Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. června je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Březen 2018<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Mezi dvěma Kimy

Mezi dvěma Kimy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. březen 2018, 19:00 – 21:00

Vystudovala koreanistiku a do země s nejtvrdší diktaturou současnosti se dostala hned dvakrát. Nina Špitálníková o svých zážitcích i zkušenostech, které by radši neměla, napsala knihu. Vypráví v ní nejen o tom, jak studovala na severokorejské univerzitě, jak ji zatkli kvůli zakázané jízdě metrem, ale hlavně o každodenním životě místních.

Jaké další zážitky si Nina Špitálníková přivezla, jak tamní pobyt proměnil její přístup k životu, jak vypadá podnikání v komunismu nebo proč už se do KLDR nikdy nepodívá?

Diskusi moderuje novinářka a redaktorka publicistky České televize Michala Komrsková.

Proč to Jiří Drahoš nevyhrál?

Proč to Jiří Drahoš nevyhrál?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. březen 2018, 19:00 – 21:00

Analytický pohled na prezidentskou kampaň mezi prvním a druhým kolem volby prezidenta. Nikoli očima politiků či kandidátů, ale odborníků, kteří se věnují společnosti, kampaním či komunikaci.

Přijďte si poslechnout názory Elišky Vyhnánkové, expertky a konzultantky v oboru sociálních médií; Lubomíra Kopečka, profesora politologie z Masarykovy univerzity v Brně; Daniela Prokopa, sociologa a analytika společnosti Medián, a Františka Vrabela, ředitele společnosti Semantic, která se zabývá měřením médií a jejich dopadu.

Debatou bude provázet Jaroslav Poláček, který se v posledních patnácti letech aktivně věnoval volebním kampaním a působí jako analytik institutu TOPAZ.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s platformou TOPAZ.

Cena Ferdinanda Peroutky: Ohrožená investigace?

Cena Ferdinanda Peroutky: Ohrožená investigace?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. březen 2018, 19:00 – 21:00

Koupě společnosti Mafra Andrejem Babišem, následný odchod novinářů do menších, většinou tištěných periodik, nátlak na veřejnoprávní média kvůli jejich investigativním pořadům, ať už jde o Reportéry ČT, 168 hodin nebo nedávný případ Janka Kroupy v Českém rozhlase – to vše v poslední době obrací pozornost k významu investigativní žurnalistiky v současné české společnosti. Těmto tématům bude věnován diskusní večer, který každoročně pořádá Knihovna Václava Havla se Společností Ferdinanda Peroutky, která cenu udílí.

Letošní pozvání přijala čerstvá nositelka Ceny a investigativní novinářka Českého rozhlasu Jana Klímová, novináři Marek Wollner a Jiří Kubík.

Večerem bude provázet Jan Pokorný.

Magnesia Litera I

Magnesia Litera I

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 8. březen 2018, 19:00 – 21:00

Spolek Litera uvádí v Knihovně Václava Havla autorská čtení spisovatelů, kteří byli nominováni v některé z kategorií výročních knižních cen. 

Číst budou Jana Šrámková z knihy pro děti Bratři v poli, Ondřej Hanus ze sbírky básní Volné verše, Ondřej Horák z novely Nebožtík a Josef Pánek z románu Láska v době globálních klimatických změn.

Moderuje Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Petr Nutil: Média, lži a příliš rychlý mozek – průvodce postpravdivým světem

Petr Nutil: Média, lži a příliš rychlý mozek – průvodce postpravdivým světem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 12. březen 2018, 19:00 – 21:00

Uvedení knihy a diskuse.

Autor knihy Média, lži a příliš rychlý mozek, Petr Nutil, je nezávislý žurnalista a spoluzakladatel publicistického webu Manipulátoři.cz, který se věnuje mediální manipulaci, propagandě a odhalování hoaxů. Kromě demaskování falešných zpráv se autor ve svých textech pouští po stopách psychologických fenoménů, které v člověku umlčují rozum, probouzí zlo a iracionalitu.

Moderování debaty o současném „postpravdivém světě“ se ujme Leoš Kyša, publicista a místopředseda Českého klubu skeptiků Sisyfos. Mezi hosty budou Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla, Karel Strachota, zakladatel a ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, Josef Džubák, zakladatel webu Hoax.cz, Ondřej Fér ze zpravodajského portálu Info.cz a Kateřina Kadlecová z týdeníku Reflex.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Grada. 

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. březen 2018, 19:00 – 21:00

Diskuse redaktorů Respektu a jejich hostů na aktuální téma.

