Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #26 Bodyshaming: Vzhled nedefinuje hodnotu člověka  19/04/24

V dalším díle podcastu Občané z Ostrovní si moderátorka Anna Klein povídá se zpěvačkou a performerkou Ridinou Ahmedovou o bodyshamingu. „Toto téma se dotýká drtivé většiny lidí. Žijeme v boji se svým tělem,“ říká hostka, která se tématu dlouhodobě věnuje. Nejde přitom jen o nadváhu, jde o ideál, kterému se všichni chceme přiblížit, to platí i pro modelky nebo sportovce. Podcast doporučujeme k poslechu jak mladým lidem, tak jejich pedagogům, protože se v něm mluví i o tom, jak o těle citlivě mluvit ve škole, v hodinách tělocviku, nebo doma. Více

Ilustrace

Příležitost nominovat kandidáty na Cenu Václava Havla za lidská práva  07/04/24

Do 30. dubna je možné předkládat nominace na Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2024. Cena je od roku 2013 každoročně udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni. Více informací ohledně podávání nominací najdete zde 

Ilustrace

Občané z Ostrovní #25 Politici chyceni v sociálních sítích  20/03/24

Jaký je obraz české politiky na sociálních sítích? Jsou čeští politici jen prodavači vlastní moci, nebo dokáží občany motivovat a udávat nějaký hodnotový směr? Mnoho lidí dnes využívá sociální média jako jediný zdroj informací a tato média mají vliv na voličské rozhodování každého z nás. Docentka Denisa Hejlová z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK v Praze si moderátorkou Annou Klein povídá o tom, že bychom si měli dávat na příspěvky, které útočí na naše emoce. Každý příspěvek politika je totiž ve své podstatě politická reklama. Podcast  Více

Ilustrace

Občané z Ostrovní #24 Zdravé množství alkoholu neexistuje  28/02/24

Vztah mladých lidí k alkoholu se proměňuje, zdravotní gramotnost stoupá a odráží se i v zájmu mladé generace o kampaň Suchej únor. To ale bohužel neznamená, že alkohol už pro mladé lidi nepředstavuje problém. Profesor Michal Miovský, psycholog a přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN, v podcastu radí, co dělat, když jste součástí party, kde všichni pijí. Doporučuje také řadu preventivních programů určených pedagogům a školám. Více

Program na Listopad 2017<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Když ne Putin, tedy co?

Když ne Putin, tedy co?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 1. listopad 2017, 18:30 – 21:00

Beseda s filozofem Aleksandrem Morozovem.

V Rusku opět začala diskuse o tom, co je za horizontem putinského vládnutí. Může Rusko přejít od současného politického režimu k jinému, od personifikované vlády k republice? Jedni se domnívají, že konec putinismu přivede zemi k velké destabilizaci, konfliktům a katastrofě; druzí se odvolávají na zkušenost mnoha zemí, které ve 20. století takový přechod zvládly bez větších otřesů. Této diskusi bude věnována veřejná přednáška Aleksandra Morozova.

Moderuje Daniela Kolenovská z Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Debata je součástí festivalu Kulturus.

Simultánní tlumočení zajištěno.

Tuvia Tenenbom: Rozdělená Amerika

Tuvia Tenenbom: Rozdělená Amerika

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. listopad 2017, 17:00 – 19:00

Je vtipný jako Borat, je chytrý jako Woody Allen, je neodbytný jako Michael Moore. 3 v 1, to je Tuvia Tenenbom. Po úspěchu na knižním trhu v Izraeli a Německu, kde se jeho knihy staly bestsellerem, uvádí nakladatelství Zeď dílo Tuviy Tenenboma také v České republice.

Izraelsko-americký spisovatel, novinář a dramatik Tuvia Tenenbom (*1957) představí svou knihu Všechny jejich lži, což je mimořádně vtipná a zároveň alarmující zpráva o dnešní Americe. Kniha – ač byla napsána ještě před vítězstvím Donalda Trumpa – odhaluje kořeny dnešní politické proměny USA, rozpor mezi liberálním pobřežím a zbytkem země, neuvěřitelně rozšířený antisemitismus a nenávist k Izraeli, i pokrytecký postoj k černochům.

