Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Duben 2018<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Michal Macháček: Husák

Michal Macháček: Husák

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. duben 2018, 19:00 – 21:00

Jméno Gustáva Husáka (1913–1991) je nejsilněji spojeno s obdobím tzv. normalizace 70. a 80. let, kdy přicházela na svět generace „Husákových dětí“. Nová Husákova biografie z pera historika Michala Macháčka sleduje dlouhou kariéru posledního prezidenta komunistického Československa od samých počátků, zaměřuje se na Husákův původ a rodinné zázemí, mládí, studia a vstup do Komunistické strany Československa, jeho působení za války a za Slovenského národního povstání, v poválečné politice, jeho odsouzení v procesu se slovenskými „buržoazními nacionalisty“, úspěšně završené úsilí o rehabilitaci a postupný návrat na mocenské výsluní.

Stranou nezůstává ani Husákův osobní život, i zde přináší kniha nová zjištění. Symbol zatuhlosti a stagnace normalizační doby tak v Macháčkově knize vystupuje jako osobnost mnohovrstevnatější, než jak bývá obvykle vnímána.

Kniha vychází z výzkumu dosud neznámých pramenů z českých, slovenských a ruských archivů i materiálů ze soukromého archivu rodiny Gustáva Husáka. Je první ucelenou husákovskou monografií nejen v české historiografické produkci.

Diskusi s autorem knihy Michalem Macháčkem, za doprovodu prezentace fotografického a filmového materiálu, moderuje historička Kristina Andělová. Ukázky z knihy čte Jáchym Topol.

Nenávist na síti: Debata o hranicích svobody na sociálních sítích

Nenávist na síti: Debata o hranicích svobody na sociálních sítích

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. duben 2018, 19:00 – 21:00

Diskusní večer organizovaný v Knihovně Václava Havla Amnesty International a Debatním klubem Univerzity Karlovy.

Amnesty International během večera představí novou mezinárodní kampaň #ToxicTwitter, která upozorňuje na projevy nenávisti a šikanu, s kterou se setkávají ženy a zástupci menšin na sociálních sítí. Debatní klub Univerzity Karlovy poté pojme téma svobody projevu na sociálních sítích formou soutěže ve stylu British parliamentary debate, kterou nejen připomene argumenty, jenž se k tomuto důležitému tématu váží, ale hlavně názorně představí, že i o kontroverzních tématech je možné diskutovat věcně a bez osobních útoků.

Po skončení diskuse studentů bude možné hovořit s expertem na sociální sítě a nová média Amnesty International Erikem Bartošem a mezinárodním debatním trenérem a rozhodčím Michalem Pečeňou.

#ToxicTwitter je celosvětovou kampaní Amnesty International, která vznikla na základě 16 měsíčního výzkumu a monitoringu sociální sítě Twitter. Výzkum ukázál, že Twitter zásadním způsobem selhává ve vynucování svých vlastních pravidel určených k ochraně uživatelů, čímž umožňuje, že hlas žen a zástupců menšin je postupně vytlačován kvůli nenávistným útokům, obtěžování a výhružkám.

Olivier Guez: Zmizení Josepha Mengeleho

Olivier Guez: Zmizení Josepha Mengeleho

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. duben 2018, 19:00 – 21:00

Setkání s francouzským spisovatelem a novinářem Olivierem Guezem, loňským laureátem prestižní Renaudotovy ceny, kterou získal za román Zmizení Josepha Mengeleho, jenž je poutavou sondou do duše a života nechvalně proslulého „Anděla smrti“ po jeho útěku do Jižní Ameriky.

Kniha Zmizení Josepha Mengeleho vyjde na podzim roku 2018 také v českém překladu v nakladatelství Garamond. V průběhu večera budete mít možnost si poslechnout několik úryvků z právě překládaného románu.

Olivier Guez není jen spisovatel, ale také známý novinář a reportér. Ve Francii se dostal do povědomí veřejnosti díky knize Impossible retour (Nemožný návrat), ve které reflektuje poválečné návraty židovského obyvatelstva do Německa. Další jeho známou knihou je Chute du mur (Pád zdi), v níž společně s Jean-Marcem Goninem, současným šéfredaktorem deníku Figaro, vyzpovídali aktéry událostí, které vedly k pádu Berlínské zdi.