Slovenskem otřásla vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Tamní společnost se hroutí a zároveň probouzí. V co může tragická událost vyústit? 

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět Lukáš Fila, šéf vydavatelství N Press, novinář Luboš Palata (MF Dnes), který dlouhodobě působil ve slovenském deníku Pravda, a Ivana Svobodová z časopisu Respekt, která sledovala situaci na Slovensku v těchto dnech.

Diskusi moderuje Ondřej Kundra

Magnesia Litera II

Magnesia Litera II

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. březen 2018, 19:00 – 21:00

Spolek Litera uvádí v Knihovně Václava Havla autorská čtení spisovatelů, kteří byli nominováni v některé z kategorií výročních knižních cen.

Z knihy Opuštěná společnost (nominace na Literu za publicistiku) bude číst Erik Tabery, ze sbírky 49°27´45.249´´N, 17°58´36.107´´E přečte debutující básnířka Anna Prstková (DILIA Litera pro objev roku), z románu Lapači prachu Lucie Faulerová a z povídkové sbírky Bílá zvířata jsou velmi často hluchá Ivana Myšková (obě Litera za prózu).

Moderuje Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Ivan Binar: Revoluce!

Ivan Binar: Revoluce!

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. březen 2018, 19:00 – 21:00

Autorské čtení z nového románu Ivana Binara.

Revoluce! je bolestně humorná kniha o tom, jak se radostná procházka lesem může rázem změnit v existenciální horor. Stačí k tomu málo: v hlubokém lese za zvuků něžných hlásků dravých ptáků se obyčejný slušný mladý muž setká se dvěma horlivými policisty plnícími úkol, jímž je vytvoření a odhalení vnitřního nepřítele…

Chartista a spisovatel Ivan Binar byl v sedmdesátých letech vězněn za pobuřování, kterého se měl dopustit při muzikálu Syn pluku. V emigraci byl redaktorem rádia Svobodná Evropa. Po návratu se stal spisovatelem na volné noze. Je jedním z mála současných autorů, kteří se zabývají tím, co lze označit jako křesťanské kořeny naší civilizace. Život, jakkoliv strastiplný, pro něj má smysl; pomsta není řešení, způsobí nanejvýš řetězení dalších nespravedlností. Binar ve svých románech často střídá velmi bizarní nebo snová prostředí, snaha dobrat se podstaty lidské existence je však u něj neměnná.

Z knihy Revoluce! bude číst a večerem provázet autor. Jako host vystoupí Jiří Šlupka Svěrák.

Gulag and Ghetto theatres: on the edge of hell

Gulag and Ghetto theatres: on the edge of hell

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. březen 2018, 17:00 – 19:00

Live Theatre is cruelty and a scandal and heretic public event (A. Artaud, P. Brook, A. Badiou) and differs from dead “theatre” (agitation, ideological simulation). What does mean professional theatric events in Gulag’s Solovki prison camp and in Vorkutlag? Do they have parallels with Ghetto Theatres in Vilnius and Warsaw?

The paper analyses history of professional theatres in Solovki prison camp from 1923 – 1936 and Vorkuta’s musicdrama theater 1943 – 1950. Both cases present theater directors and artists semi-conformism and resistance per development of feeling of dignity, aesthetic taste or humanity in unhuman conditions, between guarantees of cruel death. Vorkuta’s theater opera, operetta and even cabaret was completely exclusive case in the history of Gulag archipelago (A. Solzhenitsyn). Everyday fear of death and famine, witnessing of hundreds of deaths on the streets and cruelty of Nazi regime are conditions of the most human Ghetto theater. Why theatres show the classics and what does mean the Artaud conception of “cruel theatre” if the lifeworld was completely cruel? What is the role of theatric sublime in the reconstruction of the lost lives?

Prof. dr., philosopher, anthropologist, artist Gintautas Mažeikis is the head of department of Philosophy and social critics at Vytautas Magnus University. He was born in Vorkuta (arctic region of Russia, Komi republic) in 1964, studied in Sankt-Petersburg State university (History of Philosophy, Renaissance. The first PhD was devoted to the Symbolical thinking of Renaissance in Vilnius University, Lithuania.  In 1998 he created first Center of Cultural Anthropology in Lithuania in Siauliai University and started neoshamanist and subcultural researches. He did art exhibitions devoted the topics. His second PhD (habilitation) presented Pragmatics and analytics of Philosophical anthropology, in Vilnius University. Mazeikis interests are analysis, critics and performations of symbolical and iconic thinking through the dramatic events. He considered the historical drama, trauma and memory, the society of the spectacle, phenomenon of self-persuasion and contemporary propaganda, dramatic Gulagian and Ghetto theatres, event and contemporary praxis of museums from postmodern existential point of view.