Tuvia Tenenbom v knize procestuje USA křížem krážem, mluví se stovkami lidí, klade chytré i zdánlivě naivní otázky. A následně skládá obrázek, který mnoho lidí pobaví a zaskočí zároveň. Tenenbom není ani levičák, ani pravičák, chce zkrátka znát pravdu. A tak dráždí úplně všechny.

Knihu Všechny jejich lži představí osobně Tuvia Tenenbom.

Uvádí novinář Daniel Anýž a Jan Pergler z nakladatelství Zeď.

Tlumočení do češtiny zajištěno.

Ladislav Heryán: Stopařem na této zemi

Ladislav Heryán: Stopařem na této zemi

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 2. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Besedu se svými přáteli, kteří také vystupují v knize Stopařem na této zemi, Danou Němcovou, Kateřinou Jacques, Martinem Bursíkem a studenty VOŠ Jabok o tom, jak souvisí víra a chuť podílet se na vytváření svobodného prostoru, povede kněz a biblista Ladislav Heryán.

Kniha je volným pokračováním autorovy úspěšné knihy Exotem na této zemi. Příběhy z bohatého Heryánova života plného setkání s nejrůznějšími lidmi všech společenských vrstev se prolínají s jeho kněžskou službou a spojují se s výkladem biblických pasáží. Leitmotivem je téma Boží velkorysosti, jejíž uvědomění vede člověka k radosti, svobodě a chuti podílet se na ní svou vlastní aktivitou pro druhé.

Moderuje Kateřina Kokešová, na kytaru hrají a zpívají Ladislav Heryán a Miroslav Mirga.

Psí vojáci: Hudba na plátně

Psí vojáci: Hudba na plátně

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 3. listopad 2017, 18:00 – 21:00

Jsem zamilovanej, tak zamilovanej, že mi rostou hvězdy na zádech.“ Filip Topol

O jedno z prvních vystoupení Filipa Topola se zasloužil Václav Havel v úvodu koncertu Plastic People na Hrádečku v roce 1978. Přičemž texty i hudba kapely Psí vojáci čiší srdceryvností, syrovostí, emocemi a oslovují i dnešní mladistvé. Výstava Hudba na plátně v den 38. výročí prvního koncertu Psích vojáků na Pražských jazzových dnech představuje obrazy mladé autorky Sáry Svobodové, inspirované písněmi, významnými momenty kapely nebo typickými výjevy. Výstava poskytne návštěvníkům jedinečnou možnost sdílet s autorkou její pocity při poslechu konkrétní písně z mp3 zařízení u každého obrazu.

O kapele Psí vojáci promluví ti, kteří byli u toho, mj. bubeník David Skála či manažér Romek Hanzlík.

Zahraje kapela Kopyrajt. Uvádí Hana Řičicová.

Výstava bude otevřená po dobu jednoho víkendu (4. 11. – 5. 11. 2017).

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky.

Javier Gomá: Filozofie pro tento svět

Javier Gomá: Filozofie pro tento svět

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 7. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Javier Gomá (*1965, Bilbao) je jedním z nejplodnějších a nejoriginálnějších myslitelů španělsky mluvící části světa.

Již v raném mládí měl určitou představu skutečnosti, což se proměnilo i v jeho poslání. Byla jí „idea celistvosti“, jejímž vyjádřením byl posedlý a zabýval se jím téměř třicet let, během nichž odpromoval v oboru klasická filologie a filozofie, dokončil doktorské studium práv a začal pracovat. Veškeré tyto niterní pocity se rozhodl zpracovat filozoficky, v oboru, který Gomá považuje za odvětví literatury. Souhrnnou práci pojmenoval „Tetralogie příkladnosti“. Dle Gomy jsou tyto čtyři knihy kapitolou jediného niterného vyznání, pokusem o dosažení dvou cílů: dojít na tomto světě individuality a současně, proti vší zkušenosti, živit naději zachovat tuto individualitu i mimo náš svět, na kterémkoli místě a v kterékoli době. Gomovou hlavní tezí je světská filozofie: o všem, pro všechny a se vší grácií.

Debatu s panem Javierem Gomou povede Michael Žantovský.

Večer uvede Jeho Excelence Pedro Calvo-Sotelo, velvyslanec Španělska.

Simultánní tlumočení ze španělštiny zajištěno.

Faulerová, Pech: Nová próza

Faulerová, Pech: Nová próza

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 9. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Lucie Faulerová a Miroslav Pech patří mezi nejsilnější hlasy nové literární generace.

Miroslav Pech dosud vydal povídkové sbírky Napíšu Pavle a Ohromně vtipná videa. Jejich knihy jsou nesentimentální a nelíbivé, věrohodné a napínavé. Pechovi Cobainovi žáci, vydaní v nakladatelství Argo, vypovídají za stovky či tisícovky dnešních postbeatniků a hipsterů, zatímco debut Lapači prachu Lucie Faulerové, který uvádí nakladatelství Torst, je ryze výpovědí jednotlivce. Oba hrdinové jsou ztracení… a každý z jiného důvodu. První klopýtá vlivem „rozmazané“ doby, chce se stát rockovou hvězdou a vtipkuje v drogovém oparu, druhou stahuje nefungující rodina, přičemž vede mezilidskou poziční bitvu, plnou pastí a nášlapných min. Oba mají problém s vlastní identitou, řeší otázku, kdo vlastně jsou. Pechův hrdina se snaží někam zařadit, sní o tom, čeho jednou dosáhne, hrdinka Faulerové se nepovažovala nikdy za nic a jakémukoli zařazení se vehementně brání.

Uvádí Jáchym Topol, debut pokřtí Kateřina Šedá.

Dobré dílo Anastáze Opaska

Dobré dílo Anastáze Opaska

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Petr Placák, Karel Hvížďala a Jaroslav Vejvoda představí opata Anastáze Opaska coby duchovního otce exilové laické katolické organizace Opus bonum, která od roku 1978 pořádala v bavorské obci Franken celoexilová setkání o aktuálních otázkách a problémech českých dějin, kultury a politiky – včetně vztahu OB k Chartě 77.

Debata s Respektem

Debata s Respektem

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 14. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Prezident Zeman mluví při sestavování vlády o tom, že může vládnout bez důvěry po neomezenou dobu. Je tím ohrožena Ústava? Dochází k posunu Česka k prezidentskému systému? Nejen o těchto otázkách bude debatovat Andrea Procházková (Týdeník Respekt) se svými hosty.

Účast v debatě přislíbili ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a soudce Vojtěch Šimíček, ústavní právník Marek Antoš a někdejší spolutvůrce ústavy Petr Pithart.

Evropské dialogy Václava Havla v Bruselu

Evropské dialogy Václava Havla v Bruselu

  • Kde: Rotunda Bertouille, Rue Ravenstein 23, Brusel
  • Kdy: 14. listopad 2017, 17:45 – 20:00

Pod záštitou Pavla Svobody, poslance Evropského Parlamentu, a eurokomisařky Věry Jourové se v úterý 14. listopadu 2017 v Bruselu uskutečnila konference Evropské dialogy Václava Havla s podtitulem  „Je transatlantický sen o svobodném světě stále živý?“ Pozvaní hosté diskutovali nad otázkami ohledně spolupráce Evropy a Ameriky a jejich sdílených hodnot. Bruselská konference si kladla za cíl pokračovat v debatě o směřování Evropy a její transatlantické spolupráci a přispět tím k diskusi o narůstající nedůvěře evropských občanů ve stabilitu Evropské unie.

Petr Koura: Swingaři a potápky v osidlech (protektorátní) moci

Petr Koura: Swingaři a potápky v osidlech (protektorátní) moci

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 15. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Beseda s Petrem Kourou, autorem přelomové studie Swingaři a potápky v protektorátní noci (2016), o životě „jazzové“ mládeže za Protektorátu a v poválečných létech, hýřících nekompromisním budovatelským nadšením. A vlastně o stýkání a potýkání subkultur s mainstreamem a mocí jako takovými. O nečekaná zjištění, ani pestré hudební či filmové ukázky nebude nouze.

Petr Koura (1978), historik zabývající se především českými kulturními dějinami 20. století. 

M. C. Putna: Katoličtí buřiči a epigoni

M. C. Putna: Katoličtí buřiči a epigoni

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 16. listopad 2017, 19:00 – 21:00

O křesťanství a komunismu, buřičích a epigonech: nad knihou Martina C. Putny Česká katolická literatura 19451989. Uvedení závěrečného svazku monumentálních třísvazkových dějin české katolické literatury, vydaných v nakladatelství Torst, a následná beseda o něm.

Uvádí Jiří Brabec a Jan Šulc.

Obývák Václava Havla ‘17

Obývák Václava Havla ‘17

  • Kde: Náměstí Václava Havla, Praha 1-Nové Město
  • Kdy: 17. listopad 2017, 13:00 – 20:00

V rámci oslav 28. výročí sametové revoluce pro návštěvníky otevíráme „Obývák Václava Havla“ – prostor k setkání, posezení, veřejnému čtení, zakoupení knih, zanechání vlastních vzkazů a dalšímu programu.

Přijďte si Havla přečíst, nebo si ho poslechnout z úst vybraných osobností: Pozvání letos přijali: Tomáš Sedláček, Jan Sokol, Martin C. Putna, Robert Čásenský, Monika MacDonagh-Pajerová a další. Přesný harmonogram zveřejníme později.

„Obývák“ je součástí pouliční slavnosti Korzo Národní 2017, během které se Národní třída již počtvrté promění v korzo, pěší zónu, plnou pouličního umění, koncertů a dalšího kulturního a vzdělávacího programu. Touto velkou pouliční oslavou děkují současní studenti všem, kteří se zasloužili o svobodu a demokracii, i těm, kteří s ní dnes umí zodpovědně zacházet.

Připraveno ve spolupráci Knihovny Václava Havla, Národního divadla a spolku Díky, že můžem, z.s.

Noc divadel: Václav Havel – Forever young!

Noc divadel: Václav Havel – Forever young!

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. listopad 2017, 20:00 – 24:00

„Navždy mladý“, takové je téma letošní Noci divadel. V Knihovně Václava Havla ho zpracují studenti herectví Divadelní fakulty AMU, kteří si k letošním klauzurním zkouškám vybrali dvě hry Václava Havla: Ztíženou možnost soustředění a Vernisáž.

Budeme svědky veřejné zkoušky pod vedením režisérky Jaroslavy Šiktancové, vedoucí 3. ročníku činoherního herectví. Další student DAMU, dramatik Tomáš Loužný, vítěz autorské soutěže pořádané Václav Havel Library Foundation NY, se svými spolužáky představí svou hru Hosté, v režii vlastní a Barbory Maškovizové.

Program:
20.00 Vernisáž
21.00 Ztížená možnost soustředění
22.00 Tomáš Loužný: Hosté

Beseda Jiřího Jírů a Whakaari Rotorua: Václav Havel a Maoři

Beseda Jiřího Jírů a Whakaari Rotorua: Václav Havel a Maoři

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. listopad 2017, 19:00 – 21:00

„Z toho, co jsem pochopil o maorské tradici a o maorské kultuře, vysvítá, že jim je veškerý fanatismus cizí a že jim jde jen a jen o uznání vlastní kulturní identity. Snaží se, aby nebyli jen muzeálními exponáty, ale aby byli vnímáni a respektováni jako součást novozélandské historie, přítomnosti i její budoucnosti.“ VH

Fotograf Jiří Jírů, jenž byl osobním fotografem Václava Havla až do roku 1997 a fotil i pro ta nejprestižnější světová média jako The New York Times, Time, Newsweek, Business week, Frank Tomas Grapl, Maoravák s maorskými a českými kořeny, a soubor Whakaari Rotorua ze Země dlouhého bílého oblaku (Nový Zéland) přiblíží památnou návštěvu Václava Havla u Maorů.

Projekci unikátních fotografií Jiřího Jírů z Havlovy návštěvy maorské vesnice ve městě Rotorua doprovodí maorská skupina vysvětlením kontextu a kulturních souvislostí, kterým běžně Češi nerozumějí. A Whakaari Rotorua předvedou tradiční maorské písně i Haku, tradiční maorský tanec, který se stal celosvětově známým především díky předzápasovým rituálům novozélandského ragbyového týmu All Blacks. Nejznámější haka nese název Ka mate, neboli „Jednou přijde smrt, teď ale žiju“.

Pořadem provází Kristina Maková.

Uvedení knihy Ruská agrese proti Ukrajině

Uvedení knihy Ruská agrese proti Ukrajině

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 21. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Ruská agrese proti Ukrajině představuje patrně největší výzvu evropské bezpečnosti od roku 1945. Nejenže ztělesňuje útok na samotné základy systému mezinárodního práva, ale i s novou naléhavostí nastoluje otázku, kam až sahají ofenzivní ambice současného ruského režimu.

Předkládaná monografie osvětluje širší pozadí poslední ruské agrese a podává analýzu vývoje na Ukrajině po roce 2014 v souvislosti s aktuálním ozbrojeným konfliktem. O hlavních příčinách a průběhu ruské hybridní válečné kampaně a dopadech probíhající rusko-ukrajinské války na stávající mezinárodní uspořádání debatují Jan Šír, Karel Svoboda, Luboš Švec z Institutu mezinárodních studií, Katedry ruských a východoevropských studií, David Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů a publicista Jefim Fištejn z Radio Free Europe/Radio Liberty.

Moderuje Ondřej Kundra z týdeníku Respekt.

Kniha vychází v Nakladatelství Karolinum.

Čechoslováci v Gulagu

Čechoslováci v Gulagu

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 23. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Ke stému výročí bolševické revoluce v Rusku v roce 1917, která znamenala počátek společenského experimentu, jehož průvodním jevem byly miliony zotročených a zavražděných osob, připravila Česká televize ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů třídílný dokumentární cyklus Čechoslováci v Gulagu.

Doprovodná publikace obsahuje životní osudy dvanácti Čechoslováků a jejich rodinných příslušníků, přátel a kolegů, kteří se jako režimu nepohodlní či zcela nevinní, často náhodně vybraní lidé, ocitli v soukolí nenasytného molochu sovětské totalitní moci v podobě provázané sítě lágrů Gulagu. Text je doplněn rozsáhlým dobovým obrazovým materiálem i současnými fotografiemi míst paměti Gulagu, které budou během večera promítány.

Knihu představí autorská trojice Adam Hradilek, Jan Dvořák a Jaroslav Formánek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jaremčuk, Belej: Duch doby aneb divokou Ukrajinou

Jaremčuk, Belej: Duch doby aneb divokou Ukrajinou

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 24. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Posledních několik let se na Ukrajině bouřlivě rozvíjí žánr reportáže. Překotně se měnící zemi, ohroženou válečným konfliktem, popisují nejlepší literáti a literátky současnosti v uměleckých reportážích. Témata: Divoká devadesátá. Živelné trhy a mafiánské gangy. Prorůstání politických, podnikatelských a mafiánských part. Rychlá auta, střelba, samohonka a eurodance. Naši jiní: krymští Tataři. Krokodýli v bazénu – miláčci zbohatlíků. Duch doby: herní konzole a slovenské oplatky. Podpořili Majdan a mysleli, že mají vyhráno. Pak přišli zelení mužíčci a museli utéct...

Počátečním stimulem pro tento rozvoj se stala Soutěž literární reportáže „Samovydec“, pojmenovaná podle anonymního kozáckého letopisce ze 17. století, kterou již šest let pořádá kyjevské nakladatelství Tempora a jejímž porotcem je českému čtenáři dobře známý Oleh Kryštopa, autor knihy Ukrajina v měřítku 1 : 1.

O stavu současné reportáže přijedou podat zprávu dvě osobnosti: Olesja Jaremčuk a Les Belej. Česky jejich práce vycházejí v časopisech NaVýchod a Plav.

Moderuje Radko Mokryk. Tlumočí Alexej Sevruk.

Akce je součástí doprovodného programu Mezinárodní konference ukrajinistů v Praze.

Angelika Pintířová – Padá mi to z nebe

Angelika Pintířová – Padá mi to z nebe

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Česká „sestra v akci“ Angelika Pintířová v rozhovoru s muži.

Padá mi to z nebe je kniha rozhovorů boromejky Angeliky Pintířové s publicisty Tomášem Kutilem a Janem Paulasem. Angelika je rozkročená mezi světem médií, pasťákem a divadlem. Patří jak do sekulárního světa, tak do řeholního společenství a obohacuje oba vesmíry.  

Jak může přežít řeholnice v pasťáku? Jak se ošetřuje prezident? Jak hovořit o víře v dnešní době? Jaké to bylo, vstoupit za komunistů do tajné řehole? Může řeholní sestra sledovat MS v hokeji, pít pivo a být aktivní na Facebooku? Nebo dokonce mít v rozhlase svůj pořad a kamarády mezi předními sportovci?

Tyto a další otázky zodpovídá v knižním rozhovoru boromejka Angelika Pintířová. Dotýká se nejen palčivých témat dnešní doby, jako jsou rozpad rodinných vztahů, dědictví komunismu v nás či výchova delikventní mládeže, ale dává nahlédnout i do svého životního příběhu. Patří do něj šťastné dětství na vesnici, ochotnické divadlo, utajený život řeholnice za komunismu, studium na DAMU, cestování po Sibiři či jízda na koloběžce. Je to příběh řeholnice, které celý život padají z nebe nejrůznější výzvy. A ona je zvedá!

Sestry boromejky zahrají své vlastní písně.

Helena Frischerová: Dny mého života

Helena Frischerová: Dny mého života

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 29. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Večer věnovaný českému vydání lágrových vzpomínek prostějovské rodačky Heleny Frischerové (1906–1937–1984), které v překladu Radky Rubiliny vydalo nakladatelství Academia.

Helena Frischerová, která na počátku třicátých let odešla se svým manželem za prací do Sovětského svazu, byla předobrazem Ri Gustavovny, hlavní hrdinky varovného románu Jiřího Weila Moskva–hranice (1937). V roce, kdy Weilova próza vyšla, se Frischerová jako mnozí cizinci žijící v SSSR stala obětí „Velkého teroru“ – byla odsouzena k deseti letům v nápravně-pracovních táborech na severu Ruska, její manžel byl popraven. Své vzpomínky na dny prožité v gulagu napsala v šedesátých letech, rusky – stylizované v naléhavé druhé osobě. Do Československa se nikdy nevrátila, zemřela v Moskvě, obklopena svými táborovými přáteli.

Osud Heleny Frischerové a její memoárovou prózu představí Alena Machoninová, autorka doslovu českého vydání.

Ukázky z knihy přečte Marie Štípková.

Náš člověk v New Yorku

Náš člověk v New Yorku

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 30. listopad 2017, 19:00 – 21:00

Diskuse s překladatelem Alexem Zuckerem.

Newyorský rodák Alex Zucker původně vystudoval zoologii a vypadalo to, že se stane mořským biologem. Pak se těsně před sametovou revolucí vypravil do Prahy a tahle cesta se stala rozcestníkem v jeho životní dráze: brzy nato se naučil česky a již od devadesátých let se dal na dráhu literárního překladatele. Dnes patří mezi nejčinorodější překladatele z češtiny do angličtiny, za své překlady byl vyznamenán několika cenami. Anglofonním čtenářům zprostředkoval díla Magdaleny Platzové, Tomáše Zmeškala, Patrika Ouředníka, Jáchyma Topola či Petry Hůlové, jejíž Umělohmotný třípokoj v Alexově překladu vychází letos v listopadu.

Jak si současná česká literatura vede ve velkém a nemilosrdně konkurenčním světě literatury v angličtině? Debatu povede spisovatel Jáchym Topol.

Do Prahy přijíždí Alex Zucker na rezidenční pobyt Českého literárního centra

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 70895 záznamů celkově
  • 27824 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 403 video záznamů
  • 568 audio záznamů
  • 6604 dopisů
  • 15101 textů o VH
  • 8264 knih
  • 40647 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

Archiv Kontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Česká centraBakala FoundationRockefeller Brothers FundJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kultury