Setkání se uskuteční ve francouzštině, simultánní tlumočení je zajištěno.  

Pořádá Knihovna VH ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

Aleš Palán a Jan Šibík: Raději zešílet v divočině

Aleš Palán a Jan Šibík: Raději zešílet v divočině

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. duben 2018, 19:00 – 21:00

Kniha o šumavských samotářích.

Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách či na horských samotách. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte.

Osm rozhovorů, které s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci vedl spisovatel Aleš Palán, přináší pohled do světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce s přízraky. Smyslem knihy, doplněné fotografiemi Jana Šibíka (Czech Press Photo, Golden Prisma Award), je ponor do tajuplných zákoutí krajiny, ale i lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který tomu našemu klade velmi znepokojující otázky.

Kadavý, nástup!

Kadavý, nástup!

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. duben 2018, 19:00 – 21:00

Slavnostní uvedení novely Jiřího Křižana Stín.

Stín Jiřího Křižana je silně autobiografickým příběhem osiřelého venkovského chlapce vychovávaného bezmála starosvětsky spravedlivým dědečkem, prostříhávaným „blbeckými“ historkami z náhradní vojenské služby. Vyprávěním, které dává téměř fyzicky pocítit, jaké to je vyrůstat na okraji společnosti jako politickou zvůlí ocejchovaný „třídní nepřítel“ a neplnohodnotný „bývalý člověk“.

Jiří Křižan (1941–2010) byl jedním z nejosobitějších českých filmových scenáristů druhé poloviny 20. století (např. Stíny horkého léta, 1977, r. František Vláčil, Signum laudis 1980, r. Martin Hollý; či Je třeba zabít Sekala, 1998, r. Vladimír Michálek) a výrazný představitel předlistopadové opozice (iniciátor lednové petice za propuštění Václava Havla z vězení, jeden ze zakládajících členů Občanského fóra).

O autorovi a jeho životních peripetiích promluví Karel Schwarzenberg a dcery Rebeka Bartůňková a Barbora Křižanová.

Ukázky přečte herec Pavel Rímský.

Večerem provází editor knihy Pavel Hájek.

Debata s Respektem: „Vytryskla sama ze srdce lidu“. Co říká o Češích jejich hymna a je nutné ji měnit?

Debata s Respektem: „Vytryskla sama ze srdce lidu“. Co říká o Češích jejich hymna a je nutné ji měnit?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 10. duben 2018, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů týdeníku Respekt a jejich hostů na aktuální téma.

Snahou o „rozpoutání debaty“ se dnes zaštiťuje kdekdo. Českému olympijskému výboru se to společně se skladatelem Milošem Bokem skutečně povedlo, když představili alternativní verzi státní hymny. Málokomu se líbila, rozpoutala se však cenná diskuse o poselství Škroupovy a Tylovy písně Kde domov můj. 

Diskutovat přijdou Miloš Bok, hudební skladatel a autor nové úpravy hymny; Ivan Klánský, děkan Hudební fakulty AMU; Jarmila Gabrielová, hudební historička z FF UK; Petr Fischer, šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava a Radek Baborák, hornista a dirigent. 

Debatu moderuje Silvie Lauder

Vzpomínky na rok 1918 – bod zvratu pro Evropu

Vzpomínky na rok 1918 – bod zvratu pro Evropu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. duben 2018, 16:30 – 20:30

► Pro účast na debatě je nutné se zaregistrovat ZDE.

Jaký význam má rok 1918 pro dnešní evropskou politiku a společnost? Jakou roli sehrála historie v představách o Evropě 21. století? 

Historici, novináři, učitelé a další řečníci ze 7 evropských zemí budou porovnávat své pohledy a diskutovat nad současným významem roku 1918, a to zejména s ohledem na výklady připisované roku 1918 po dobu celého 20. století. Diskuse by měla vést k lepšímu porozumění roku 1918, jeho následkům ze západní a středoevropské perspektivy a jak toto vnímání formuje dnešní názory, jakým způsobem se v jednotlivých zemích mění interpretace historie a potažmo její možný dopad na politiku mezi zeměmi EU.

Debatu pořádají Česká centra ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Centrem pro výtvarné umění BOZAR, Finským institutem pro Benelux, organizací Culture Action Europe a EUNIC cluster Praha, Rakouským kulturním fórem, Slovenským institutem a Polským institutem Praha.

Debata bude probíhat v angličtině se simultánním překladem do češtiny.

16:30 Úvodní projevy:

  • Karel Schwarzenberg a zástupci Českých center

17:00 – 18:30 Vnímání roku 1918 ve starých a nových státech

  • Jak se na události roku 1918 dívají země, jež bývaly říše, i nově vzniklé národy - přetrvávají neustálé rozdíly? Cítíme nostalgii, spokojenost, hořkost, lhostejnost? A jaký význam mají příběhy roku 1918 pro budoucnost Evropy? Mají vliv na dnešní politiku a společnost? Pokud ano, jaký.
  • Moderátor: Adéla Gjuričová, historička
  • Řečníci: Maďarsko – György Csepeli, sociální psycholog / Slovensko – Miroslav Michela, historik / Rakousko – Christoph Prantner, novinářka / Česká republika – Jan Hanzlík, historik

 18:30 – 19:00 Přestávka

 19:00 – 20:30 Vnímání roku 1918 v západní a střední Evropě

  • Existují rozdíly v pohledu na rok 1918 mezi západní a střední Evropou? Pokud ano, jaké jsou a jak se odrážejí různými přístupy k dnešní realitě? Je rok 1918 vnímán také jako rok vzniku nových států západní Evropy? Jak je nahlížen rozpad starých říší v Belgii a Finsku?
  • Moderátorka: Pavlína Kvapilová, novinářka
  • Řečníci: Belgie – Machteld Venken, docent Vídeňské univerzity / Finsko – Kalle Kallio, ředitel Werstas muzea práce ve Finsku / Česká republika – Václav Kuneš, učitel historie / Polsko – Lukasz Jasina, historik

Doprovodnou akcí konference je promítání filmů o roce 1918 připravené ve spolupráci s EUNIC Praha, více informací zde.

Profily účastníků: 

György Csepeli je maďarský sociální psycholog. Narodil se v roce 1946 a v roce 1970 absolvoval univerzitu ELTE (Univerzita Loránda Eötvöse) v Budapešti. Profesor sociální psychologie na ELTE, předseda interdisciplinárního doktorského programu výzkumu sociálních věd. Vyučoval na různých univerzitách včetně UCLA, Michiganské univerzity a New School v New Yorku. Jeho výzkumné zájmy pokrývají oblasti sociální psychologie meziskupinových vztahů, mezi něž patří národní identita, antisemitismus, tzv. anticikanismus a řešení konfliktů.

Adéla Gjuričová je vedoucí výzkumnou pracovnicí Ústavu pro soudobé dějiny na Akademii věd v Praze. Zaměřuje se na politiku a společnost během pozdní socialistické éry, revoluci v roce 1989 a postkomunistické změny. Je spoluautorkou knihy Rozděleni minulostí: Vytváření politických identit v České republice po roce 1989 (Knihovna Václava Havla, 2011).

Jan Biggles Hanzlík se narodil v Praze, vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor historie, ale vystřídal řadu jiných profesí: novinář, fotograf, překladatel, scénárista, spisovatel. Naposledy působil skoro deset let jako šéfredaktor historické revue Paměť a dějiny, kterou vydává Ústav pro studium totalitních režimů. V současnosti je scénárista na volné noze.

Łukasz Jasina získal titul Ph.D. z oboru filmových studií (Polska Akademia Nauk). Vystudoval právo, historii a novinářská studia na Katolické univerzitě v Lublinu. Má za sebou dvě stáže v institutu Harvard Ukrainian Institute a na Torontské univerzitě. Byl vedoucím východní pobočky a publikoval v internetovém týdeníku Kultura Liberalna, působil jako odborný asistent na Katolické univerzitě Jana Pavla II. v Lublinu a byl vedoucím mezinárodního oddělení v polském historickém muzeu. Łukasz Jasina je autorem několika stovek publikací. V současné době pracuje v Polském institutu mezinárodních vztahů.

Kalle Kallio je odborníkem na historii práce a obtížné dědictví včetně vzpomínek na Finskou občanskou válku roku 1918. Od roku 2005 pracuje jako ředitel ve Finském muzeu práce, které je národním muzeem pracovního života a společenské historie. Muzeum má dvě větve: Muzeum neslyšících a Leninovo muzeum, které bylo obnoveno v létě roku 2016. Pracuje také jako předseda asociace Worklab (Mezinárodní asociace muzeí práce).

Pavlína Kvapilová je česká moderátorka, nezávislá producentka, konzultantka a expert na sociální média. Vedla vysílání zpravodajského kanálu ČT24, do kterého se svým týmem uvedla sociální média a vytvářela interaktivní formát jako např. Hyde Park ČT24. Pak byla šéfkou Divize nových médií v ČT. V současnosti je na volné noze a jejím srdečním projektem je Elegantní Česko, ve kterém oživuje tradice a módu období První republiky.

Václav Kuneš vyučuje český jazyk a literaturu a dějiny na Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích. Specializuje se na metody moderní výuky dějin. Se svými studenty pracoval na historických projektech pojednávajících o holocaustu na Slovensku a v Polsku. Rovněž se podílel na mezinárodních projektech v rámci programů Comenius a Erasmus Plus. Organizuje historické exkurze pro své studenty jak v České republice, tak i v zahraničí, stejně jako diskuse se svědky historických událostí.

Miroslav Michela, Ph.D. pracuje jako historik v Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a v Historickém ústavu Slovenské akademie věd. Miroslav je spoluzakladatelem a bývalým šéfredaktorem časopisu www.forumhistoriae.sk (2007–2013). Jeho hlavními akademickými zájmy jsou dějiny 20. století, populární kultura a nacionalismus a politika paměti se zaměřením na Československo a východní a střední Evropu.

Christoph Prantner je novinář a vedoucí redaktor vídeňského deníku Der Standard. Studoval filozofii, historii a politické vědy ve Vídni a jako stipendista v Los Angeles. Od roku 1997 pracuje pro Der Standard – nejprve jako člen redakce zpravodajství, pak v zahraničněpolitické redakci. V letech 2007 až 2013 byl zahraničním šéfem novin. Od roku 2013 je vedoucím redaktorem rubriky Stanoviska Standardu. Na webu derStandard.at píše geopolitický blog s názvem Prantners Perspektiven.

Machteld Venken, Ph.D., je belgická historička a slavistka. Získala doktorát z Katolické univerzity v Lovani (KU Leuven) v Belgii. Po ukončení výzkumného projektu na Varšavské univerzitě v Polsku nastoupila na Vídeňskou univerzitu. V poslední době editovala svazek Borderland Studies Meeting Child Studies. Evropská setkání (2017).

Akce je součástí rozsáhlého projektu iniciovaného Centrem pro výtvarné umění BOZAR v Belgii s názvem 1918 – EVROPSKÉ PŘEDSTAVY O MODERNÍ DOBĚ O 100 LET POZDĚJI a je podporovaná programem Evropa pro občany. Projekt zahrnuje dvě debaty v Bruselu, jednu debatu v Helsinkách a další debatu v Budapešti na podobné téma týkající se dnešního vnímání roku 1918.

Více informací o projektu naleznete zde a na Facebookové události.

Video z debat: I. Panel a II. Panel

Ztížená možnost soustředění na jaře 1968

Ztížená možnost soustředění na jaře 1968

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. duben 2018, 19:00 – 21:00

Před padesát lety, 11. dubna 1968, proběhla v Divadle Na zábradlí na dlouho dobu poslední premiéra hry Václava Havla Ztížená možnost soustředění. Komponovaný večer věnujeme několika zdánlivě různým tématům tohoto „osmičkového“ jara: Ze Zábradlí odcházejí tvůrci tzv. zlaté éry slavného divadélka. Václav Havel se během pražského jara zapojuje – samozřejmě po svém – do demokratizačního procesu. Zároveň však balí kufry na velkou cestu do USA a západní Evropy. Navíc se ve svých tvůrčích plánech začíná víc a víc orientovat na filmovou tvorbu.

S divadelním historikem Martinem J. Švejdou budeme hovořit o jeho nových badatelských poznatcích z historie Divadla Na zábradlí. Představíme některé méně známé dokumenty této doby z archivu Knihovny Václava Havla. A bude i divadlo.

Ve druhé části večera zahrají studenti herectví AMU pod pedagogickým vedením Jaroslavy Šiktancové ukázky ze Ztížené možnosti soustředění, komedie o muži, který není schopen se rozhodnout mezi manželkou a milenkou a jehož mysl ztrácí schopnost koncepčně o něco usilovat, ba vůbec se orientovat v čase.

Festival Americké jaro v Knihovně VH

Festival Americké jaro v Knihovně VH

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. duben 2018, 19:00 – 19. duben 2018, 21:00

Mezinárodní festival Americké jaro představuje publiku začínající americké a české umělce. Ke stému výročí založení Československa a stému výročí česko-amerických vztahů, se v rámci festivalu uskuteční tři diskuse a jedno scénické čtení v Knihovně Václava Havla.

Spolupořádají: Ústav pro česko-americké vztahy a Knihovna Václava Havla.

Projekt je podpořen grantem U.S. Embassy Prague

PROGRAM:

16. 4. / PO / 19.00 / Ostrovní 13
ČESKO-AMERICKÉ VZTAHY PO ROCE 1918    
Před sto lety podpořily Spojené státy americké založení Československa. Zavazuje nás tato historická skutečnost k něčemu do budoucna? A lze žít jen z tradice silného spojenectví po roce 1989? O současnosti česko-amerických vztahů budou diskutovat osobnosti, které se Amerikou nechávají inspirovat ve svých profesních životech.
Moderuje Daniel Anýž, hosté: Jiri Schneider, Vit Smetana, Václav Pecha

17. 4. / ÚT / 19.00 / Ostrovní 13
ČESKO-AMERICKÉ VZTAHY PO ROCE 1989
Česko-americké vztahy a geopolitika v letech velkých „osmiček“ (1918, 1938, 1948 a 1968). Mohlo být něco jinak? A co můžeme čekat od turbulentního prezidentství Donalda Trumpa? Beseda s českými historiky a diplomaty.
Moderuje Daniel Anýž, hosté: Michael Žantovský, Ondřej Kania a Miřenka Čechová

18. 4. / ST / 19.00 / Ostrovní 13
VEČER VĚNOVANÝ H. G. SKILLINGOVI
Vzpomínkové setkání přátel a kolegů kanadského historika, znalce českých a slovenských dějin, podporovatele Charty 77 a nositele Československého řádu Bílého lva nad jeho stále aktuálním odkazem. Hosty budou mj.: Jiřina Šiklová, Miroslav Kusý, Vilém Prečan. Moderuje David Vaughan.

19. 4. / ČT / 19.00 / Ostrovní 13
DRAHÁ MAMA / DEAR ALICE
Scénické čtení z dopisů výjimečných žen blízkých TGM – Charlotty a Alice Masarykových. Účinkují: Daniela Kolářová, Marie Málková. Dramaturgie: Lucie Němečková. Režie: Zuzana Burianová. Po čtení následuje debata s dr. Marií Neudorflovou – českou historičkou, která se dlouhodobě zabývá masarykovskou tématikou.

Časopis NaVýchod: Konflikty ve východní Evropě a na Kavkaze

Časopis NaVýchod: Konflikty ve východní Evropě a na Kavkaze

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. duben 2018, 19:00 – 21:00

Debata s Petrou Procházkovou.

Obnovený časopis NaVýchod se již druhý rok věnuje kulturním a politickým událostem na východ od České republiky. Region, který se v půběhu posledních let stal dějištěm etnických i válečných konfliktů: ruská agrese na Ukrajině, anexe Krymu, „zmražené“ Podněstří, neutuchajicí napětí v arménsko-ázerbájdžánských vztazích, válka v Náhorním Karabachu, Abcházii a Jižní Osetii.

Prezentace časopisu bude doprovázena diskusí. Debatovat o neklidných územích bude Petra Procházková, která se dlouhodobě věnuje dění v regionu a jako novinářka a očitý svědek podávala zprávy o konfliktech na Donbasu, v Osetii, Abcházii, Gruzii, Náhorním Karabachu a Afghánistánu.

Večer moderuje Radko Mokryk z Ústavu Východoevropských studií FF UK a redaktor časopisu NaVýchod.

Šenkyřík, Jirous, Vtípil: I vši

Šenkyřík, Jirous, Vtípil: I vši

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. duben 2018, 19:00 – 21:00

Básně Ivana Martina Jirouse, ve kterých se objevují hyeny, šakalové a vlkodlaci, stejně jako andělé s Pannou Marií, zhudebňoval Tomáš Šenkýřík patnáct let.

„Nahrávku jsme zavezli Magorovi do Prostředního Vydří, ale nebyl doma, a tak jsem ji položil na parapet za okno. Asi po dvou letech jsem Magora potkal v Roxy a on nadšeně mluvil o tom, jak jsem ji zhudebnil. Byl jsem z toho v euforii…“ Po několika dalších setkáních Magor Tomášovi dovolil zhudebnit cokoli z jeho básní. Album I vši, které vyšlo na podzim roku 2014 u Indies, obsahuje čtrnáct skladeb v produkci Tomáše Vtípila.

Zahrají:
Tomáš Šenkyřík – kytara, zpěv (Cymbelín)
Tomáš Vtípil – housle, samply, zpěv (DG 307, Načeva, Urband...)
Marie Puttnerová – zpěv (Jablkoň, Půljablkoň, Alotrio, Kein art Ensemble...)
Tomáš Hradil – elektrická kytara, zpěv (Los Perdidos, Heda Pěňová chanson, Chorchestr...)

Polsko-československá solidarita

Polsko-československá solidarita

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. duben 2018, 19:00 – 21:00

Setkání v lesích na střežené polsko-československé hranici. Společný zájem o osudy politických vězňů v obou komunistických státech. Výměna samizdatových tiskovin a informací. Fenomén Polsko-československé solidarity v sobě spojuje odvahu, přátelství i smysl pro humor. Nový český překlad knihy Hranicím navzdory. Příběh Polsko-československé solidarity (ÚSTR, Praha 2018) bude pokřtěn za účasti dvou autorů, Łukasze Kamińského, polského historika a bývalého ředitele Institutu národní paměti (IPN), a Petra Blažka, českého historika, působícího v Ústavu pro studium totalitních režimů, a také řady polských a českých pamětníků.

Diskusi moderuje ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.  

Jedinečná mezinárodní opoziční skupina vznikla v roce 1981, kdy zástupci polského Výboru na obranu dělníků (KOR) a Charty 77 podepsali tajnou dohodu o spolupráci.

Symbolické je, že na publikaci věnované Polsko-československé solidaritě, iniciativě založené na sympatiích obou stran a sdružující názorově často odlišné osobnosti, se podíleli polští i čeští historici – Łukasz Kamiński, Petr Blažek a Grzegorz Majewski. Kniha tak otevírá širší otázku potenciálu naší vzájemné spolupráce, síly, která se ukrývá v pomoci a solidaritě „hranicím navzdory“. Důkazem této trvalosti je i to, že Polsko-československá solidarita dodnes žije a působí. Zveme k procházce po „cestě česko-polského přátelství“.

Večer proběhne v českém a polském jazyce, simultánní tlumočení zajištěno.

Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných – Setkání ke 40. výročí vzniku

Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných – Setkání ke 40. výročí vzniku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. duben 2018, 17:00 – 21:00

Důvodem k založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v dubnu roku 1978 byla potřeba upozorňovat společnost doma i v zahraničí především na ty odpůrce totality, kteří nebyli veřejně známí, a tudíž při jejich pronásledování neexistovaly kampaně na jejich podporu.

V diskusních panelech se budeme zabývat nejprve vznikem výboru, způsobem jeho práce a distribucí informací VONS do zahraničí, a dále reflexí dramatických událostí roku 1979, kdy se státní moc rozhodla výbor zlikvidovat – v květnu bylo zatčeno šestnáct jeho členů a z nich bylo šest (mj. i Václav Havel) odsouzeno k několikaletému vězení.

17.00 – 18.30 Panel I.
VZNIK VONS
Motivem k založení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v dubnu 1978 byly mj. dobré zkušenosti z práce „Výboru za tři“ a snaha upozornit na případy lidí, kteří nebyli na Západě ani v Československu veřejně známí, takže je státní moc mohla pronásledovat bez rizika veřejných kampaní na jejich podporu.
Hosté: Kamila Bendová, Anna Šabatová a Zofia Romaszewská (Polsko)
Moderuje Petruška Šustrová.

19.00 – 20.30 Panel II.
POKUS O ZNIČENÍ VONS A JEHO PŘEŽITÍ
V květnu 1979 se státní moc rozhodla zničit Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných – bylo zatčeno šestnáct jeho členů, deset nejaktivnějších zůstalo ve vyšetřovací vazbě a šest bylo v zimě 1979 odsouzeno. Přihlásilo se však dvanáct nových členů a práce výboru pokračovala.
Hosté: Dana Němcová, Ján Čarnogurský (Slovensko), Jiří Gruntorád, Václav Malý a Jan Ruml
Moderuje Petruška Šustrová.

Daniel Cohn-Bendit: Od bouřící se Evropy k Evropě strachu?

Daniel Cohn-Bendit: Od bouřící se Evropy k Evropě strachu?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. duben 2018, 20:00 – 22:00

Pro účast na debatě je nutné se zaregistrovat ZDE.

Daniel Cohn-Bendit je francouzsko-německý politik. Byl jedním ze studentských vůdců květnových nepokojů v Paříži v roce 1968. Spolupředsedal skupině Evropských Zelených v Evropském parlamentu a je spolupředsedou Spinelliho skupiny v Evropském parlamentu, která se snaží oživit evropský federalistický projekt.

Rok 1968 byl v mnohých ohledech rokem revolučním, plným zpochybňování, během kterého se lidé po celé Evropě bouřili proti statu quo a zamýšleli se nad svými hodnotami. Dnes v popisech obecného pocitu současných Evropanů zase často slýcháváme slovo strach. Různá vysvětlení nárůstu populismu často začínají právě „lidmi zklamanými establishmentem“, zatímco se anti-establishmentové síly často odvolávají na nějaké „hodnoty“. Dnes mají mnozí Evropané jako snad nikdy dříve snahu ochraňovat „židovsko-křesťanské“ hodnoty, když se cítí být ohroženi radikálním islamismem, vzestupem Číny, nebo něčím méně hmatatelným, jako je krize identity, kterou současná Evropa prochází. Zatímco rok 1968 skončil ve Francii sociálními změnami, na druhé straně Železné opony bylo pražské jaro rozdrceno tanky Varšavské smlouvy, dávajíc do pohybu sérii událostí, které vedly k normalizačním sedmdesátým letem. Do jaké míry se v roce 2018 bude historie opakovat?

Půjde západ Unie jedním směrem, zatímco Visegrád se vydá směrem opačným? Je současná Evropa opravdu Evropou strachu? A z čeho se z událostí roku 1968 můžeme poučit, aby si dnešní Evropané snadněji poradili s rokem 2018?

Daniel Cohn-Bendit vystoupí v rámci debatního cyklu, který spolupořádají: KVH, Francouzský institut v Praze, Institut pro evropskou politiku Europeum a Goethe institut.

Debata se uskuteční ve francouzštině, simultánní tlumočení zajištěno.

Vážení přátelé, KVH se před setkáním otevře již v 19.00 hodin. Přednostně v sále uvítáme návštěvníky s potvrzenou registrací. Prosíme, přijďte včas, počet míst k sezení je omezený. Těšíme se na Vás!

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70920 záznamů celkově
  • 27849 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8264 knih
  • 40672 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury