Menu Prohledat web KVH EN
Václav Havel
Zpět na začátek

Klub / Novinky / Program

Ilustrace

Občané z Ostrovní #28 O tlumočení a podnikání  18/03/25

Jak se žije začínajícím tlumočnicím? Co tato profese obnáší? Hostkou dalšího dílu podcastu Občané z Ostrovní je tentokrát jedna z moderátorek Anna Klein. Anna vystudovala tlumočnictví na Univerzitě Karlově se zaměřením na konferenční tlumočení pro mezinárodní instituce. Své znalosti si prohloubila během několika studijních pobytů v zahraničí a tlumočila například při Evropské komisi v Bruselu. O tlumočení, ale i výhodách a úskalích práce na volné noze s ní mluví moderátorka Pavlína Kašparová.

Ilustrace

Vedení Knihovny Václava Havla se dnes ujal ekonom, filozof a spisovatel Tomáš Sedláček  03/03/25

"Jsem hrdý, že jsem získal důvěru rozvíjet a pečovat o odkaz Václava Havla a že se mohu přidat ke skvělému týmu Knihovny. Chci veškerou svou energií pomoci vystavět platformu světového formátu, která se bude dívat dopředu a bude atraktivní pro novou generaci lidí, kterým záleží na duchu Evropy. Chtěl bych vrátit do veřejného prostoru havlovský optimismus a jeho hodnoty. Právě nyní je to extrémně potřebné, a i proto svou novou roli vnímám také jako velký závazek," dodal ke svému jmenování ředitel Knihovny Václava Havla Tomáš Sedláček. Více

Ilustrace

Knihovna Václava Havla představuje vzdělávací projekt „Devadesátá“  06/02/25

Václav Havel, Karel Gott nebo Michal David? Aneb jak (a proč) učit o 90. letech? Odpovědět může projekt Knihovny Václava Havla Devadesátá. Podle výsledků exkluzivního průzkumu, který pro Knihovnu Václava Havla za připravil analytický ústav STEM, si 85 % mladých lidí přeje, aby 90. léta byla pevnou součástí vzdělávacích plánů výuky dějepisu. Knihovna Václava Havla se vzdělávání v oblasti soudobých dějin a občanské společnosti věnuje už deset let. Ze spolupráce s více než dvěma tisíci pedagogy z celé republiky vzešla poptávka po výukových materiálech, které by představily právě 90. léta. Více

Fotogalerie

Ilustrace

Cena Toma Stopparda za rok 2025  05/02/25

Knihovna Václava Havla již popáté otevřela nominace na výroční Cenu Toma Stopparda za vynikající původní esejistickou práci v českém jazyce. O ceně rozhoduje nezávislá tříčlenná porota. Cena bude udělena za původní, knižně nevydanou esej, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje Tom Stoppard. Příspěvky k posouzení na Cenu Toma Stopparda za rok 2025 je možné zaslat do 2. dubna 2025 na adresu cenaTS@vaclavhavel.cz. Důležité informace o podmínkách Ceny najdou zájemci ZDE.

Program na Březen 2025<>

Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma

Gulag a Československo: Válka

Gulag a Československo: Válka

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 4. březen 2025, 19:00 – 21:00

Kniha věnovaná sovětským represím vůči československým občanům a krajanům v období druhé světové války byla vytvořena předními českými odborníky na základě jejich dlouholetého výzkumu ukrajinských, ruských a českých archivů i rozhovorů s pamětníky. Autorský tým přiblíží vybrané osudy obětí, témata v československém kontextu dosud neznámá (útěky z táborů, kanibalismus, vězněné děti), detailní statistiky distribuce do táborů Gulagu, pokračující výzkum na Ukrajině a připravované další tři díly knižní řady shrnující dějiny sovětských represí z československé perspektivy. Debatují Adam Hradilek, Jan Dvořák, Anna Chlebina a další tvůrci knihy. Večerem provede Jáchym Topol.

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a nakladatelstvím Academia.   

Beatrice Landovská: Když máma spala

Beatrice Landovská: Když máma spala

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 5. březen 2025, 19:00 – 21:00

Ve vzpomínkové knize Když máma spala spisovatelka Beatrice Landovská oživuje roky 1976 až 1979. Vrací se ke své rodině a české společnosti v letech, kdy začala režimní štvanice na Chartu 77. Popisuje události očima holky, která právě opouští relativní bezpečí základní školy a není mocna pochopit, podle jakého klíče se věci kolem ní dějí. Oba rodiče v jednu chvíli mizí z obzoru a zůstává jen kletba otcovy slávy i jeho všeobecné zatracení, se kterým je třeba se popasovat. Autorské čtení Beatrice Landovské moderuje Jáchym Topol.

Václav Havel: Péče o stát

Václav Havel: Péče o stát

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 6. březen 2025, 19:00 – 21:00

Slavnostní prezentace knihy projevů Václava Havla z prvních let jeho působení v roli prezidenta samostatného českého státu. Soubor proslovů, z nichž je patrné, jak Václav Havel „buduje“ moderní demokratický stát, na čem staví své prezidenství a jak se snaží navazovat nitky jednotlivých společenských oblastí tak, aby země prospívala. Mezi řádky autor přibližuje zásadní problémy české politiky devadesátých let v dramatickém oblouku – od deziluze z rozpadu Československa k deziluzi z politické krize, která předcházela rudolfinskému projevu. Hosté: Pavel Rychetský a Ladislav Špaček. Večerem provede Břetislav Rychlík. Hudební vystoupení Přemysl Rut. Knihu představí editorka Anna Freimanová. Ukázky z knihy přečte Iva Klestilová.

Debata N: Budoucnost Německa

Debata N: Budoucnost Německa

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 11. březen 2025, 19:00 – 21:00

V Německu proběhly 23. února 2025 předčasné volby do Německého spolkového sněmu – Bundestagu. Co nám o budoucnosti Německa říká jejich výsledek? A co znamenají pro nás a nakonec pro zbytek Evropské unie? O tom si se svými hosty, germanistkou Zuzanou Lizcovou, politoložkou Kateřinou Smejkalovou a novinářem Tomášem Lindnerem, bude povídat editor Deníku N Filip Zajíček.  

Svobodná akademie: Václav Bělohradský. Přežije demokracie antropocén?

Svobodná akademie: Václav Bělohradský. Přežije demokracie antropocén?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 13. březen 2025, 19:00 – 21:00

Politickým náboženstvím posledních dvou století byla víra v neomezený ekonomický růst, založený na stále rychlejším technologickém rozvoji, který měl přinést „emancipaci člověka od všech omezení a závazků“, daných jeho časoprostorovou situovaností na planetě Zemi. Ve věku antropocénu je třeba založit demokratické ústavy na deklaraci závislosti na našem pozemském domově, na nové společenské smlouvě, v níž bude uzákoněna povinnost lidstva respektovat ve své činnosti planetární meze jako nový globální kategorický imperativ. Proč se nedaří v post-faktickém prostředí digitálních mělčin zformovat demokratickými prostředky názorovou většinu, schopnou politicky reprezentovat naši závislost na Zemi a podřídit ekonomický růst planetárním limitům lidské činnosti? Proč jsme tak bezmocní proti tyranii růstové ekonomiky? 

Profesor Václav Bělohradský je přední český filosof a sociolog. V minulosti přednášel na Universitě v Terstu, dnes působí na Právnické fakultě UK v Praze. Publikoval řadu knih v Česku i v zahraničí, poslední knižní publikace: Čas pléthokracie (nakl. 65. pole, druhé vydání, 2022). 

 
Knihovna Václava Havla v Knižních lázních

Knihovna Václava Havla v Knižních lázních

  • Kde: KUMST, Údolní 19, Brno
  • Kdy: 15. březen 2025, 10:00 – 16. březen 2025, 20:00

Knižní lázně jsou setkání malých nakladatelů a knihkupců se čtenáři. Letos poprvé také v Brně. V kreativním hubu Kumst přímo pod Špilberkem najdete také stánek s novinkami i osvědčenými tituly z produkce Knihovny Václava Havla.  

Debata s Respektem: A co děti? Mají si kde hrát?

Debata s Respektem: A co děti? Mají si kde hrát?

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 18. březen 2025, 19:00 – 21:00

Nedávné rozhodnutí Národní galerie uzavřít část svých prostor ve Veletržním paláci dětem vyvolala tak bouřlivou reakci veřejnosti, že trvalo pouhé dva dny, než NG krok zrušila. Reakcím se nelze divit – veřejný prostor v Praze i v dalších městech stále není příliš přátelský k dětem a rodinám. Jak by to šlo změnit? Z kterých městech v cizině si lze vzít inspiraci? Debatovat přijde popularizátor architektury Adam Gebrian, architektka Mirjana Petrik a lektorka a mentorka tvořivé hry Carolina Sidon, které obě působí ve sdružení Město přátelské k dětem. Diskuzi moderuje Silvie Lauder.