The event will be held entirely in English. Czech interpreting is not provided.

Changes in the civil society of the post-soviet Lithuania

Changes in the civil society of the post-soviet Lithuania

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. březen 2018, 19:00 – 21:00

Presentation by: Egidijus Aleksandravičius, who started his career in 1992 at Vytautas Magnus University, is a Professor of History and the Head of Lithuanian Diaspora Institute of Vytautas Magnus University in Kaunas, Lithuania. He is also a Board member of the Valdas Adamkus Presidential Library-Museum.

His scholarly interests focus in 19th C. society, cultural and diaspora history, politics of memory and Lithuanian Historiography, as well as Post Soviet studies. He is an author of twenty books. Aleksandravičius is an active Visiting Professor at the Universities of Helsinki, Illinois and Warsaw and the School of Political Sciences of Bolonia University.

Aleksandravičius was awarded Cross of Commander of Lithuanian Grand Duke Gediminas, orders of Poland Republic and Kingdom of the Netherlands, and several other national and international prizes.

The event will be held entirely in English. Czech interpreting is not provided.

Den pro Kubu – hájíme (si) lidská práva

Den pro Kubu – hájíme (si) lidská práva

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. březen 2018, 19:00 – 21:00

Diskusní večer pořádáme jako připomínku 18. března 2003, kdy došlo na Kubě k zatčení sedmdesáti pěti předních disidentů, kteří byli odsouzeni k mnohaletým trestům. Na svobodu se předčasně dostali až v roce 2010 a většina z nich odešla pod nátlakem vlády do exilu. 

Témata: Jaká je situace na Kubě dnes? Do jaké míry funguje přímá podpora opozice, která se snaží podkopat důvěryhodnost a pevnost autoritářského režimu zevnitř? Je snad lepší jednat s totalitními vůdci a vyvíjet na ně politický a ekonomický tlak, aby změnu nakonec uskutečnili sami? A jak je to s lidskými právy obyčejných Kubánců, kteří „chtějí jen obyčejně (pře)žít“ a kteří to s politikou už vzdali?

Diskuse se účastní Taťana Fischerová (Helsinský výbor), Martin Balcar (Amnesty International) a Peter Moree (Českobratrská cirkev evangelická). Jména účastníků z Kuby uvedeme na webu KnVH.

Magnesia Litera III

Magnesia Litera III

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. březen 2018, 19:00 – 21:00

Spolek Litera uvádí v Knihovně Václava Havla autorská čtení spisovatelů, kteří byli nominováni v některé z kategorií výročních knižních cen.

Z knihy Planeta Nippon (nominace na Literu za publicistiku) budou číst Anna Křivánková, Antonín Tesař a Karel Veselý, z básnické sbírky Začátek eposu (nominace v kategorii Moleskine Litera za poezii) Michal Jareš a z knih Kdo zabil Snížka? (nonimace na Literu za knihu pro děti a mládež) a Nejlepší pro všechny (nominace na Literu za prózu) Petra Soukupová.

Moderuje Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Hana Frejková: Divný kořeny

Hana Frejková: Divný kořeny

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 22. březen 2018, 19:00 – 21:00

Ludvík Frejka, otec herečky a zpěvačky Hany Frejkové, byl v roce 1952 ve vykonstruovaném procesu s Rudolfem Slánským a protistátním spikleneckým centrem obžalován ze špionáže a velezrady, odsouzen k smrti a popraven.

Haně bylo tehdy sedm let a její život byl touto tragédií navždy poznamenán, a to tím více, čím méně toho o svém otci a celé rodinné historii věděla. Příběh své rodiny skládala už pak jako dospělá řadu let. Vyhledávala příbuzné, probírala rodinnou korespondenci, ale především pátrala v archivech ministerstva vnitra. O své složité cestě za desítky let starými událostmi a souvislostmi, a o tom, co na této nesnadné pouti objevila, napsala knihu s výmluvným názvem Divný kořeny.

„Výsledek byl, že byl oběšen, máma se celý život trápila a já jsem se zmítala ve vinách. Doplatili jsme na to hlavně my, kteří jsme se měli tak rádi, naše malá rodina, která se osudově ocitla v objetí drtících kamenů.“

K uvedení audioknihy Divný kořeny zazní písně skupiny Jidiš VE TŘECH (Hana Frejková – zpěv, Marianna Borecká – zpěv (host), Milan Potoček – klarinet, Slávek Brabec – akordeon).

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s nakladatelstvím Radioservis.

CEW 21 – Mlčící ženy

CEW 21 – Mlčící ženy

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. březen 2018, 19:00 – 21:00

19. století nám umožnilo se scházet.
20. století nám přiznalo právo vzdělání, volby a krátkých sukní.
21. století budeme spoluvytvářet.

Náš hlas schází ve veřejném prostoru, ale nás také zajímá, jakou kvalitu bude mít občanský prostor, kterého jsme součástí. Nechceme se zbytečně bát o budoucnost našich dětí a vnoučat. Svět pádí čím dál rychleji a my se potřebujeme na změny adaptovat a s námi naše rodiny a naše přítelkyně. Chceme vytvořit prostor, kde i my můžeme diskutovat mezi sebou i s okolním světem. Často mlčíme, ale to neznamená, že nemáme názor. Teď ho uslyšíte. Jsme přece všechny ženy a matky 21. století.

Panelová diskuse se zakladatelkami think tanku CEW 21 – the Central European Women think tank for the 21st century.

V diskusi vystoupí Magda Vášáryová, Alexandra Alvar, Danuše Nerudová, Pavlína Hájková a Jana Michael.

Večer moderuje Jana Spekhorstová.

Zrození státu: Dvě vytoužené republiky – BNR a Československo

Zrození státu: Dvě vytoužené republiky – BNR a Československo

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. březen 2018, 19:00 – 21:00

Obě republiky vznikly před sto lety, v roce 1918, ze stejných historických pohnutek. Proč je čekal jiný osud? Co víme o setkání prezidenta Masaryka a premiéra Luckěviče? Jak se žilo v Praze dvěma prezidentům BNR?

BNR (Běloruská lidová republika) byla vyhlášena v Minsku 25. března 1918, o pár měsíců dříve než Československo. Nově zrozený stát stihl vydat své pasy, začal zakládat své vojenské oddíly a snažil se o diplomatické uznání, a to i ze strany Československa. Všechny plány a naděje však zanedlouho rozdrtil nástup bolševiků.

O historických souvislostech budou hovořit badatelé Michal Plavec a Daniela Kolenovská, spoluautoři knihy Běloruská emigrace v meziválečném Československu, a Ivonka Survilla, předsedkyně exilové Rady BNR v Kanadě.

Debatu v češtině a angličtině moderuje novinářka Alena Kovářová Tichanovičová.

Pořádá Knihovna Václava Havla a běloruský spolek Skaryna.

Je třeba nevypustit duši: Duševní zdravověda

Je třeba nevypustit duši: Duševní zdravověda

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. březen 2018, 19:00 – 21:00

Třetí z večerů pod taktovkou Nevypusť duši bude zaměřen na každodenní péči o duševní zdraví. Přijďte zjistit, proč je důležité se o svoji duši starat. Seznámíme vás s pár praktickými tipy, jak na to. Čeká vás úvod do sedmi zásad zdravé psychohygieny, pár slov o relaxačních technikách a něco málo o syndromu vyhoření – tedy spíše o tom, jak mu díky pracovní duševní hygieně předcházet. Na závěr se dotkneme i možností odborné pomoci v případě duševních obtíží. Dozvíte se, jak taková odborná pomoc může vypadat a kdo ji nabízí.

Cyklus je z dílny neziskové organizace Nevypusť duši, za kterou stojí tým mladých psychologů, neurovědců a studentů těchto oborů. Zároveň ji tvoří i psychiatričtí pacienti a lidé se zkušeností s duševním onemocněním v mladém věku. Nevypusť duši šíří fakta, boří mýty a informuje Česko o duševním zdraví. Zdůrazňuje důležitost prevence – radí lidem, jak nevypustit duši, sdílí osobní příběhy a podporuje včasné vyhledání odborné pomoci při duševních obtížích.

V diskusi vystoupí Marie SalomonováZuzana Pacholíková.

Vstup po předchozí registraci. Registrační formulář naleznete zde.

Magnesia Litera IV

Magnesia Litera IV

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. březen 2018, 19:00 – 21:00

Spolek Litera uvádí v Knihovně Václava Havla autorská čtení spisovatelů, kteří byli nominováni v některé z kategorií výročních knižních cen. 

Z románu Ke dnu bude číst Anna Bolavá, z básnické sbírky Obcházení ostrova Milan Děžinský, z biografie Magor a jeho doba Marek Švehla a z knihy pro mládež Transport za věčnost František Tichý.

Moderuje Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70934 záznamů celkově
  • 27863 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8269 knih
  • 40692 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury