Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Ilustrace

Studentský hlas #13: „Sektářství se symptomy podobá drogové závislosti,“ říká religionista Jahl  26/02/24

Nový díl série Studentský hlas se věnuje sektám působícím na území České republiky. Moderátorka Marika Staňková se ptá studenta religionistiky Jakuba Jahla na to, v čem spočívá nebezpečí sekt, jaké sekty dnes na území ČR působí a na jaké typy lidí se zaměřují. „Pro každého člověka je na světě ideální sekta, nikdo není mimo nebezpečí,“ varuje host, který v rozhovoru mluví i o novém trendu sekt ve virtuální realitě, které cílí na mládež od 12 let. Více

Ilustrace

Nominace na Cenu Toma Stopparda za rok 2024 je stále otevřená  23/01/24

Připomínáme možnost nominovat vlastní texty na Cenu Toma Stopparda, kterou od roku 2021 Knihovna Václava Havla pořádá. Cena je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení lze zaslat do 3. dubna 2024 na adresu CenaTS@vaclavhavel.cz. Více informací naleznete zde

Program na Říjen 2018<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Karel Pecka – devadesát

Karel Pecka – devadesát

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. říjen 2018, 17:00 – 19:00

Uvedení knihy Souhvězdí Gulag Karla Pecky, výboru z díla spisovatele, politického vězně a disidenta, a zároveň setkání přátel, čtenářů, obdivovatelů, spoluvězňů, kolegů a kolegyň, pořádané u příležitosti jeho nedožitých narozenin. Zazní vzpomínky na Karla Pecku a také písně, básně i čtení z jeho knih.

Pozvání zatím přijali spisovatel Jiří Stránský, vydavatel výboru Daniel Pagáč, psychiatr a pedagog Cyril Höschl, socioložka Jiřina Šiklová, spisovatelka Hana Gerzaničová, historik Petr Blažek, kardinál Dominik Duka a další.

Moderuje nakladatel Jiří Padevět.

Foto (c) Viktor Stoilov

Podzemní symfonie Plastic People

Podzemní symfonie Plastic People

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Kniha Podzemní symfonie Plastic People zachycuje osud rockové skupiny The Plastic People of the Universe na pozadí politického vývoje v šedesátých až osmdesátých letech minulého století. V úvodu jsou přiblíženy dějiny kapely v letech 1968–1976 v rámci importu psychedelického rocku do Československa a prvních konceptů kulturních opozic. Analyzován je rovněž kontext politicky orientovaného disentu, především Charty 77 a dlouhodobé vazby kapely na Václava Havla. Následuje vznik Půlnoci a Domácí kapely, cesty do USA, snaha o legalizaci… až po rozpad skupiny.

Kniha je zasvěceným pojednáním o legendární undergroundové kapele a její době; pojednáním, které přináší mnoho nového a leckteré dobře známé skutečnosti nasvěcuje z dosud neznámých úhlů.

Titul uvedou její autoři František Stárek Čuňas a Martin Valenta spolu s Vratislavem Brabencem a Jáchymem Topolem. Moderovat jejich rozpravu bude Petr Onufer.

OLGA

OLGA

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. říjen 2018, 10:00 – 12:00

Dokumentární film OLGA (2014, 84 min., česky s anglickými titulky) známého režiséra Miroslava Janka je portrétem jedné z nejzajímavějších Češek 20. století. Policie ji nemohla zlomit a Hrad ji nezměnil. Olga pocházela z dělnických vrstev, přesto se stala podstatnou součástí českého kulturního a intelektuálního světa už v padesátých a šedesátých letech. Kriticky hodnotila texty svého manžela a podporovala ho v nejtěžších dobách po vzniku Charty 77. Film dokumentuje Olžin svět, její dobu, ale také její originální způsob myšlení.

Promítání snímku se uskuteční v rámci COURAGE-PAREVO Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který je jedním z vyvrcholení tříletého výzkumného projektu COURAGE: Kulturní opozice – porozumění kulturnímu dědictví disentu v zemích bývalého socialistického bloku.

Více na www.cultural-opposition.eu

Stopy ve sněhu

Stopy ve sněhu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. říjen 2018, 10:00 – 12:00

Zakázaná literatura byla do komunistického Československa pašována různými způsoby. Jedním z fyzicky nejnáročnějších bylo přenášení desítek kilogramů knih z Polska přes vysokohorské průsmyky v Tatrách. Na Slovensko se takto, s pomocí zdatných mladých dobrovolníků, dostávala převážně náboženská literatura. Co se stalo, pokud byl pašerák přistižen a zatčen? A jak reagovali polští pohraničníci, v jejichž zemi bylo šíření náboženské literatury zcela běžné?

Po promítání filmu Stopy ve sněhu (2015, 53 min., slovensky s anglickými titulky) následuje diskuse s režisérem Slavomírem Zrebným a kulturním historikem Eduardem Burgetem z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Promítání snímku se uskuteční v rámci COURAGE-PAREVO Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který je jedním z vyvrcholení tříletého mezinárodního výzkumného projektu COURAGE: Kulturní opozice – porozumění kulturnímu dědictví disentu v zemích bývalého socialistického bloku.

Více na www.cultural-opposition.eu

Pavao Pavličić: Dixieland

Pavao Pavličić: Dixieland

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Pavao Pavličić patří k nejuznávanějším spisovatelům současného Chorvatska. Jeho Dixieland je vrcholný chorvatský román devadesátých let – sleduje osudy osmi členů příležitostné vukovarské kapely až do tragického finále v roce 1991. Svým významem se může měřit s takovými díly, jakými jsou Plechový bubínek Güntera Grasse nebo Ztracené kroky Aleja Carpentiera.

České vydání románu uvádíme za účasti autora. O knize dále promluví literární kritici Julijana Matanović a Jan M. Heller a překladatel Jan Doležal.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Runa se záštitou Velvyslanectví Chorvatské republiky. 

Tlumočení do češtiny zajištěno.

Mihail Sebastian: Jak jsem se stal chuligánem

Mihail Sebastian: Jak jsem se stal chuligánem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Skandál, který vyvřel roku 1934 kolem vydání románu Už dva tisíce let / Jak jsem se stal chuligánem tehdy sedmadvacetiletého rumunského spisovatele Mihaila Sebastiana, překročil hranice literatury a stal se roznětkou aféry, která rozdmýchala dobové antisemitské vášně. Román samotný kvazi deníkovou formou mapuje události, společenské klima a atmosféru rumunské bohémy v letech 1922 až 1933. Snaží se také popsat a vymezit postavení židů, pozici jedince vůči mase, intelektuála vůči světu, rozehrává metafyzické téma osamocenosti. Přičemž druhdy skandální a převratné dílo, které je už dávno klasikou, působí pozoruhodně aktuálně i dnes.

Diskusi o knize a jejím autorovi povede překladatelka paní Hana Herrmannová s filozofem a spisovatelem Ciprianem Vâlcanem a profesorem Michaelem Finkenthalem.

Překlad do češtiny zajistí Jarmila Horáková a Jiří Našinec.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Rumunským kulturním institutem a nakladatelstvím Herrmann & synové pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael.

Ajelet Gundar-Gošenová: Probudit lvy

Ajelet Gundar-Gošenová: Probudit lvy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Jak řeší otázku migrace Stát Izrael.

Doktor Ejtan Green cestou z Beerševské nemocnice na opuštěné silnici srazí chodce. S hrůzou zjistí, že zraněný muž je eritrejský migrant bez šance na přežití, a z místa nehody uprchne. Jeho život se změní v okamžiku, kdy ho navštíví mladá černoška, žena mrtvého muže, a donutí ho poskytovat lékařskou péči migrantům z Afriky. Ejtanův osud se tak ocitne v rukou krásné ženy, která ho zároveň přitahuje i odpuzuje. Napínavý příběh o erotické přitažlivosti a odcizení jednoho člověka druhému odhaluje nejtemnější kouty izraelské společnosti i lidské duše.

Román Probudit lvy s tématem migrace do Izraele si získal od svého vydání renomé po celém světě. O knize a tématu budou debatovat izraelská spisovatelka Ajelet Gundar-Gošenová, reportér České televize pro Blízký východ Jakub Szántó a překladatelka Magdalena Křížová.

Večer moderuje Michal Žantovský.

Tlumočení z hebrejštiny zajištěno.

Ajelet Gundar-Gošenová (*1982) vystudovala psychologii na univerzitě v Tel Avivu a scenáristiku na Sam Spiegel Film and TV School v Jeruzalémě. Získala několik ocenění za své scénáře a krátké filmy. Ajelet Gundar-Gošenová patří mezi největší přísliby současné izraelské literatury, o čemž svědčí už její první oceněný román z roku 2012 Jednu noc, Markoviči. Román Probudit lvy obdržel WIZO Price a New York Times ho zařadil mezi 100 nejvýznamnějších knih roku 2017. Ve Spojených státech se připravuje jeho seriálová adaptace. Do češtiny titul přeložily Alžběta Glancová a Magdalena Křížová.

Festival demokracie a KVH uvádí diskuse:

Festival demokracie a KVH uvádí diskuse:

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. říjen 2018, 10:00 – 21:00

Festival Demokracie se koná jako doprovodný program konference Forum 2000 a v Knihovně Václava Havla uvádí diskuse o hodnotách mezigeneračních vztahů v současné společnosti, kulatý stůl s novináři (S)tisk doby anebo debatu o tom, zda nadešel čas na první českou prezidentku.

10.00 – 12.00
HODNOTA MEZIGENERAČNÍCH VZTAHŮ V SOUČASNÉ SPOLEČNOSTI

Každá generace se od té předchozí v něčem liší, dochází tak ke střetům, neporozumění, o to více, pokud se k tomu přidá zrychlený vývoj společnosti jako takový. Mohou si tyto generace vlastně vůbec ještě rozumět? Potřebují se a jsou pro sebe stále takovou inspirací, jako tomu bylo dříve? Jaký je obraz seniorů v dnešní společnosti, a naopak jak o dnešní společnosti přemýšlí senioři? Jaké ve společnosti panují vzájemné předsudky, jak vznikají a k čemu vedou?

Účast přislíbili: Tereza Komárková, ředitelka a programová vedoucí spolku Duhový tandem, Zdeněk Svoboda, ředitel Nadačního fondu Lepší senior, Michaela Stachová, ředitelka Nadace Krása pomoci, Marcela Nevšímalová, zakladatelka a ředitelka Nadačního fondu Moje velké přání. Ve spolupráci s Forem 2000 a s organizací Duhový tandem.

16.00 – 17.30
(S)TISK DOBY

Kulatý stůl s novináři a komentátory zastupujícími různá média o aktuálních politických, ekonomických a sociálních otázkách. Pro Festival demokracie proběhne debata zahraničních novinářů a korespondentů, kteří budou diskutovat o „post-truth“ médiích, dezinformacích a sociálních sítích. 

Hosté: Natalia Churikova (RFE/RL), Daniel Anýž (Hospodářské noviny a Aktuálně.cz), Nedim Dervisbegovic (RFE/RL) a Todd Nesbitt (UNYP).

Moderuje Daniela Retková.

Ve spolupráci s Forem 2000 a s Centrem současného umění DOX.

18.00 – 20.00
ČAS NA PRVNÍ ČESKOU PREZIDENTKU

Téměř sto let po získání volebního práva pro ženy je čas na první českou prezidentku. Proč jsme ještě nikdy v čele země neměli ženu? Čelí ženy v politice bariérám? Co můžeme udělat pro to, aby se v nadcházejících prezidentských volbách objevilo více žen mezi kandidáty? Rovnost žen a mužů v politickém rozhodování představuje nedílnou součást demokratických hodnot a demokratické společnosti. Pojďme o tom společně diskutovat.

Účast přislíbili: Michal Horáček, kandidát v prezidentských volbách 2018, Veronika Šprincová, ředitelka, Fórum 50 %, o.p.s. Další vystupující budou ještě potvrzeni.

Registrujte se, prosím, na e-mailu mottlova@padesatprocent.cz nebo čísle 774 411 151.
Ve spolupráci s Forem 2000, s Fórem 50 % a Českou ženskou lobby.

Cena Václava Havla za lidská práva 2018

Cena Václava Havla za lidská práva 2018

  • Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
  • Kdy: 10. říjen 2018, 12:30 – 19:30

Mezinárodní konference k poctě laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva 2018: Nesnesitelná lehkost zla.

Program naleznete zde.

Koncert Pocta statečným

Koncert Pocta statečným

  • Kde: Pražská křižovatka, Zlatá 1, Praha
  • Kdy: 10. říjen 2018, 19:30 – 22:00

Slavnostní koncert k příležitosti udělení Ceny Václava Havla je současně vyjádřením úcty všem, kteří čelili nebo jsou nuceni čelit některé z forem bezpráví.

V podání špičkových interpretů zazní díla Bohuslava Martinů, Pavla Haase, Gideona Kleina a dalších autorů, kteří byli perzekvováni nacistickým nebo komunistickým režimem. Část koncertu propojí podia i publikum Prahy s Bratislavou prostřednictvím vysokorychlostního internetu. 

Koncert se koná ve spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění v Praze a se sdružením CESNET.

Festival demokracie a KVH uvádí diskuse:

Festival demokracie a KVH uvádí diskuse:

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. říjen 2018, 11:00 – 21:00

Festival Demokracie se koná jako doprovodný program konference Forum 2000 a v Knihovně Václava Havla uvádí diskusi o tom, co pro mladé lidi znamená svoboda a demokracie nebo debatu o postavení médií ve střední Evropě.

11.00 – 13.00
#JÁDEMOKRACIE: CO ZNAMENÁ DEMOKRACIE A SVOBODA PRO MLADÉ LIDI?

Svoboda a demokracie – dvě krátká slova, která každý den slyšíme, čteme a vyslovujeme, ale co pro nás přesně znamenají? Vyzvali jsme středoškoláky, tedy mladé lidi, kteří se brzy zapojí do veřejného života jako voliči, aby nám v rámci soutěže #JáDemokracie poslali krátké videopříspěvky na toto téma. Podíváme se na vítězné video a v následné debatě hlouběji rozebereme, jaké místo zaujímají demokracie a svoboda v hodnotách mladých lidí.

Moderuje: Andrea Procházková, novinářka, Respekt

Účast přislíbili: Václav Kříž, bývalý předseda, Mladí občané, Johanna Nejedlová, spoluzakladatelka, Konsent. Další vystupující budou upřesněni.

Ve spolupráci s Forem 2000.

18.00 – 20.00
SVOBODA MÉDIÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY VE STŘEDNÍ EVROPĚ

Postavení médií veřejné služby ve střední Evropě se neustále zhoršuje. Lze udržet jejich svobodu a nezávislost v prostředí silných autoritativních vlád? Jak čelit pokušení moci plně ovládnout veřejný prostor?

Moderátor: David Smoljak, publicista, koordinátor platformy Svobodu médiím!

Účast přislíbili: Adam Černý, novinář, Syndikát novinářů ČR, Martin Vadas, režisér, FITES, Daniel Raus, bývalý šéfredaktor ČRo, Vlastimil Venclík, člen Rady ČT, a Janek Kroupa, investigativní reportér.

Ve spolupráci s Forem 2000 a s organizací Svobodu médiím!

Pravda jako nejvyšší autorita svědomí

Pravda jako nejvyšší autorita svědomí

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Odhodlání v díle Milady Horákové.

Filmový večer s hostem.

Výjimečná žena, která se nesklonila před silou žádného režimu. Tváří v tvář pronásledování i smrti dokázala obstát před vlastním svědomím.
Dokument Případ Dr. Horáková (1990, 80 min.) nabídne autentické záběry a připomene vykonstruovaný soudní proces i poslední dny jejího života. V novém světle Miladu Horákovou následně představí historička Dana Musilová, která promluví o jejím životním díle a službě.

Druhý z večerů na téma „Slavní evangelíci: Masaryk, Horáková, Palach“ u příležitosti stého výročí Českobratrské církve evangelické.

Moderuje redaktorka publicistiky Českého rozhlasu Magdaléna Trusinová.

Sendvičová generace: Hledání rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem

Sendvičová generace: Hledání rovnováhy mezi pracovním a rodinným životem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Až čtvrtina Čechů patří do tzv. sendvičové generace, kterou definuje souběžná péče o nezletilé děti a starší rodiče. V naprosté většině se jedná o ženy, které navíc pracují na plný úvazek. Sendvičová generace čelí celé řadě výzev a problémů, protože péče o dvě generace je emočně, časově i finančně náročná. V situaci, kdy páry odkládají rodičovství a lidé se dožívají vyššího věku, se jedná o téma, které je třeba zohlednit v diskusi o rodinné politice, modernizaci pracovního trhu či zdravotní péče.

Přijďte si poslechnout, diskutovat a sdílet své zkušenosti se situací v České republice, jak vytvořit strategii, která bude lépe reflektovat potřeby nejen dětí a seniorů, ale i lidí, kteří o ně pečují, a jaké modely ze zahraničí se osvědčily a jak tyto zkušenosti úspěšně přenést do místního prostředí. 

Pozvání do debaty přijaly: Danuše Nerudová, rektorka Mendelovy univerzity v Brně, Markéta Pekarová Adamová, poslankyně (TOP 09), Walburga Lerchenfeld, německá politička CSU, a Doris Schulz, rakouská poslankyně OVP. 

Moderuje Lucie Tungul, politoložka a analytička, TOPAZ.

Spolupořádají politický institut TOPAZ a Knihovna Václava Havla.

Po Velké válce: evropská paměť 1918–1923

Po Velké válce: evropská paměť 1918–1923

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. říjen 2018, 19:00 – 21:00

​Vytváření nové Evropy v letech 1918–1923 bylo komplikovaným a ne vždy mírovým procesem. Nestabilita budovaného systému byla jednou z příčin vypuknutí druhé světové války. Sto let po skončení Velké války se Evropská síť Paměť a solidarita rozhodla ve spolupráci s historiky z více než desítky zemí připravit exteriérovou výstavu, jejíž evropská pouť začala 15. října v Praze.

Pokus o propojení národních pamětí, ve snaze najít společný nadnárodní diskurz, a zrození nové Evropy, to budou témata naší diskuse.

Hosté: prof. Attila Pok (Maďarsko), prof. Jan Rydel (Polsko) a dr. Oldřich Tůma (Česká republika)

Debatu bude moderovat Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla.

Od mániček k undergroundu. Československo 1970–1975

Od mániček k undergroundu. Československo 1970–1975

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. říjen 2018, 10:00 – 14:00

V pořadí již čtvrtá mezinárodní konference mapuje doslova kruciální období českého undergroundu. Na konci roku 1969 by stěží kdokoliv uvěřil tomu, že o pouhých pět let později bude napříč českými kraji existovat početné podzemní společenství, a to dokonce s vlastním „programem“.

Zatímco do května 1970 vystupují stále ještě psychedeličtí (The) Plastic People of the Universe, jakožto profesionální kapela pod uměleckým „dozorem“ Ivana Martina Jirouse „Magora“, již o dva roky později nastávají její první, nevyhnutelné konflikty s normalizační mocí, završující masové čistky napříč společností. „Magor“ samotný se rovněž poprvé ocitá v komunistickém vězení (od 28. července 1973 do 31. května 1974), a „jeho“ Plastici odehrají 1. prosince 1973 své fakticky poslední veřejné vystoupení; na další už mohlo chodit pouze pozvané publikum a riskovat problémy s bezpečností, což v plné míře potvrdilo brutální a šokující násilí vůči mladým lidem v Rudolfově 30. března 1974, kam se sjeli na (nekonaný) koncert Plastiků a DG 307. Nebylo náhodou, že nedlouho poté napíše Jirous zásadní text, Zprávu o třetím českém hudebním obrození (únor 1975), jimž nejen „definoval“ český underground, ale popsal již existující stav věcí. Do první poloviny sedmdesátých let 20. století spadají nejen „notoricky“ známé podzemní akce, jako například První festival „druhé“ kultury v Postupicích (1. září 1974), ale i bohatý a rozmanitý subkulturní život (nejen) v severních Čechách.

Dané období je taktéž nesmazatelně spojeno se zrodem uměleckých osobností formátu Pavla Zajíčka či dodnes neprávem upozaděného vlivu Milana Knížáka na formování (proto)undergroundu. Byl to právě Knížák, kdo velmi kriticky reagoval na Jirousovu Zprávu, jinak nadšeně přijímanou v nonkonformním prostředí.

Nejen tomu, ale i mnoha dalším aspektům bude věnována konference, na níž vystoupí Barbora Bothová, Jan Blüml, Jan Cholínský, Ladislav Kudrna, Martin Machovec, Petr Placák, František Stárek Čuňas, Michal Stehlík, Martin Tharp, Martin Valenta a Petra Veselá.

Debata s Respektem: Sto let Československa

Debata s Respektem: Sto let Československa

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů Respektu a jejich hostů na aktuální téma.

Slavíme století nezávislosti a máme příležitost se nejen ponořit do historie, ale také reflektovat současnost. Přežil některý z ideálů, na nichž byl samostatný stát vybudován? T. G. Masaryk řekl, že „humanita je program český“ - platí to stále? 

Hosté: Jiří Padevět, spisovatel a nakladatel, Filip Matějka, ekonom, a Jakub Rákosník, historik a právník.

Debatu moderuje Silvie Lauder.

Případ Josef Mengele

Případ Josef Mengele

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. říjen 2018, 19:00 – 21:00

1949: Josef Mengele přijíždí do Argentiny. V přestrojení a pod různými pseudonymy se snaží tento „Anděl Smrti“ z Osvětimi skrýt v Buenos Aires a začít zde nový život. Perónova Argentina je k bývalým nacistům pohostinná a zdá se, že celý svět chce na zločiny druhé světové války zapomenout. Honba za válečnými zločinci ale znovu nabírá na síle a Mengele je nucen uprchnout do Paraguaye a posléze do Brazílie. Mění identity, úkryty a místa pobytu a sžíraný výčitkami nenajde oddechu až do své záhadné smrti na pláži v roce 1979. Jak je možné, že tento nacistický pohlavár unikal po třicet let všem nástrahám? Jak to, že se agentům, kteří nacisty stopovali, nepodařilo Mengeleho dopadnout? Které tajné služby mu pomáhaly?

Olivier Guez je francouzský spisovatel a novinář. Za román Zmizení Josefa Mengeleho, poutavé, téměř detektivní vyprávění poválečného života nechvalně proslulého „Anděla Smrti“ Josefa Mengeleho, obdržel v roce 2017 prestižní literární Renaudotovu cenu a kniha právě vychází v překladu Zdeňka Humla v nakladatelství Garamond. 

Kniha bude uvedena v rámci Francouzského literárního podzimu a spolu s Olivierem Guezem vystoupí Michal Šimůnek, historik z Ústavu soudobých dějin Akademie věd. 

Moderuje Denisa Novotná.

Večer se uskuteční ve francouzštině a češtině, simultánní tlumočení zajištěno.

Spolupořádají Knihovna Václava Havla a Francouzský institut v Praze.

O králi Škrábalovi čili o Ivanovi Krasopisci

O králi Škrábalovi čili o Ivanovi Krasopisci

  • Kde: střecha Paláce Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1
  • Kdy: 18. říjen 2018, 19:00 – 21:00

V březnu roku 1945 napsal Hugo Vavrečka svému vnukovi, Ivanu M. Havlovi, pohádku O králi Škrábalovi čili o Ivanovi Krasopisci. Krátce nato text pohltil vír poválečných událostí, a tak se ke svému adresátovi dostává až nyní, po více než sedmdesáti letech. A to u příležitosti oslavy osmdesátých narozenin Ivana M. Havla.

Knihu uvedou a gratulace předají: Jana Wohlmuth Markupová, která text znovuobjevila v baťovském archivu ve Zlíně a k novému vydání jej připravila, ilustrátor Jan Laštovička, redaktor Pavel Hájek a mnozí další.

Jak na střechu Paláce Lucerna: naproti vstupu do Velkého sálu zvonek Střecha Lucerny, po zabzučení páternosterem do 4. patra a do 5. pěšky.

From Hopeful to Hopeless or from Hopeless to Hopeful. Democratic Transition in the Caucasus

From Hopeful to Hopeless or from Hopeless to Hopeful. Democratic Transition in the Caucasus

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Armenia, Azerbaijan and Georgia are three countries bound together by geography but with very little else in common. Armenia’s velvet revolution in April has catapulted the country from kleptocracy onto the road to democracy. All eyes are on the charismatic new Prime Minister Nikol Pashinyan and his new government as they translate revolutionary expectation into realistic policy. Armenia can do worse than look to its northern neighbour, Georgia to understand the difficulties ahead. Fifteen years have passed since its Rose revolution and despite making strides in accountably, transparency and democracy the momentum has stalled. As Georgians go to the polls in October to elect a new president the country’s future is far from certain. Meanwhile there seems to be little hope for change in authoritarian Azerbaijan whose repressive government is showing little sign of loosening its grip. Yet as Armenia has shown, change can happen at the most unexpected moments.

Join our expert panel for a discussion on the situation in their own countries and their thoughts on how events in Armenia will reverberate around the region. Will it lead to wider change? What will it mean for relations with Azerbaijan? Is Georgia no longer the poster child of change in the Caucasus?

From Armenia, Mikayel Zolyan, programme coordinator and research analysist at the Yerevan Press Club. From Georgia, Tinatin Khidasheli, former Minister for Defence and security expert. From Azerbaijan, Arzu Geybulla, a freelance writer currently living in exile in Turkey, expert on human rights and democracy in the country and one of the BBC’s top 100 Women changemakers.

Co-organised by Prague Civil Society Centre and Václav Havel Library.

Básníci Moravy – Raubířské zpěvy a morytáty

Básníci Moravy – Raubířské zpěvy a morytáty

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Zvláště pro KnVH komponovaný večer autorského čtení olomouckého prozaika, výtvarníka a dramaterapeuta Milana Valenty a jeho přátel – velkohanáckých a malohanáckých básníků – Rudy B. Berana, Miroslava Demela a Michala Růžičky.

Rebelové verše z moravských vísek a měst vytvářejí originální, svébytná díla, spojuje je ovšem kuriózní fakt, že je těsně před převratem v roce 1989 strana a vláda zakázala na věčné časy a nikdy jinak.

Autorské texty doprovodí vlastní tvorbou moravské folkrockové uskupení Střemkoš.

Miřenka Čechová: Miss AmeriKa

Miřenka Čechová: Miss AmeriKa

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Kniha Miss AmeriKa je fiktivním dokumentem pojednávajícím o ilegální východoevropské migrantce McKenzie Tomski, která sarkasticky glosuje svá setkávání s New Yorkem, jeho obyvateli, tamějšími trendy i sama se sebou. Krátké syrové povídky napsala Miřenka během svého uměleckého pobytu v New Yorku. Inspirována městem, fascinována lidmi a jejich příběhy, ohromena možnostmi i absurditami, podává Miřenka prostřednictvím McKenzie Tomski nekompromisně upřímnou zprávu o stavu světa. Miřenčino alter ego s blond parukou se nebojí nabourávat americká klišé ani hyperkorektnost a zároveň snít svůj americký sen o tom, že „to jednou dokáže“.

Svou novou knihu představí performerka Miřenka Čechová v rozhovoru se Zdenkou Součkovou, ředitelkou festivalu Americké jaro

Večer se uskuteční ve spolupráci Knihovny Václava Havla a Ozvěn festivalu Americké jaro.

Ladislav Hejdánek: Češi a Evropa

Ladislav Hejdánek: Češi a Evropa

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Filozof a mluvčí Charty 77 Ladislav Hejdánek píše v nové knize o naléhavých tématech dneška. Mimo jiné o neklidné „davové duši“ podléhající pseudovůdcům, o hrozbách nacionalismu a úkolech národa.

Knihu uvede její editor Jan Hron, jako hosté vystoupí Martin Palouš a Jiří Pehe.

Vzpomínka na Lou Reeda – koncert Fernanda Saunderse

Vzpomínka na Lou Reeda – koncert Fernanda Saunderse

  • Kde: Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha — Nové Město
  • Kdy: 26. říjen 2018, 20:00 – 22:00

Vystoupení Fernanda Saunderse, amerického zpěváka, skladatele, producenta a virtuózního hráče na basovou kytaru. Déle než třicet let stál po boku Lou Reeda, zakladatele legendárního uskupení Velvet Underground, od jehož smrti letos uplyne pět let. Fernando Saunders stál po Reedově boku také při památném koncertě v Bílém domě na přání Václava Havla.

Vystoupí: Fernando SaundersKarel HolasIgor OchepovskyJiří Zabystrzan Zdeněk Puchmeltr ml.

Večer uvádí Tomáš Turek.

Vstupné volné.

foto (c) Kryštof Havlice

Večery s polskými reportéry: Afghánská modlitba za déšť

Večery s polskými reportéry: Afghánská modlitba za déšť

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. říjen 2018, 19:00 – 21:00

Stát, jehož území bylo součástí prastarých říší již v osmém století před naším letopočtem, je dnes spojen především s jedním slovem: Tálibán. O zemi, kde již desítky let probíhá komplikovaný ozbrojený konflikt, bude hovořit polský reportér Wojciech Jagielski a mladá novinářka Fatima Rahimi, která jako dítě se svou rodinou musela uprchnout z afghánského Herátu a žije v současné době v Česku.

Wojciech Jagielski se do Afghánistánu vypravil mnohokrát, výsledkem jeho cest je kniha Modlitba za déšť, která se věnuje období mezi jarem 1992 a podzimem 2001 a sleduje afghánské režimy i plány a zájmy světových mocností. V roce 2003 byla nominována na literární cenu Nike. Česky ji letos v překladu Michaly Benešové vydává nakladatelství Absynt. Pohled ceněného a zkušeného polského reportéra se bude v diskusi doplňovat se zkušenostmi Fatimy Rahimi – dramatickým útěkem z Afghánistánu, půlroční cestou do neznáma, zážitky z prvních let v uprchlických táborech, životem a studiem v Česku, ale také názory na aktuální situaci v Afghánistánu.

Večer moderuje polonistka a překladatelka Michala Benešová.

Akce se koná v rámci projektu Polského institutu v Praze a Knihovny Václava Havla Večery s reportéry.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70200 záznamů celkově
  • 27196 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8255 knih
  • 40254 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Staňte se členy Klubu přátel Knihovny Václava Havla

Domníváme se, že se nám daří naplňovat vizi Václava Havla, jenž při založení Knihovny prohlásil, že má smysl jedině jako živoucí organismus, který zaujímá své nepřehlédnutelné místo v celku veřejného a politického života. Vnímáme to jako závazek a inspiraci do budoucna. Rádi bychom využili záznamů ze stovek našich akcí ve vlastním kanálu internetové televize, rozšířili publikační program, připravili další e-learningové série, začali pořádat workshopy pro učitele… To vše si však vyžádá nemalé finanční prostředky. Proto jsme se rozhodli obrátit na naše návštěvníky a příznivce s prosbou o podporu.

Pomozte nám inspirovat své okolí i Vy!
Přijdete se k nám a staňte se členem Klubu přátel Knihovny VH!

 

Podpořte nás
jednorázově
Přispět

Přítel

1000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže s organizací pravidelných akcí pro veřejnost.

Patron

10000 KČ / měsíc
Přispět

Váš příspěvek nám pomůže rozvíjet náš ediční plán a publikační činnost

Partner

? Kontaktujte nás
pro další informace
Kontaktovat

Váš příspěvek nám pomůže s vývojem vzdělávacích miniserií, audivizuálních projektů, přípravou mezinárodních konferencí...

Podpořte nás

Finanční dary

Pokud máte zájem podpořit činnost Knihovny Václava Havla, konkrétní aktivity či projekty finančním darem, můžete učinit tak prostřednictvím Pay Pal účtu KnVH

Nebo bankovním převodem do:

ČSOB a. s., Na Poříčí 24, 115 20 Praha 1

  • číslo korunového účtu 7077 7077 / 0300 CZK
  • číslo EURO účtu 7755 7755 / 0300 EUR
  • číslo dolarového účtu 7747 7747 / 0300 USD

V případě, že u fyzických osob bude dar v jednom kalendářním roce vyšší než 1 000,-Kč a u právnických osob převýší 2 000,- Kč, vystavíme Vám darovací smlouvu s potvrzením o výši přijatého daru, který můžete coby dárce uplatnit v souladu se zákonem o dani z příjmů pro snížení Vašeho daňového základu. Pro více informací nás kontaktujte.

Základní pravidla dárcovství shrnuje etický kodex Knihovny VH.

Dary a zápůjčky archivu KnVH

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete. Zajistíme digitalizaci takových dokumentů a zařadíme je do našeho digitálního archivu. Pokud by si takové dokumenty či předměty chcete nadále ponechat, v pořádku je vrátíme.

V případě darování kopie či originálu Knihovně Václava Havla budou s majitelem vždy domluveny podmínky jejich věnování i užití. Všichni dárci či majitelé budou uvedeni u daných dokumentačních materiálů.

Stáže

Zájemcům z řad českých i zahraničních studentů nabízíme krátkodobé i dlouhodobé stáže v Knihovně Václava Havla o.p.s. Stážisti jsou vítáni především z oblasti knihovnictví a archivářství, produkce kulturních akcí, novinářství, bohemistiky ale i dalších humanitních oborů.

Uvítáme znalost anglického jazyka (příp. německého či francouzského jazyka), u zahraničních stážistů je znalost češtiny výhodou.

Minimální délka stáže je 6 týdnů, maximální délka je 1 rok, případně lze domluvit individuální délku v návaznosti na požadavky školy. Po absolvování stáže obdrží účastník certifikát s hodnocením. Stáže probíhají po předchozí domluvě se zájemcem, termín stáže je nutné domluvit přibližně 2 měsíce předem. Stáže v Knihovně Václava Havla jsou neplacené, stážistům nezajišťujeme dopravu ani ubytování.

Zájemci o stáž v Knihovně Václava Havla nás mohou kontaktovat na e-mailové adrese.

Mediální a propagační spolupráce KnVH

Knihovna Václava Havla uvítá vzájemnou výměnu odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. Pro více informací kontaktujte nás přímo ohledně bližší domluvy.

Dobrovolníci

Knihovna Václava Havla vítá dobrovolníky, kteří chtějí pomoci naší práci.

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury