovny VH se můžete těšit na Trenažér revoluce s použitím knihy Zrychlený tep dějin od Vladimíra Hanzela.

► 19.30 Od divadla k moci

Hostům, kteří procházku nestihnou, nabídne archiv Knihovny Václava Havla dokumentární film česko-francouzského režiséra Karla Prokopa Od divadla k moci. Snímek mapuje cestu kulisáka, dramaturga a začínajícího autora z pražského divadélka Na zábradlí do čela nové demokratické republiky. Vznikl těsně po sametové revoluci a přináší dnes již unikátní záběry, rozhovory a ukázky z inscenací her Václava Havla v podání předních francouzských umělců. 

Noc divadel, mezinárodní projekt European Theatre Night v České republice, koordinuje Institut umění – Divadelní ústav (IDU) v Praze. Cílem je prezentovat divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě.

Kdyby smutek dýmal

Kdyby smutek dýmal

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 19. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Okupace Československa očima finské básnířky Eevy-Liisy Mannerové.

Úzkost, beznaděj, příchod barbarů, obláčky po střelivu. Vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 šokoval celý svět a dostalo se mu odezvy i v zahraniční beletrii. V intenzivní lyrické podobě se k tragickým událostem vyjádřila významná finská modernistická básnířka Eeva-Liisa Mannerová sbírkou Kdyby smutek dýmal (Jos suru savuaisi, 1968). Dedikovala ji svému příteli Václavu Havlovi, jehož dramata v šedesátých letech překládala do finštiny a o jehož osudu k ní v prvních dnech okupace doléhaly jen kusé neověřené zprávy.

O kontextu vzniku sbírky a jejím ohlasu ve Finsku, jedinečném vztahu Eevy-Liisy Mannerové k české a slovenské kultuře a finských politických, společenských i kulturních reakcích na okupaci Československa pohovoří překladatel Michal Švec a historička Barbora Skálová. Besedu doplní čtení ze sbírky Kdyby smutek dýmal, jejíž texty po padesáti letech od svého vydání zazní v češtině vůbec poprvé.

V rámci večera bude také uveden český překlad románu V domě básnířky, v němž autorka Helena Sinervo poetickou formou zpracovala životní osudy Eevy-Liisy Mannerové.

Akci pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Finským velvyslanectvím v Praze v rámci celoročního projektu Skandinávského domu „Severská literatura v srdci Evropy 2018“, který podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.

Drahá mama / Dear Alice

Drahá mama / Dear Alice

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 20. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Scénické čtení z dopisů dvou výjimečných žen Charlotty a Alice Masarykových z doby, kdy byla dcera Alice vězněna ve Vídni v letech 1915–1916. Obsah dopisů je svědectvím obdivuhodné mravní síly obou žen v době, kdy celá rodina T. G. Masaryka procházela nelehkým obdobím. I pro dnešní dobu představuje jejich statečný postoj povzbuzující poselství.

Dramaturgická příprava pořadu byla inspirována stejnojmennou knihou sestavenou D. Hájkovou a J. Soukupem (vydal Masarykův ústav AV ČR, 2001).

Účinkují: Daniela Kolářová a Marie Málková, dramaturgie: Lucie Němečková, režie: Zuzana Burianová

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s festivalem Americké jaro.

Večery s polskými reportéry: Volyň – polská a česká paměť

Večery s polskými reportéry: Volyň – polská a česká paměť

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 21. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Stejné místo, jiné vzpomínky? Češi a Poláci, ale také Ukrajinci nebo Židé byli ve volyňských vesnicích sousedy. Malebná a úrodná krajina se ale stala v první polovině 20. století dějištěm krvavých bojů, přesunů hranic i obyvatel.

Když jedni zabíjejí, druzí přicházejí s pomocí, zní motto knihy polského reportéra Witolda Szabłowského Spravedliví zrádci (Pant 2018, překlad Michala Benešová), v níž se autor vydal po stopách tzv. volyňského masakru, etnické čistky polských obyvatel na Ukrajině v letech 1943–44. Hovořil také s pastorem Janem Jelínkem, který na své faře za druhé světové války ukrýval všechny pronásledované. Jak se liší polské a české vzpomínky na Volyň?

S polským novinářem bude hovořit básník a překladatel Josef Mlejnek, autor knihy Volyň tam v dáli (CDK 2015), jehož předci žili na Volyni, a malíř Rostislav Zárybnický, který se narodil v roce 1936 ve Sklíni a v roce 1947 byl spolu se svou rodinou repatriován do Československa. 

Debata je součástí diskusního cyklu Polského institutu v Praze a Knihovny Václava Havla, který představuje současné polské reportéry.

Večer se koná v českém a polském jazyce, simultánní tlumočení zajištěno.

Nízkouhlíková revoluce: Budoucnost zelené energie

Nízkouhlíková revoluce: Budoucnost zelené energie

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 22. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Nízkouhlíková ekonomika je součástí energetické politiky a tím i politiky udržitelného rozvoje. Je reakcí na klimatické změny a pomáhá odpovědně a dlouhodobě zachovat kvalitu života pro nás i budoucí generace. Zahrnuje oblasti udržitelné dopravy a mobility a inteligentních systémů distribuce, skladování a přenosu energie. Nízkouhlíková ekonomika je úsporná a sociálně inkluzivní. Vyžaduje celospolečenské vize, spolupráci s průmyslem, investice do vědy a výzkumu a propojení společnosti, občanů, průmyslu, výzkumu, politiky a veřejné správy.

Jak vypadá debata v České republice, kde jsou naše silné stránky, kde naše slabiny a jaké ponaučení si můžeme vzít ze zahraničí, to budou témata naší diskuse.

Hosté: Luděk Niedermayer, europoslanec; Martin Hausenblas, autor projektu Liftago, podnikatel a filantrop, Christina Bache, výzkumná pracovnice Martens Centre v Bruselu, a Eva Palacková, politická poradkyně Evropské lidové strany.

Moderuje Lucie Tungul, politoložka a analytička, TOPAZ.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s politickým institutem TOPAZ.

Simon Mawer: Pražské jaro

Simon Mawer: Pražské jaro

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 23. listopad 2018, 18:00 – 20:00

Simon Mawer, autor bestselleru Skleněný pokoj, se vrací do Československa. Svou novelu Pražské jaro zasazuje do bouřlivých šedesátých let.

Pražské jaro a studená válka, Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“, československá mládež, která je plná nadějí a nových myšlenek. Za železnou oponou se v této chvíli nic nezdá být nemožným. Avšak obří kola politiky se dál točí v pozadí, sovětský vůdce Leonid Brežněv vyvíjí nátlak a Rudá armáda se shromažďuje na hranicích...

Hosté večera: Simon Mawer, Kateřina Kadlecová a Lukáš Novák

Moderuje Petr Vizina.

Ivan Martin Jirous – Mága

Ivan Martin Jirous – Mága

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 26. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Křest knihy Mága a projekt digitalizace Jirousova díla.

Ústředním tématem Mágy je básník Ivan Martin Jirous. Kniha je neobvyklou kombinací deníkových zápisků Jirousovy dcery Františky Jirousové a její kamarádky Jany Bauerové. Jirousovi říkají Mága, podle jeho přezdívky Magor, a zaznamenávají události let 1997–2011 z Prostředního Vydří, z Prahy a Staré Říše.

Deníky zachycují některé momenty Jirousova života, které se jinému médiu uchovat nepodařilo, například Jirousův vztah ke zvířatům nebo jeho dojetí nad hudbou. Záznamy ukazují Jirouse z devadesátých let v jiném světle, než jak ho tehdy veřejnost často vnímala – jako opilce a provokatéra. Knihu uvedeme za přítomnosti obou autorek.

Ve druhé části večera pak představíme projekt Městské knihovny v Praze, která postupně vydá všechna básnická díla Ivana Martina Jirouse jako e-knihy. O plánech a výhledech bude za MK hovořit Richard Olehla.

Večerem provází Aleš Palán.

Kdy to praskne? Zítra to spustíme!

Kdy to praskne? Zítra to spustíme!

 • Kde: Divadlo v Dlouhé, Dlouhá 39, Praha 1
 • Kdy: 27. listopad 2018, 12:00 – 16:00

Kde? V Teplicích, v Liberci, v Praze… ve všech krajích republiky.

Hra Václava Havla Zítra to spustíme je věnována Aloisi Rašínovi a dramatickým událostem noci z 27. na 28. října 1918, jež předcházely vyhlášení samostatnosti republiky.

Na výzvu Knihovny Václava Havla, aby si studenti a žáci připomněli stoleté výročí vzniku Československa inscenováním hry Zítra to spustíme, reagovaly desítky škol. Představení, která připraví a zahrají ve své obci nebo městě, pro nás natočí. Projekt vyvrcholí závěrečným divadelním happeningem v pražském Divadle v Dlouhé, kde se setkají tvůrci nejlepších školních inscenací.

Projekt je realizován s podporou Ministerstva Kultury ČR v rámci iniciativy Společné století.