Představení knihy Ahoj občani!

Představení knihy Ahoj občani!

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 19. březen 2025, 17:00 – 19:00

Dílo Karla Kryla intenzivně reagovalo na vývoj společenské situace a bylo veřejně angažované. Po více než dvě desetiletí navíc úzce souviselo se zpěvákovým působením v redakci Rádia Svobodná Evropa. Umělec břitce kritizoval okupaci v srpnu 1968 a pragmatismus normalizační společnosti, později z podobných pozic oponoval též průběhu československé transformace po roce 1989. Soustavně při tom vyzýval k vytváření odpovědné občanské společnosti. Kniha Ahoj občani! je doprovodnou publikací stejnojmenné výstavy, kterou Národní archiv a Muzeum Prahy pořádají v Domě U Zlatého prstenu. Jde o dosud nejrozsáhlejší krylovskou expozici, která uveřejňuje řadu dokumentů z osobního archivu Karla Kryla, jež dosud nebyly návštěvníkům a čtenářům přístupné. 

Publikaci zhodnotí Prokop Tomek (Vojenský historický ústav).  

Ukázky z knihy, včetně vzácných nahrávek z vysílání RFE, za autorský kolektiv představí Jakub Šlouf a Jiří Křesťan (oba z Národního archivu).  

Pořad večera doprovodí flétnový a komorní soubor ZUŠ Hostivice. 

Velký knižní čtvrtek

Velký knižní čtvrtek

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 20. březen 2025, 17:00 – 20:00

Srdečně zveme na 26. Velký knižní čtvrtek, na němž představíme to nejzajímavější z jarní nabídky českých knižních nakladatelství. Mnohé z vybraných titulů se vymykají současnému mainstreamu, přesto by ale neměly ujít oku milovníků knih. Pozvání na setkání přijali autorky a autoři Jakub Szántó, Pavla HorákováDalibor VáchaLenka Vrtišková-Nejezchlebová. Zahraniční tituly dále představí spisovatelky a spisovatelé prostřednictvím svých zdravic, redaktoři a další hosté.

Pořadem provede Ivana Veselková a Tadeáš Hlavinka.

Havel ve Vesmíru aneb Václav Havel tady a teď

Havel ve Vesmíru aneb Václav Havel tady a teď

  • Kde: Trutnov
  • Kdy: 20. březen 2025, 10:00 – 21. březen 2025, 20:00

Dvoudenní kulturní maraton s Knihovnou Václava Havla: workshopy, besedy, výstava, film, divadlo… Akce pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s městem Trutnov.

PROGRAM

20. března

16.00 Nábřeží Václava Havla před Kinem Vesmír
Vernisáž výstavy Hrádeček, střed vesmíru VH

17.00 Kino Vesmír 
Václav Havel, 541 01 Vlčice
beseda s Annou Freimanovou a Bohdanem Holomíčkem. Moderuje Jáchym Topol

19.30 Kino Vesmír
Václav Havel: Audience
Legendární divadelní hra Václava Havla v podání Divadla na tahu

21. března

08.00 – 09.30 Kino Vesmír
Rozhovor s pamětnicí Annou Freimanovou Z Hrádečku na Hrad, rozhovor vede Pavel Hájek
 
10.00 – 11.30  Kino Vesmír
Fotoshow Ondřeje Němce – Václav Havel 1976–2011 / Knihovna Václava Havla ve fotografiích. Perličky z archivu Knihovny Václava Havla – Martin Vidlák

16.00 Kino Vesmír
(Autorské) čtení Jáchyma Topola, zakončené projekcí němé filmové grotesky z dílny Knihovny VH Havel na houbách s živým hudebním doprovodem

Knihkupectví Knihovny VH najdete ve vestibulu kina Vesmír po oba dny.

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

Knihovna Václava Havla na Bookfestu

  • Kde: Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha — Nové Město
  • Kdy: 22. březen 2025, 10:00 – 20:00

Festival malých knižních nakladatelů proběhne již potřetí v prostoru Kampusu Hybernská – a opět i se stánkem Knihovny Václava Havla, kde se na vás budeme těšit. 

Knihy mezi cenzurou a citlivostí

Knihy mezi cenzurou a citlivostí

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 25. březen 2025, 19:30 – 21:30

Debata o knihách a jejich střetávání s (českou) politickou a společenskou mocí v posledních desetiletích

Jak jsme se (ne)vypořádali se znárodněním soukromých nakladatelství po roce 1948? Co vše jsme si mohli přečíst do roku 1989, kdyby na poslední chvíli nezasáhla tehdejší cenzura? S čím vším se musí potýkat autoři a nakladatelé dnes? Na tyto a podobné otázky budou hledat odpovědi: Jiří Peňás, literární kritik a spisovatel, Štěpán Lars Laichter, pokračovatel věhlasného prvorepublikového nakladatelství Jana a Františka Laichterových, a Lukáš Broul, jeden z hybatelů projektu Knihovraždy, mapujícího připravované a nevydané knihy mezi lety 1948–1989.   

Debatu moderuje Saša Michailidis (Artzóna, Akcent). 

Magnesia Litera I

Magnesia Litera I

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 26. březen 2025, 19:00 – 21:00

Autoři nominovaní v některé z kategorií výročních knižních cen Magnesia Litera budou číst ze svých knih. Robin Král a Andrea Tachezy budou číst z leporela pro nejmenší Na pouti (Litera za knihu pro děti a mládež), Petr Třešňák uvede knihu Důstojnost o selhávání české péče o intelektově postižené (ČRo Plus Litera za publicistiku), Ester Tomášková a editor Jiří Soukup přečtou ukázky ze sbírky Tomáše Tomáška Ahava (Litera za poezii) a Miroslav Hlaučo představí román Letnice (Luxor Litera za prózu). Večerem provede Pavel Mandys

Hrát Havla. Divadelní hry Václava Havla – nová reflexe

Hrát Havla. Divadelní hry Václava Havla – nová reflexe

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. březen 2025, 14:00 – 17:00

Diskuze dramaturgů a režisérů o hrách Václava Havla, o zkušenostech s jejich inscenováním, o tom, jaké zásahy unesou, a jaké už ne, zda v sobě stále obsahují aktuální témata a čím mohou zaujmout dnešního diváka. Setkání je určeno studentům divadelních škol i široké veřejnosti a mělo by být připomínkou nadcházejícího devadesátého výročí narození Václava Havla. 

Pořádá Knihovna Václava Havla ve spolupráci s redaktory časopisu Svět a divadlo Jakubem Škorpilem a Vladimírem Mikulkou.

Malý Velký Oldřich Černý

Malý Velký Oldřich Černý

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 27. březen 2025, 19:00 – 21:00

Oldřich Černý patřil do nejužšího týmu Václava Havla v prvních letech jeho prezidentství. Protože se ale vystudovaný bohemista a překladatel začal věnovat bezpečnostní agendě, širší veřejnost ho prakticky nezná. V době samostatné České republiky zakládal na doporučení prezidenta Úřad pro zahraniční styky a informace a navazoval důležité kontakty se zahraničními službami. Jak se rodila česká rozvědka a jak na něj vzpomínají někteří aktéři tehdejších změn? Pozvání do diskuze přijali Jan Paďourek, Michael Žantovský a Petr Kaňák. Ze záznamů promluví i zahraniční přátelé a spolupracovníci. Debatu moderuje novinář Ondřej Kundra.

Max van der Stoel’s Legacy: Standing with Dissidents Then and Now. With a special  guest: Frans Timmermans

Max van der Stoel’s Legacy: Standing with Dissidents Then and Now. With a special guest: Frans Timmermans

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 28. březen 2025, 16:00 – 18:00

Max van der Stoel, who was the Dutch foreign minister at that time, met on March 1st 1977 with Jan Patočka, philosopher and spokesperson for Charter 77. This historic encounter was a turning point for the anti-Communist movement. As the first Western minister to engage with organized dissent in Czechoslovakia, Van der Stoel’s bold move gave Charter 77, previously unknown in the West, publicity and international recognition.

After a second term as Foreign Minister (1981-1982), Van der Stoel became Ambassador to the United Nations from 1983 to 1986. He then served as a Member of the Council of State until January 1993. In December 1992, he was appointed as the first OSCE High Commissioner on National Minorities, a role he held until July 1, 2001. Also after his formal retirement, Van der Stoel remained active as a UN diplomat and human rights expert, furthering his commitment to international justice. In 1996, he received the Order of Masaryk from President Havel.

Frans Timmermans served as van der Stoel’s Senior Advisor and Private Secretary since 1995. Max van der Stoel was his mentor and a role model. Timmermans followed in his footsteps, becoming the Netherlands’ Minister of Foreign Affairs (2012–2014). Later he assumed a position of the State Secretary for European Affairs (2007–2010) and an EU Commissioner and Vice-President. He is now leading the opposition in the Dutch parliament as leader of the GroenLinks-PvdA party. Frans Timmermans was present at the unveiling of the Max van der Stoel Memorial in Prague that took place in 2017.
 
Frans Timmermans captured van der Stoel’s impact in 2011:
"No Dutchman has played a greater role in international diplomacy since World War II. He always put the cause above himself—only the result mattered, never appearances."
 
The discussion will be moderated by Martin Palouš, a former Czech diplomat, spokesman of Charter 77, and one of the important figures in the country’s democratic transition. As a former Czech Ambassador to the United States and Permanent Representative to the UN, Palouš brings deep insight into the legacy of dissident movements and their relevance today. During his long career, his path repeatedly crossed with Van der Stoel’s. One such occasion was a joint visit to former Yougoslavia, in the middle of the civil war.
 
• The evening will be held in cooperation with the of the Kingdom of the Netherlands in the Czech Republic.
• The discussion will be conducted in English without interpretation.
Ukrajina jako úkol

Ukrajina jako úkol

  • Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
  • Kdy: 31. březen 2025, 19:00 – 21:00

Ukrajinský institut v Praze představuje Týden ukrajinské historie, který zahájí 31. března v Knihovně Václava Havla. Hostem bude historik Olexandr Zinčenko, autor scénáře snímku Kolaps a autor knihy Jak Ukrajinci zničili říši zla, která vyšla na Ukrajině v roce 2023 a kterou na akci představí. Večerem provede Rostislav Prokopjuk. Tlumočení do češtiny zajištěno.

Havel Channel

Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.

Zpět na začátek

Publikace / E-shop

Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.

Zpět na začátek

Konference a ceny

Ilustrace

Evropské Dialogy Václava Havla

Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.

Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.

Ilustrace

Cena Václava Havla za lidská práva

Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.

Ilustrace

Transatlantické dialogy Havel - Albrightová

Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.

Cena Toma Stopparda

Václav Havel & Tom Stoppard

„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“

Tom Stoppard

Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši. 

Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard. 

Zpět na začátek

Václav Havel

Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova

1936
Foto
Václav Havel se narodil v Praze
v rodině Ing. Václava M. Havla a Boženy
Havlové, roz. Vavrečkové.
1951
Foto
Václav Havel ukončil povinnou školní docházku.
Současně s tím vyvstaly potíže vyplývající z tzv.
„třídního původu“ při získávání vyššího vzdělání.
1951
Foto
Václav Havel pracoval jako učeň – chemický laborant,
současně navštěvoval večerní gymnázium ve Štěpánské ulici
v Praze, které dokončil v roce 1954.
1955
Foto
Václav Havel po řadě neúspěšných pokusů o přijetí
na vysokou školu humanitního zaměření začal studovat
na ekonomické fakultě ČVUT v Praze.
1960
Foto
Václav Havel začal působit v Divadle Na zábradlí,
zprvu jako jevištní technik, posléze jako dramaturg
až do léta roku 1968.
1963
Foto
V Divadle Na zábradlí byla
poprvé uvedena první samostatná celovečerní
hra Václava Havla Zahradní slavnost.
1964
Foto
Václav Havel si
bere za manželku
Olgu Šplíchalovou.
1966
Foto
Václav Havel dokončuje dálkové studium
na divadelní fakultě Akademie
múzických umění v Praze.
1968
Foto
Václav Havel se zasazuje o demokracii a oživení
kultury během Pražského jara. Kriticky reaguje
na srpnovou okupaci ČSSR.
1969
Foto
Václav Havel se po okupaci ČSSR kriticky
vyjadřuje k dění v zemi, stává se zakázaným autorem.
Jeho dramata nesmí být inscenována.
1974
Foto
Václav Havel nesmí publikovat, mnoho času tráví
na své chalupě na Hrádečku. Devět měsíců
dokonce pracuje jako dělník v Trutnovském pivovaře.
1975
Foto
Václav Havel píše otevřený dopis
Gustávu Husákovi, v němž kritizuje československou
vládu i atmosféru v zemi.
1977
Foto
Václav Havel se stává
jedním z iniciátorů a prvních mluvčích
Charty 77.
1978
Foto
Václav Havel se stává jedním
ze zakladatelů Výboru na obranu
nespravedlivě stíhaných (VONS).
1979
Foto
Za své názory a činy byl Václav
Havel v letech 1977-1989 několikrát vězněn. Celkově
strávil ve vězení více než 5 let.
1989
Foto
Václav Havel se stává
jednou z vůdčích osobností sametové
revoluce, spoluzakládá Občanské fórum.
1990
Foto
Václav Havel je zvolen dne
29. 12. 1989 Federálním shromážděním
prezidentem Československé socialistické republiky.
1993
Foto
Václav Havel je po
rozpadu Československa zvolen Poslaneckou
sněmovnou prezidentem České republiky.
1996
Foto
Olga Havlová
umírá 27.
ledna 1996.
1997
Foto
Václav Havel se žení
s Dagmar Veškrnovou, populární divadelní
a televizní herečkou.
1999
Foto
Česká republika se spolu
s Polskem a Maďarskem stává členskou
zemí Severoatlantické aliance (NATO).
2003
Foto
Funkční prezidentské období
Václava Havla končí
2. února 2003.
2004
Foto
Založena Knihovna
Václava Havla,
o.p.s.
2004
Foto
Česká republika se
stává členskou zemí
Evropské unie.
2010
Foto
Václav Havel režíruje film
Odcházení natočený podle vlastní
divadelní předlohy.
2011
Foto
Václav Havel umírá na
své chalupě na Hrádečku
18. prosince 2011.
Zpět na začátek

Knihovna Václava Havla školám

Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.

Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:

  • 83 vzdělávacích videí a podcastů
  • Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
  • 6 workshopů
  • 5 webinářů  
  • 14 digitálních výstav

Zpět na začátek

Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty

Dokumentační centrum

Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.

  • 76330 záznamů celkově
  • 32330 událostí ze života VH
  • 2831 textů VH
  • 2125 fotografií
  • 407 video záznamů
  • 569 audio záznamů
  • 6583 dopisů
  • 15100 textů o VH
  • 8575 knih
  • 43553 bibliografických záznamů

Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.

Ilustrace

Den za dnem s Václavem Havlem

Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.

Ilustrace

Letem světem s Václavem Havlem

Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.

Ilustrace

Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy

Galerie kulturních osobností Oldřicha Škáchy vám představuje unikátní a dosud neznámé fotografie Ludvíka Vaculíka, Jana Wericha, Milana Kundery, Marty Kubišové a mnoha dalších významných osobností jako autentický a originální zdroj poznání naší novodobé historie.

Ilustrace

Jiná Evropa

Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.

Ilustrace

Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela

Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.

Ilustrace

Rozhovory Václava Havla

Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.

Ilustrace

Archiv Pavla Juráčka

Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ. 

Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“  

Zpět na začátek

Vše o Knihovně

Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání  týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost. 

Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.

Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:

  • organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
  • formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
  • organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Zpět na začátek

Podpořte nás

Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…

Václav Havel

Podpořte nás finančním darem

Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.

Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.

Chci přispět: Darujme.cz Klub přátel

Pomozte nám rozšířit archív

Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.

ArchivKontakt

Darovat lze i jinak

Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny. 

Dar ze závěti

Sdílejte informace o nás

Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích. 

Kontakt pro média a PR

Dárcovství má svá pravidla

V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.

Etický kodex

Zapojte se do dobrovolnictví

Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.

Kontakt pro dobrovolníky

Bakala FoundationRockefeller Brothers FundČeská centraTrade Centre PrahaJan BartaAsiana GroupMoneta Money BankThe Vaclav Havel Library FoundationNadace Charty 77Sekyra FoudationVŠEMRádio 1RicohP3chemTechsoup ČRNewton MediaHlavní město PrahaMinisterstvo kultury ČRMinisterstvo zahraničních věcí ČRUS EmbassyStátní fond kulturyČtení pomáhá