Klub / Novinky / Program
Změna ve vedení Knihovny 23/10/24
Dnes, ve středu 23. října 2024, se pan Milan Babík z osobních důvodů rozhodl rezignovat na funkci ředitele Knihovny Václava Havla. Správní rada jeho vysvětlení přijala s pochopením: „Milan Babík odvedl kus práce. Od června, kdy se ujal vedení, dokázal aktivity Knihovny obohatit, a to včetně zahájení projektů, které by měly vyvrcholit v roce 2026, v souvislosti s připomínkou 90. výročí narození Václava Havla.“ uvedl předseda správní rady Gabriel Eichler. Do doby, než bude vybrán nástupce či nástupkyně Milana Babíka, přebírá některé jeho kompetence správní rada, která z pozice statutárního orgánu úzce spolupracuje s týmem Knihovny Václava Havla.
Pravda a láska nerezaví 03/10/24
U příležitosti 20. narozenin spouští Knihovna Václava Havla novou fundraisingovou kampaň. Chce jí připomenout důležitý milník své existence a také oslovit nové dárce. Autorem komunikačního konceptu PRAVDA A LÁSKA NEREZAVÍ je kreativec Martin Halaxa, grafickou podobu kampaně vytvořil Art Director Jan Lesák. Použity jsou primárně materiály z archivu Knihovny, který dnes čítá na 80 tisíc položek. Kampaň přitom sází na nepříliš známá videa Václava Havla v různých životních situacích a také na snímky jeho slavných dvorních fotografů – Tomkiho Němce, Oldřicha Škáchy a Přemysla Fialky. Hlas kampani propůjčil herec David Prachař, hudební podkresy jsou převzaty z dílny slavné undergroundové kapely Psí vojáci. Více
Co nám je do toho? 02/10/24
Konference k poctě laureátky Ceny Václava Havla za rok 2024, nazvané provokativně "Co nám je do toho?", začíná dnes ve 14.00 hodin! Její program naleznete ZDE. Těšíme se na Vás!
María Corina Machado laureátkou ceny Václava Havla za rok 2024 01/10/24
Laureátkou letošní Ceny Václava Havla za lidská práva se stala María Corina Machado, bojovnice za politickou svobodu a práva občanů Venezuely. Více
Program na Listopad 2024<
Vstup na všechny akce Knihovny Václava Havla je zdarma
Súfismus a islám v českém prostředí
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 1. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Představení prvního svazku komentovaného českého překladu klenotu islámského mystického písemnictví spojené s besedou na téma reflexe islámu v českém prostředí i českém písemnictví. O díle Qušajrího pojednání o nauce súfismu, které napsal jeden z nejvlivnějších středověkých súfijských učenců imám Abú al-Quásim al-Qušajrí, bude s jeho překladatelem, islamologem a arabistou Bronislavem Ostřanským, hovořit Marie Povýšilová z nakladatelství Academia.
Křest N: Zamrzlé duše
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 5. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Rozhovory o bolesti a traumatech zraněných duší a o hledání síly na cestě k jejich uzdravení. Renata Kalenská v osobních rozhovorech odkrývá příběhy ženských i mužských obětí sexualizovaného násilí. Jak vypadá každodenní cesta za uzdravením každého z nich, jak se k nim staví společnost a co nejvíce potřebují traumatem zkoušené „zamrzlé duše“? K sestavení této knihy autorku inspirovala především Jasmína Houdek, lektorka kurzů Moderní sebeobrany. Novinářce svěřila svůj výjimečný příběh, v němž dokázala najít sílu pomoci nejen sobě, ale i pomáhat ostatním. Přijďte na debatu Renaty Kalenské s Jasmínou Houdek, Pavlem Houdkem (Moderní sebeobrana) a Jiřím Kylarem (předseda spolku Někdo ti uvěří) spojenou s uvedením knihy.
Spolu/Razem. Kontakty československého a polského disentu v 80. letech
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 6. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Přátelství, které vymazalo hranice – taková byla spolupráce polské a české protikomunistické opozice. Ačkoli se tajná policie snažila schůzkám zabránit, vzájemná solidarita byla silnější. Vznikla tak unikátní mezinárodní opoziční skupina, Polsko-československá solidarita. První kontakty mezi prostředím Charty 77 a polským KOR zprostředkoval mimo jiné Andrzej S. Jagodziński, bohemista a překladatel díla Václava Havla, Josefa Škvoreckého nebo Jiřího Gruši, později diplomat a novinář. Jedním z nejaktivnějších členů Polsko-československé solidarity byl Mirosław Jasiński, kunsthistorik, diplomat, politik a dnes ředitel městské galerie ve Vratislavi. Jejich diskuse připomene zásadní okamžiky polsko-československé opoziční spolupráce, na něž mají řadu osobních vzpomínek. Setkání moderuje historik a ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek.
Před diskusí bude v 18:00 zahájena ve Foyer Paláce Metro (Národní 25) výstava „Havel a Polsko”. Václav Havel byl jedním z prvních účastníků dnes už legendárních tajných schůzek československých a polských disidentů na hranicích v Krkonoších, pro polskou společnost je jedním ze symbolů demokratických změn ve střední Evropě. Výstava přibližuje kontakty Václava Havla s Polskem před rokem 1989 i po pádu komunismu, a zároveň důležitou kapitolu z dějin česko-polských vztahů v moderních dějinách. Výstava potrvá do 27. listopadu 2024.
Akce pořádáme ve spolupráci s Polským institutem v Praze.
Uvedení knihy Nůž Salmana Rushdieho
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 7. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Kniha Nůž: Přemítání po pokusu o vraždu je intimní meditací o životě, ztrátě a schopnosti znovu stát, kterou světoznámý spisovatel Salman Rushdie napsal v reakci na útok spáchaný na něj před dvěma lety.
Na uvedení českého vydání knihy se on-line připojí samotný Salman Rushdie a v rozhovoru se Sašou Michailidisem bude mluvit nejen o atentátu a Noži, ale také o své další tvorbě a plánech do budoucna.
Po rozhovoru bude následovat debata nad knihou s překladatelkou Martinou Neradovou a anglistou Ladislavem Nagym.
Rozhovor se Salmanem Rushdiem bude probíhat v angličtině bez překladu. Následná debata bude v češtině.
Josef Koudelka: Deníky a NEXT
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 11. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Večer přiblíží zblízka dvě knihy, které ukazují světově proslulého fotografa Josefa Koudelku (* 1938) z té nejosobnější stránky. Tomáš Pospěch, editor knihy Deníky, provede diváky slovem i obrazem po půlstoletí Koudelkových osobních zápisků. Představí jejich charakter, vizuální podobu i jejich proměny v průběhu desetiletí. Ve druhé půlce večera přiblíží Jan Šulc, redaktor české podoby Koudelkova životopisu NEXT z pera americké historičky fotografie Melissy Harrisové, jak je tento životopis vystavěn, co všechno musela autorka nastudovat, poznat a osvojit si a s kým musela hovořit, aby tento mimořádný životopis mohl vzniknout. Večer uvádí Jáchym Topol.
Křest knihy a debata s Respektem: Izrael ve stínu 7. října
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 12. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Není mnoho zemí na světě, které mají tak blízký vztah k Izraeli jako Česko. Válku o svoji nezávislost vybojoval i díky dodávce zbraní odsud, to vytvořilo pevnou vazbu. Kolem Izraele a také Palestiny je tu ale také hodně mýtů a nepochopení. Novinář týdeníku Respekt Ondřej Kundra a přední expertka na Izrael Irena Kalhousová představí svou novou knihu. V tomto knižním rozhovoru demaskují řadu mýtů a předsudků, zasazují věci do zajímavých souvislostí a pomáhají pochopit, kým Izrael skutečně je. Kniha vychází rok po šokujícím útoku teroristické organizace Hamás na Izrael, který ho změnil jako žádná jiná válka předtím. Knihu Izrael ve stínu 7. října pokřtí šéfredaktor Respektu Erik Tabery.
Odolná nebo bezzubá? Demokracie versus populismus ve střední Evropě
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 13. listopad 2024, 18:00 – 20:00
V panelové diskusi vystoupí významné osobnosti, které přinesou erudovaný vhled do současné politické situace v České republice, Německu a Rakousku. Představí analýzu situace ve svých zemích v kontextu celoevropských výzev. Nabídnou své pohledy na to, jak populismus a antisystémové strany ovlivňují politickou stabilitu, důvěru veřejnosti a budoucnost (středo)evropské spolupráce. Jedná se o jedinečnou příležitost setkat se s lidmi, kteří formují politický vývoj v našem regionu, a dozvědět se více o tom, co tyto trendy znamenají pro nás všechny. Akce se koná u příležitosti představení nové publikace Odolná střední Evropa. Cesta k bezpečné budoucnosti.
Vystoupí: Marek Ženíšek, ministr pro vědu, výzkum a inovace ČR, ředitel think tanku TOPAZ, Wolfgang Sobotka, zástupce Politické akademie Rakouské lidové strany (ÖVP), Peter Hefele, politický ředitel bruselského think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies (WMCES), a Ladislav Cabada, prorektor Metropolitní univerzity Praha (MUP)
Moderuje: Lucie Tungul, předsedkyně Akademické rady TOPAZ
Debatu pořádá TOPAZ společně s Wilfried Martens Centre for European Studies a Politische Akademie.
Tlumočení z/do českého jazyka zajištěno.
Cirkus ÚSTR: To byl český disent? Naše cesta od totalitarismu ke svobodě
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 14. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Letos uplynulo 35 let od pádu berlínské zdi, sametové revoluce a počínajícího rozvalu sovětsko-ruského impéria. Jakou úlohu v tom sehrál český disent? Jak se zhostil transformace komunistické totalitní diktatury v demokratický stát se sebevědomou občanskou společností? Co je dědictvím českého disentu? V čem a pro koho by mohl být i dnes inspirativní? A v jaké kondici jsou vlastně česká demokracie, Západ a svět tváří v tvář novým formám totalitarismu? V debatě vystoupí někdejší disidenti a polistopadoví politici Daniel Kroupa a Pavel Bratinka a publicista a filosof Miroslav Vodrážka. Moderuje historik a filosof Petr Hlaváček, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání ÚSTR.
Tahle kniha ti změní život – uvedení knihy Aleše Palána
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 15. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Novinář, spisovatel a editor Aleš Palán představí svou novinku Tahle kniha ti změní život (Host). Kniha s podtitulem Rozhovory o nečekané síle čtení vypráví příběhy lidí, jejichž osud ovlivnila kniha. O svém životě mluví bývalá sexuální pracovnice, tatínek nemocného syna, farářka, majitel undergroundového vydavatelství, prodavačka v supermarketu, autor detektivek nebo zdravotní sestra. Všem stačilo si ve správný čas přečíst tu správnou knihu a život se jim zcela proměnil. Najednou bylo možné najít cestu ze slepé uličky, aktivizovat se, vyrovnat se s nepřízní okolí, nebo dokonce sám se sebou. Stává se to možná zřídka, ale kniha má stále moc měnit lidské osudy. Jen je potřeba jí věřit. A otevřít ji. Večerem provede Robert Tamchyna.
17. listopad s Knihovnou Václava Havla
- Kde: Knihovna Václava Havla & Piazzetta Národního divadla
- Kdy: 17. listopad 2024, 10:00 – 19:00
Pětatřicáté výročí událostí sametové revoluce si spolu s námi můžete připomenout v tradičním Obýváku Václava Havla na piazzettě Národního divadla, kde po celý den budou v podání českých a slovenských herců znít texty Václava Havla i dalších autorů. Najdete tu také náš stánek s knihami, plakáty a dalšími nezbytnostmi. Připravujeme ve spolupráci se spolkem Díky, že můžem jako součást Korza Národní. Souběžně bude v Ostrovní 13 probíhat den otevřených dveří Knihovny. V programu chceme mimo jiné nabídnout setkání s fotografem Tomki Němcem, který formou komentované projekce fotografií ze své knihy Václav Havel zavzpomíná na intenzivní devadesátá léta, která s prezidentem mohl bezprostředně sdílet v roli jeho osobního fotografa. Uvádí Jáchym Topol.
Finist, jasný sokol
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 17. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Dokumentární hra o ženách, které se provdaly za bojovníky Islámského státu a odešly za nimi do Sýrie, získala v Rusku nejprve prestižní divadelní ocenění Zlatá maska. V roce 2023 se ale tatáž hra stala záminkou, aby její autorka Světlana Petrijčuková a režisérka Jevgenie Berkovičová, které obě veřejně odsoudily ruskou agresi na Ukrajině, stanuly před soudem a byly odsouzeny na šest let do trestanecké kolonie. Scénickým čtením v podání Divadla X10, které se stalo divadlem roku 2023 a kontinuálně se věnuje tématu lidských práv a svobod, chceme vyjádřit naši podporu oběma nespravedlivě uvězněným ženám.
Křest autobiografické knihy novináře Radka Bartoníčka
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 18. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Jak to vypadá, když je práce zároveň posláním, vášní i koníčkem? Dá se stoprocentní oddanost žurnalistice skloubit s rodinou a osobním životem? A kam všude vás novinářská profese zavede? To jsou jen některé z otázek, nad kterými se ve své knize Novinařina je můj život zamýšlí novinář Radek Bartoníček. Během křtu a besedy přijde řeč na všechny aspekty novinařiny – jak povznášející, tak zničující.
Křest knihy Tenzina Tsundueho Kora
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 19. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Zveme vás k večeru oslavujícímu tibetskou kulturu, poezii a literaturu u příležitosti křtu českého vydání sbírky básní a esejů s názvem Kora Tenzina Tsundueho. Během večera vystoupí také nomádská zpěvačka Sonam Dolma a hudebník Loten Namling. Svým dílem a následnou diskusí tak hosté přiblíží význam umění pro hledání a definování tibetské identity. Mezi hosty diskuse budou i básnířka Jana Hradilková a tibetanistka Zuzana Ondomišiová. Také paní Christy Agor, zástupkyně vedoucí mise na Velvyslanectví USA v Praze, pronese během večera proslov, ve kterém zdůrazní důležitost podpory tibetské kultury. Večerem provede Kateřina Procházková.
Večer proběhne v angličtině se simultánním překladem do českého jazyka.
Tento program vám přináší spolek Češi Tibet podporují s podporou Ministerstva zahraničí USA.
Svobodná akademie: Martin Buchtík
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 21. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Jak se v posledních 35 letech proměňovala naše společnost a jak se proměňovat bude? Proč se nám zdá, že si čím dál tím méně rozumíme a máme pocit, že dřív byla tráva zelenější? A dá se tohle všechno, alespoň z části, ukázat v datech? Martin Buchtík je sociolog a ředitel analytického ústavu STEM. Zabývá se tématy spojenými s dynamicky se proměňující společností v širším kontextu a dalšími otázkami, jako je formování veřejného mínění, kvalita života, soudržnost a nerovnosti. V minulosti mimo jiné řídil Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR, doktorské studium absolvoval na Univerzitě Karlově se zaměřením na metodologii sociologického výzkumu.
Soubor Agadir: Na strunách naděje
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 22. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Hudebně poetické pásmo na základě knih veršů vášnivých a milostných i ovlivněných probíhající krutou válkou na Ukrajině Náš čas vypršel a Můj první kryt (nakl. Protimluv) Igora Pomeranceva, ruského básníka žijícího v Praze. Večer proběhne za osobní účasti autora a překladatelky Jany Kitzlerové.
Luigi Zoja: Paranoia. Šílenství, které píše dějiny
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 25. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Kdo píše dějiny? Vítězové, nebo paranoia? S italským psychoanalytikem Luigim Zojou budou o jeho novém českém vydání knihy Paranoia (nakl. PROSTOR) diskutovat publicistka Michaela Krčmová a spisovatel Michael Žantovský.
Luigi Zoja líčí paranoiu jako individuální poruchu, která se nevyhnutelně stává kolektivní. Tvrdí, že je agresivním a destruktivním potenciálem, skrývajícím se v každém z nás. Autor vysvětluje tuto duševní poruchu prostřednictvím historické perspektivy a spojuje ji s analýzou, která se přesouvá ze sféry lidské psychopatologie do sféry účinků, které vyvolává.
Tlumočení do češtiny zajištěno.
Večer pořádáme ve spolupráci s Italským kulturním institutem v Praze.
Knihkupectví za humny: Poznatky z Lisabonu, Krakova a Frankfurtu
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 25. listopad 2024, 16:00 – 18:00
Parta nezávislých knihkupkyň a knihkupců vyrazila na tři výzkumné výjezdy do zahraničí. Co zjistili? Co je překvapilo? Co by mohli a chtěli zkusit ve svých knihkupectvích, třeba i jako nástroj změny v širším kontextu? Diskuse o různých výzvách i příležitostech, kterým nezávislá knihkupectví čelí nejen u nás, ale i v zahraničí. Vystoupí Marcela Zachovalová z brněnské Dlouhé punčochy, Tereza Pařízková z olomoucké Zlaté velryby a Veronika Benešová Hudečková z pražských 2veverek. Debatu moderuje Anna Štičková.
In conversation with... Helen Oyeyemi
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 26. listopad 2024, 19:00 – 21:00
UK novelist and short story writer Helen Oyeyemi has been living in the Czech capital for the last decade. Indeed her latest novel, 2024’s Parasol Against the Axe, is set in the city and has been described as “a wild ride through Prague” by The Guardian. In a rare public appearance in her adopted home, Oyeyemi will speak to Ian Willoughby, a journalist with Radio Prague International, in the latest edition of the In Conversation With… series of occasional talks in English at the Václav Havel Library.
Předání Ceny za komunikaci změny klimatu 2024
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 27. listopad 2024, 16:00 – 19:00
Již pošesté bude udělena prestižní cena určená vědcům a odborníkům na změnu klimatu, za níž stojí informační kancelář OSN pro Českou republiku a Učená společnost ČR. Poprvé bude předána v Knihovně Václava Havla a poprvé také bude letos uděleno ocenění Inspirace ze zahraničí. Získá ho zpravodajka BBC v Nizozemsku Anna Holligan, jejíž přednáška bude na programu společně s přednáškou laureáta*ky ceny za rok 2024. Večerem provede Kateřina Poláková z České televize.
Ondřej Fibich – Sedmdesát let služby životu, poezii a svobodě
- Kde: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 110 00
- Kdy: 28. listopad 2024, 19:00 – 21:00
Oslava jubilea básníka, disidenta, editora, nakladatele, šumavského znalce a patriota, mj. člena Společenství bardů, Ondřeje Fibicha. Kapela Fénix provede Vánoční suitu, zahrají Sylvie Krobová a Jiří Smrž. Večerem provází a oslavencovy verše recituje Martin Pokorný.
Havel Channel
Havel Channel je audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla, jehož cílem je šířit myšlenkový, literární a politický odkaz Václava Havla, bez ohledu na vzdálenost, zeměpisné hranice či nouzové stavy. Jeho páteř tvoří debaty, vzdělávací projekty a rozhovory. Velký prostor je věnován též konferencím, autorským čtením, záznamům divadelních inscenací a koncertům. Audiovizuální projekt Knihovny Václava Havla Havel Channel se uskutečňuje díky laskavé podpoře Karel Komárek Family Foundation.
Publikace / E-shop
Jádrem publikačního programu Knihovny jsou dílo a život Václava Havla, jeho rodiny a blízkých spolupracovníků a přátel. Pro přehlednost je ediční plán členěn do šesti edičních řad: Sešity Knihovny Václava Havla, Edice Knihovny Václava Havla, Studentská řada, Hovory v Lánech, Spisy Václava Havla, Dílo Pavla Juráčka a Konference Knihovny Václava Havla. Tituly, které není možné zakomponovat do některé z předcházejících řad a které i přesto jsou pro ediční činnost Knihovny Václava Havla významné, vycházejí volně, mimo edice.
Placka s motivem srdce
50,- Kč
Placka s portrétem Václava Havla
50,- Kč
Placka "Havel na hrad"
50,- Kč
Magnetka "Havel na hrad"
60,- Kč
Havel
849,- Kč
Konference a ceny
Evropské Dialogy Václava Havla
Evropské dialogy Václava Havla jsou mezinárodním projektem, jenž si klade za cíl otevřít a vést diskusi o tématech určujících směřování současné Evropy s přihlédnutím k evropskému duchovnímu odkazu Václava Havla. Hlavním inspiračním zdrojem tohoto projektu je esej Václava Havla "Moc bezmocných": Evropské dialogy Václava Havla více než jiné projekty obdobného zaměření hodlají nabídnout "bezmocným" prostor k vyjádření a tedy k posílení jejich pozice v rámci Evropy.
Projekt je plánován jako dlouhodobý a zahrne spolupráci s dalšími organizacemi v různých, evropských městech. Jednotlivá setkání probíhající formou konference jsou určena především středoškolským a vyskoškolským studentům, stejně jako ostatním zájemcům o evropskou problematiku z řad odborné i široké veřejnosti.
Praha Plzeň Brno 2022Olomouc Praha 2023Praha 2021Mnichov 2020Brusel 2020Praha 2019Brusel 2019Praha 2018Brusel 2018Evropa na křižovatcePraha 2017Brusel 2017Praha 2016Brusel 2016Praha 2015Brusel 2015Brusel 2014Berlín 2014Praha 2014 - J. GauckBruggy 2014Praha 2014
Cena Václava Havla za lidská práva
Ocenění je od roku 2013 každoročně udělováno Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Cílem je vyzdvihnout a odměnit mimořádný počin v oblasti ochrany lidských práv v Evropě i mimo ni.
12. ročník Ceny (2024)11. ročník Ceny (2023)10. ročník Ceny (2022)9. ročník Ceny (2021)8. ročník Ceny (2020)7. ročník Ceny (2019)6. ročník Ceny (2018)5. ročník Ceny (2017)4. ročník Ceny (2016)3. ročník Ceny (2015)2. ročník Ceny (2014)1. ročník Ceny (2013)O Ceně
Transatlantické dialogy Havel - Albrightová
Od prvních Transatlantických dialogů Václava Havla, konaných v roce 2021 na konferencích GLOBSEC a FORUM 2000, jsme přišli o dalšího spolehlivého spojence, který podporoval naše zaoceánskou vazbu a prosazoval potřebu čelit hrozbám, které ohrožují demokracii a mezinárodní řád na obou stranách oceánu, bývalou ministryni zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Vzhledem k blízké vazbě mezi Václavem Havlem a Madeleine Albrightovou a po Havlově úmrtí mezi ministryní a Knihovnou Václava Havla jsme tento program se souhlasem rodiny M. Albrightové přejmenovali na Transatlantické dialogy Havel – Albright (HATD) podle dvou hlavních postav, které tuto vazbu zosobňovaly a měly zároveň středoevropské kořeny. Václav Havel a Madeleine Albrightová společně symbolizují transatlantické vztahy a základní hodnoty, z nichž vycházejí, patrně lépe, než jakákoliv jiná dvojice z nedávných dějin. Nadcházející Dialogy na téma „Nenahraditelná žena: Odkaz Madeleine K. Albrightové“, které se budou konat na konferenci FORUM 2000 1. září 2022, a konference „Havel a naše krize“ na Colby College ve státě Maine 28. září 2022 se tak stanou místy, kde lze projevit zaslouženou úctu této dvojici, kterou jsme všichni respektovali a obdivovali.
Transatlantic Dialogues 2021Transatlantické dialogy 2022HATD 2022 Praha
Cena Toma Stopparda
„Zůstávám hrdý na svoje spojení s českou literaturou prostřednictvím Ceny Toma Stopparda. Je neuvěřitelné připomínat si její počátky v dobách totality,“
Tom Stoppard
Cena, kterou v letech 1984–2017 organizovala Nadace Charty 77, je udělována každoročně tříčlennou porotou za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.
Cena je dotována částkou 50 000 korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.
Václav Havel
Václav Havel
* 5. 10. 1936 Praha
† 18. 12. 2011 Hrádeček u Trutnova
- spisovatel a dramatik, publicista a filozof
- jeden z trojice prvních mluvčích Charty 77
- vůdčí autorita československé společenské změny v listopadu 1989
- poslední prezident Československa a
- první prezident České republiky
- celoživotní zastánce lidských práv a svobod doma i ve světě.
Knihovna Václava Havla školám
Vzdělávací projekty Knihovny Václava cílí na žáky základních škol, studenty středních a vysokých škol a skrze odkaz Václav Havla motivují mladou generaci k zamyšlení nad otázkami občanské společnosti, demokracie a lidských práv.
Na vzdělávacím webu edu.vaclavhavel.cz naleznete:
- 83 vzdělávacích videí a podcastů
- Více než 100 metodických materiálů a pracovních listů
- 6 workshopů
- 5 webinářů
- 14 digitálních výstav
Archiv / Dokumentační centrum / Výzkumné projekty
Knihovna Václava Havla postupně shromažďuje, digitalizuje a zpřístupňuje písemnosti, fotografie, zvukové nahrávky a další materiály, které se týkají Václava Havla. To, co najdete v tomto digitálním archivu, není všechno, co máme k dispozici. Digitalizovaných materiálů je víc. Zároveň mnohé věci stále sháníme. Pokud hledáte něco speciálního, co zde nenajdete, nebojte se nás zeptat nebo nás navštívit, rádi Vám vyjdeme vstříc.
- 73904 záznamů celkově
- 30675 událostí ze života VH
- 2831 textů VH
- 2125 fotografií
- 406 video záznamů
- 568 audio záznamů
- 6592 dopisů
- 15100 textů o VH
- 8330 knih
- 42016 bibliografických záznamů
Vstup do databáze archiválií KnVH je zdarma a je možný po registraci uživatelů (vyplnění badatelského listu). Nahlížení do archiválií, které se zobrazují v nečitelné podobě je možné pouze ve studovně Knihovny Václava Havla, Ostrovní 13, 110 00 Praha 1, každé úterý (kromě svátků) od 9.00 do 17.00 hodin, jinak po předchozí domluvě.
Vaše dotazy rádi zodpovíme na archiv@vaclavhavel-library.org.
Přihlášení (jen pro registrované)
Den za dnem s Václavem Havlem
Unikátní archivní projekt Knihovny Václava Havla, který s odstupem 30, respektive 33 let postupné zpřístupňuje program každého dne Václava Havla ve funkci československého (1989-1992) a prvního českého prezidenta (1993-2003) po celou dobu výkonu mandátu na základě dochovaných programů prezidenta republiky a dalších autentických dobových dokumentů.
Letem světem s Václavem Havlem
Interaktivní mapa Letem světem s Václavem Havlem, dopňuje expozici Havel v kostce, která plasticky zobrazuje Havlovu světovou „stopu“.
Jiná Evropa
Autentické výpovědi významných představitelů domácí protikomunistické opozice a exilu, osobností kultury i běžných občanů natočené v Československu, Maďarsku, východním Německu, Polsku a Rumunsku britskou společností Panoptic v letech 1987 a 1988. Výsledný stejnojmenný šestidílný televizní cyklus vysílal v premiéře Channel Four.
Revoluce (očima) Vladimíra Hanzela
Koláž vzpomínek, obrazových a zvukových dokumentů Vladimíra Hanzela, osobního tajemníka prezidenta Václava Havla, přibližující horečnou atmosféru dnů Sametové revoluce.
Rozhovory Václava Havla
Databáze veškerých dostupných rozhovorů, které poskytl tištěným médiím dramatik, spisovatel a politický aktivista Václav Havel od 60. let až do roku 1989. Výsledný korpus dokládá mimořádně zajímavý životní příběh jedince i specifický obraz moderní československé historie v dobách, kdy mělo svobodné myšlení blíž k ruzyňské věznici, než k jakékoli oficiální veřejné funkci.
Archiv Pavla Juráčka
Archiv Pavla Juráčka vzniká od února 2014, kdy jeho syn Marek Juráček předal šest banánových beden a kufr s psacím strojem z otcovy pozůstalosti do správy Knihovny Václava Havla. Postupně se třídí a digitalizují tisíce stran rukopisů, strojopisných složek, fotografií, dokumentů, osobní i úřední korespondence. Výsledkem této práce by mělo být nejen zmapování života a díla jedné z klíčových postav „nové vlny“ československého filmu šedesátých let 20. století, ale též zpřístupnění jeho literární tvorby ve svazcích knižní edice Dílo PJ.
Cílem Knihovny Václava Havla je uvést Pavla Juráčka do širšího kulturního povědomí a pomyslně navázat na hluboké přátelství mezi ním a Václavem Havlem, k němuž Havel krátce po Juráčkově smrti, v létě roku 1989, poznamenal: „Pavel byl můj kamarád, kterého jsem měl hrozně rád. Byl to jeden z nejcitlivějších a nejjemnějších lidí, které jsem znal – proto o něm nemůžu napsat víc.“
Vše o Knihovně
Knihovna Václava Havla pečuje o zachování odkazu Václava Havla, a to jak literárního, dramatického tak i politického, zejména pak jeho boje za svobodu, demokracii a ochranu lidských práv, podporuje výzkum a vzdělávání týkající se života, hodnot a doby Václava Havla a trvalého významu jeho myšlenek pro současnost i budoucnost.
Knihovna Václava Havla dále usiluje o rozvoj občanské společnosti a aktivního občanského života – slouží jako platforma pro diskuse týkající se otázek podpory a ochrany svobody a demokracie v České republice stejně jako v zahraničí.
Mezi hlavní poslání Knihovny Václava Havla patří:
- organizovat archivní, archivně badatelské, dokumentační a knihovnické činnosti zaměřené na dílo Václava Havla a dokumenty či věci s jeho působením související, včetně odborné analýzy jejich vlivu na život a sebereflexi společnosti
- formou expozic, debat, autorských čtení, divadelních představení, koncertů, přednášek a dalších kulturních akcí přibližovat široké i odborné veřejnosti historický význam zápasu za lidská práva a svobody v době totality a tvorbu občanské společnosti v době budování demokracie
- organizovat vědecký výzkum a publikační činnost mapující „havlovský“ svět
Podpořte nás
Dobře si uvědomujeme, že o svobodu a demokracii se musí pečovat. U nás v Ostrovní 13, ale též na audiovizuální platformě Havel Channel, se o to snažíme prostřednictvím vlastních vzdělávacích programů, besed, diskusních setkání, knih, výstav, koncertů, divadelních představení. Ctíme odkaz a přání Václava Havla, aby Knihovna byla živoucím organismem a otevřená všem. Proto je náš program přístupný všem zcela zdarma. To by nebylo možné bez pravidelné finanční podpory od našich příznivců. Staňte se jedním z nich…
Podpořte nás finančním darem
Dává Vám naše práce smysl a chcete aktivity Knihovny Václava Havla podpořit? Jednorázovou platbu můžete jednoduše uskutečnit na Darujme.cz.
Chcete přispívat pravidelně? Pak Vás zveme, abyste se stali členem Klubu přátel Knihovny Václava Havla. Jaké výhody členství přináší? Zjistěte víc.
Pomozte nám rozšířit archív
Knihovna Václava Havla spravuje archív písemností, dokumentů, fotografií, videozáznamů a dalších materiálů, které se týkají života a díla Václava Havla. Tento archív má převážně digitální podobu. Pokud Vy sami či někdo z Vašeho blízkého okolí je vlastníkem některého z originálních textů, korespondence, fotografií, projevů či jakékoliv další tvorby Václava Havla budeme rádi, pokud nás kontaktujete.
Darovat lze i jinak
Podpořit konkrétní dobročinnou nebo veřejně prospěšnou organizaci, jejíž činnosti si vážíte nebo ji dlouhodobě podporujete, je možné i prostřednictvím závěti. Tento způsob dárcovství je v zahraničí poměrně běžný, v České republice tato tradice teprve zapouští kořeny.
Sdílejte informace o nás
Knihovna Václava Havla je otevřená mediální a propagační spolupráci, vzájemnému sdílení odkazů, zveřejnění našich bannerů či informací o našich akcích.
Dárcovství má svá pravidla
V Knihovně Václava Havla ctíme transparentní, zodpovědný a etický způsob jednání ve vztazích se všemi, kteří nám přispívají k naplňování účelu a realizaci naší strategie. Základní pravidla dárcovství shrnuje náš etický kodex.
Zapojte se do dobrovolnictví
Chcete se zapojit jako dobrovolník či dobrovolnice? To je skvělé. Vítáme všechny, kteří chtějí pomoci naší práci.