Boris Chersonskij: Rodinný archiv. Zmizelá východní Evropa

Boris Chersonskij: Rodinný archiv. Zmizelá východní Evropa

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 28. listopad 2018, 19:00 – 21:00

Ukrajinský básník, publicista a lékař Boris Chersonskij, žijící v Oděse, uvede první český překlad svého románu ve verších Rodinný archiv.

Vychází v něm z historie svého slovansko-židovského rodu. Děj románu se odehrává v průběhu celého dvacátého století, převážně na území střední a východní Evropy. Najdeme zde nejen Oděsu, Lvov či Karlovy Vary, ale i Kolymu, Jeruzalém či Brooklyn. 

Autor s odstupem střízlivého pozorovatele a pečlivého dokumentaristy popisuje příběhy čtyř generací příslušníků vlastní – kdysi velmi rozvětvené – rodiny na pozadí dramatických dějinných zvratů a katastrof dvacátého století: od první světové války přes bolševickou revoluci, léta Stalinova teroru, druhou světovou válku a holokaust, až po období poválečné totality. Čtenář si skládá celkový obraz doby pomocí popisek fotografovaných osob, jejich zevnějšku a atributů, i ze zdánlivě nepodstatných detailů prostředí. Z těchto útržků postupně proniká pod povrch dění, do tragických osudů rodiny, do zmizelého světa východoevropského židovství, ale i ortodoxního křesťanství jako étosu pod povrchem sovětské reality. 

Diskuse se zúčastní také překladatelka knihy Džamila Stehlíková a básnířka Ljudmyla Chersonská, autorka koláží k Rodinnému archivu.

Překlad do češtiny zajištěn.

Josef Topol: Sezóny srdce (Collage in adagio)

Josef Topol: Sezóny srdce (Collage in adagio)

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 29. listopad 2018, 17:00 – 19:00

Rozhovor Karla Hvížďaly s Josefem Topolem vznikal v letech 2003–2005. Doplněn je korespondencí dramatikových prarodičů, rodičů i jeho vlastní, deníkovými záznamy, dobovými dokumenty a více než stovkou unikátních fotografií.

Knihu přivítá Marie Tomášová, o Topolově díle budou hovořit Milan Uhde a Lenka Jungmannová. 

O knize promluví Karel Hvížďala. Ukázky z knihy přečte autorova vnučka Marie Topolová.

Slovem provede Jan Šulc.

Vzpomínka na Natálii Gorbaněvskou

Vzpomínka na Natálii Gorbaněvskou

 • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
 • Kdy: 29. listopad 2018, 20:00 – 22:00

U nás ji známe nejvíce jako jednu z osmi statečných, kteří vyšli 25. srpna 1968 na Rudé náměstí, aby protestovali proti okupaci Československa. Díky fragmentům jejího básnického díla, které byly dosud přeloženy, zná české publikum i něco málo z její poezie.

Od smrti Natálie Gorbaněvské uplynulo pět let. Tento večer je věnován jí a všem, kdo na ni chtějí společně zavzpomínat. Připomeneme si Natálii Gorbaněvskou jako básnířku – její básně zazní v originále i českých překladech, ale i jako publicistku nebo překladatelku. 

Takovou, jakou si ji pamatujeme z jejích několika posledních návštěv v Praze, ji uvidíme v dokumentárním filmu Ksenie a Kirilla Sacharnových z roku 2016 Natálie Gorbaněvská: Nejsem hrdinka. Film představí a na svá setkání s Natálií Gorbaněvskou přijde spolu s námi zavzpomínat i jeho režisérka.

Tlumočení do češtiny zajištěno.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Vzdělávací projekty

Ilustrace

Každý může změnit svět - Lidská práva v životě a díle Václava Havla

Šestidílná vzdělávací videosérie seznamuje mladé diváky s nejdůležitějšími historickými událostmi druhé poloviny 20. století v Československu a ukazuje jim důležitost boje za lidská práva. Sérií provází zpěvačka a moderátorka Emma Smetana a choreograf a producent Yemi. Moderátory anglické verze jsou rodilí mluvčí.

Ilustrace

Rok revoluce

Sametový rok pohledem mladé youtuberky. Série sedmi video lekcí mapuje revoluční rok od ledna do prosince 1989 a přibližuje tak klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratickou zemi.

Ilustrace

Číst Havla

Soubor krátkých videoklipů, v nichž mladé osobnosti českého veřejného prostoru představují ikonické i méně známé texty Václava Havla.

Ilustrace

Václav Havel tady a teď

Cyklus putovních besed nejen o VH s Michaelem Žantovským a jeho kolegy, určený studentům středních škol, knihovnám a kulturním centrům.

Ilustrace

Soutěž o nejlepší studentský esej

Jedním z ústředních žánrů tvorby Václava Havla je žánr eseje – na témata literární, umělecká, společenská, politická i duchovní. Eseje Václava Havla, jako je Moc bezmocných či Slovo o slovu, se staly klasickými texty české literatury, byly přeloženy do desítek jazyků a patří k nemnoha skutečně světově proslulým výtvorům české kultury. I proto je zapotřebí dále pěstovat žánr eseje v českém jazyce – ne ve smyslu napodobování esejů Václava Havla, ale ve smyslu havlovské odvahy pojmenovávat nepříjemné problémy a hledat jejich nekonvenční řešení. Literární soutěž pro studenty středních škol vyhlašuje Knihovna Václava Havla každoročně na začátku školního roku.

Ilustrace

Knihovničky Václava Havla

Knihovničky Václava Havla jsou nově vznikající klíčový projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je vytvoření celorepublikové sítě základních a středních škol, které s podporou KnVH aktivně šíří odkaz Václava Havla mezi své žáky a studenty. Smyslem knihovniček je vytvořit na školách (po vzoru již existujících laviček VH) malé knihovny, na nichž škola bude shromažďovat jak texty Václava Havla, tak texty s ním úzce související. Knihovničky budou moci obsahovat i další písemné, zvukové a audiovizuální záznamy a fotografie.

Ilustrace

Zítra to spustíme

Divadelně vzdělávacím projektem Zítra to spustíme si Knihovna Václava Havla připomněla 100. výročí založení Československa. V jeho rámci nazkoušelo 20 školních a amatérských studentských spolků z celé ČR hru Václava Havla Zítra to spustíme a během října 2018 ji odehrálo ve své třídě, škole, v místním kulturním domě či divadle. Všechny zapojené soubory se na konci projektu sešly na společném filmově-divadelním pásmu v Divadle v Dlouhé dne 27. 11. 2018, kde se formou živých a filmových ukázek všechny vytvořené inscenace prezentovaly.  

Ilustrace

Prohlídka expozice Havel v kostce s výkladem

Komentovaná návštěva expozice Havel v kostce je určena všem zájemcům z řad základních a středních škol. Expozice se skládá ze známých i méně známých fotografií, na jejichž základě jsou žáci a studenti seznamováni s životem a myšlenkami Václava Havla. Doporučená délka návštěvy je 60 minut a doporučený počet osob ve skupině je 20.

Ilustrace

Workshop: Sametová Praha 1989

Co to je sametová revoluce? Proč má tak zvláštní název a jakou roli v ní hrál Václav Havel? Je sametová revoluce už jenom zapomenutá historie nebo má souvislost s tím, jak žijeme my dnes? A jakou roli v ní hrála Praha?

Ilustrace

Workshop: Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce

Interaktivní workshop v délce 180 minut je určen pro žáky a studenty základních a středních škol. Účastníci v něm pracují s vybranými texty Václava Havla a fotografiemi mapujícími dobové dění, kriticky se nad nimi zamýšlí a zpracovávají konkrétní badatelské úkoly. Workshop souvisí nejen s výukou českých dějin, ale i s osobnostní, literární, uměleckou a mediální výchovou a s výchovou k demokratickému občanství. Scénář vychází z cílů Rámcových vzdělávacích programů pro ZŠ a SŠ.

Výstavy

Ilustrace

Havel v kostce (stálá expozice)

Expozice Knihovny Václava Havla přibližuje návštěvníkům životní osudy Václava Havla kolážemi fotografií a citátů. Dotykové obrazovky vřazují jednotlivé kapitoly života do širších kulturněhistorických souvislostí. Velkoplošná interaktivní mapa umožňuje návštěvníkům učinit si plastickou představu o světové „stopě“ Václava Havla.

Ilustrace

Oldřich Škácha – Okupace 1968

Soubor fotografií Oldřicha Škáchy ze sbírky Knihovny Václava Havla.

Ilustrace

Tváře vzdoru

On-line fotografická výstava Pavla Hrocha zobrazuje příběhy lidí, kteří se v rozpětí mnoha desítek let československé historie postavili proti zlu, nelidskosti, útlaku, barbarství a nekulturnosti, kteří v určitých chvílích projevili odvahu, vůli ke svobodě, lásku k bližním a zdravý rozum.

Ilustrace

Přes Východ na Západ

Na podzim roku 1989 zaplavila Prahu vlna občanů Německé demokratické republiky. Československé hlavní město se pro ně mělo stát přestupní stanicí v cestě za svobodou, do západní části kdysi společné země, jejíž rozdělení symbolizovala Berlínská zeď. Jedním z hlavních důvodů pro nenadálý nárůst počtu uprchlíků byla obava, že NDR ještě před oslavami ke 40. výročí svého založení uzavře hranici s Československem, jedinou zemí, do které mohli východoněmečtí občané.

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období transformace, počátku devadesátých let, kdy se v Československu dělo to, co bylo před tím nemožné a nepředstavitelné, dobu radosti, karnevalového veselí, dobu vizí, přání a velké a možná i trochu naivní víry v budoucnost. Poskytují po dvaceti pěti letech zrcadlo, jakým způsobem se tyto sny a vize podařilo naplnit a kde se právě teď nacházíme.

Ilustrace

Odcházení

Příběh poslední divadelní hry a prvního filmu Václava Havla (1988–2011)

Ilustrace

Srpnová invaze na Hrádeček

Setkání dětí disidentů a dalších osobností, které vzpomínaly na Václava Havla. Výstava je pestrou koláží fotografií, audiozáznamů – od vystoupení jednotlivých účastníků na téma „Můj život s Václavem Havlem“ až po koncert Moniky Načevy a Michala Pavlíčka – a unikátních archiválií.

Depozitář

Za dobu svého trvání Knihovna Václava Havla připravila a uspořádala desítky výstav. Část z nich – přibližující nejen život a dílo Václava Havla, ale též nejrůznější kulturní, historické a společenské fenomény českých zemí 2. poloviny 20. století – se stala součástí jejího archivu. Nyní bychom je rádi prostřednictvím tohoto digitálního depozitáře nabídli dalším vzdělávacím a kulturním institucím (školám, knihovnám, klubům…) k bezplatnému využití.  

Ilustrace

Záblesky svobody aneb konec 80. let ve fotografiích Miloše Fikejze

Výjimečné snímky zachycující příběh ikonického plakátu „Havel na hrad“, atmosféru...

Ilustrace

S chtíčem po svobodě

Fotografie Pavla Hrocha zachycují převratnou dobu listopadových událostí a nejen jich, období...

Ilustrace

Samizdat a Edice Expedice

Výstava věnovaná nejen knižní edici, kterou v roce 1975 založil se svými přáteli Václav Havel....

Ilustrace

Hele, Havel!

Výstava vytvořená z výběru fotografií, které do Knihovny Václava Havla doputovaly během...

Ilustrace

Antikódy (velké)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Ilustrace

Měli jsme underground a máme prd

Výstava připomíná symbolickou roli, jakou hrál Václav Havel v literární tvorbě undergroundu 70....

Ilustrace

Já prostě nemůžu žít jinak!

Výstava koláží z dobových dokumentů a fotografií, uspořádaná k 30. výročí procesu...

Ilustrace

Platón na Kampě – LOTR na Hrádečku

Dokumentární výstava přibližující Kampademii coby jedinečné intelektuální...

Ilustrace

Havel v kostce

Koláž z textů, dokumentů a fotografií zachycující Václava Havla jako dítě z bohaté...

Ilustrace

Antikódy (malé)

Výstava sestavená z nejzajímavějších vizuálních básní, které Václav Havel vytvářel především v...

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

 • 50537 záznamů celkově
 • 15290 událostí ze života VH
 • 2994 textů VH
 • 1783 fotografií
 • 275 video záznamů
 • 555 audio záznamů
 • 5618 dopisů
 • 14721 textů o VH
 • 5442 knih
 • 15111 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla shromažďuje, zkoumá, zveřejňuje, šíří a hájí myšlenkový, literární a politický odkaz velké postavy moderních českých dějin - spisovatele, dramatika, myslitele, bojovníka za lidská práva a československého a českého prezidenta. Zabývá se také osobnostmi, událostmi a jevy, které s odkazem Václava Havla souvisí, a snaží se je přibližovat a zasazovat do dobového i současného kontextu.

Od srpna 2014 sídlí Knihovna Václava Havla na adrese Ostrovní 13, Praha 1. Přízemní prostory této budovy jsou věnovány expozici „Václav Havel aneb Havel v kostce“ a klubovým akcím Knihovny VH: pořádání nejrůznějších seminářů, autorských čtení, výstav, přednášek, koncertů a divadelních představení. V prvním patře se nachází kanceláře, archiv, průběžně doplňovaná knihovna a badatelna pro veřejnost.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

 • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
 • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
 • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

 • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
 • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
 • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Dárci s občanstvím USA nás mohou podpořit prostřednictvím Vaclav Havel Library Foundation New York.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Bakala PhilanthropyRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury